Mit jelent az hogy BAL oldal és mit jelelent a JOBB oldal?
9:
"nemzetellenesség"
Akkor ebben az értelemben a Fidesz balos, ugye?
Eredetileg az angol parlament felállása volt. Ott a bal oldalon ültek a munkástanácsok és más, a munkahelyeket védő képviselők, míg jobb oldalon a gyáripar képviselői. Ez több, mint 250 éve volt.
Ennek alapján a munkások képviseletére "szakosodott" embereket baloldalinak, míg a tőke képviseletét jobboldalinak kezdték nevezni. Időközben sok tanulmány készült ennek részletesebb bemutatásáról.
Csakhogy a fejlődéssel alapvető változások történtek, így a "munkásosztály" már nem egy egységes rendszert alkotott, hanem a "teteje" érdekei inkább hasonlítottak a tőke érdekeihez, ugyanakkor a közhivatalnokok jelentős rétegei is elszegényedtek, csakhogy ők nem "munkásosztály" voltak. Kezdett a hagyományos kép felborulni.
Időközben szociológiai, filozófiai elemzések rendet tettek a kérdés elméletében. Baloldali az, aki a társadalom működésében elsődlegesnek tekinti a munka szerepét (mindenféle munkáét, beleértve a szellemit is!), ezért az elosztásban, a fontossági sorrendek kialakításában ezt a szempontot tekinti elsődlegesnek. Jobboldali pedig az, aki a tőke szerepét tekinti elsődlegesnek, mondván, pénz nélkül nehéz társadalmat és gazdaságot építeni. Ekkor az elosztásban a tőkeképviseletek (bankárok, tulajdonosok, vállalatvezetők, stb.) érdekei szerint történik a gazdaság szervezése.
Bonyolítja a dolgot, hogy a szabadság, mint alapvető emberi jog (és mint az előbbiektől független eszme) ebbe beleszól. Ha a liberalizmus baloldali, akkor eltúlozza a munka szerepét, és a tőke befolyását elnyomja. Ha a liberalizmus jobboldali, akkor pont fordítva, a tőke szerepét helyezi minden fölé.
További zavart az hoz, hogy ezt sokan nem értik, nem is tudják, és különféle zavaros gondolatokkal teljesen összekeverik a fogalmakat (nálunk például a "liberalizmust" a baloldalhoz kötik, miközben ma a legkeményebb jobboldali liberalizmus valósul meg [minden privatizációt neveznek liberalizációnak is] - ugyanakkor például az USA alapvetően a jobboldali liberalizmust hirdeti és valósítja is meg - a legtöbb közgazdasági Nobel díj erről szól).
További alapvető zavart okoz mindezek kivitelezése. A tőke mindenek feletti hatalma óriási versenyt és túltermelést eredményezett, mit csak demagógiával lehet ellensúlyozni. A demagógia lényege, hogy kihasználja az emberi tudatlanságot és hiszékenységet, megkeresi, hogy egy adott csoport mit szeretne, majd ezt hirdeti és az ellenkezőjét valósítja meg. Ez olyan káoszt okoz, hogy a döntő többség nem képes leigazodni benne, és megvalósul minden diktátor legfőbb álma: a tömeg nem őket figyeli, hanem egymást irtja. Ok van bőven.
13, "Baloldali az, aki a társadalom működésében elsődlegesnek tekinti a munka szerepét"
Ez érdekes, én úgy látom, hogy a baloldaliak mindent akarnak, csak dolgozni nem. Pénzt akarnak munka nélkül, másoktól elvenni. Erről szólt a kommunizmus is, a tehetségesebbektől (kulákok) elvették a pénzt, sokszor meg is ölték őket. Erről szól az állandó segélyezés oktatás helyett, az alapjövedelem, a fedezet nélküli béremelések. Az MSZP is azt csinálta, hogy emelte a béreket, nyugdíjat, de ehhez hiteleket kellett felvenni. Ezért nevezem a baloldalt igénytelennek, amit csinálnak, azt is nagyon igénytelenül csinálják, ez nem béremelés, hanem eladósítás. Ez az igénytelenség a baloldaliságból ered.
A demokratikus viszonyok közt a baloldali azt jelenti, hogy a társadalmi egyenlősége elősegítését szorgalmazó eszméket képviselik, ennek eszköze az állam több beavatkozása, pl főleg szociális ellátásban. Meglegyen a társadaslmi osztály rendszer (felső[gazdagok, tőkések] közép alsó[dolgozó] ) de mindenkinek azonosak legyenek a lehetőségei.
A jobboldal: a társadalmi hierarchia elősegítését illetve fenntartását szorgalmazó eszméket képviseli. Nem egyenlő lehetőségeket, hanem minden réteg a saját osztályában pozíciójában legyen más más lehetőség, nem azonos. Ez persze nem zárja ki egyik osztályból a másikba fejlődést. Pl alsóból középrosztálybelivé válást vagyonosodás által.
Minnél kevesebb állami beavatkozásra utazik, hogy a versenyszféra legyen nagyobb, és olyan dolgokat pl szociális kiadásokat az lásson el az állam helyett, amiket képes, és nem okoz hátrányt..
És mielőtt felmerülne: Mindkét részre szükség van a demokratikus viszonyok közt.
Plusz: mindkettő a piacgazdaság zászlaja alatt vonul, kapitalista. Szélsőségeik nem. Se a szélső bal se a szélső jobb.
Mondhatnánk azt is, hogy
" Ugyanolyan fontos a jobb lábunk, mint a bal. Az igazság a kettő között van... "
:-)
De komolyra fordítva valóban erről szól, ezért itt írta valaki a madaras példát. Pontosan arról van szó. Két szárnnyal tudunk repülni.
Két oldal nem egymás ellensége (kéne hogy legyen...) . Csak ugyanarra jobbról és balról megy. (kéne mennie..)
# 18/18 Időpont ma 23:21
És éppen ezért tévedsz kérlek alásan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!