Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kevés a szakmunkás. Miért?...

Kevés a szakmunkás. Miért? Mit lehetne tenni ellene?

Figyelt kérdés
Azért mert a szülők nem a szskmunkaban látják gyermekük jövőjét ? Azért mert a mostani hianyszakmák tipikus férfi szakmák, és a társadalom beleverte a nőkbe h belőlük nem lehet villanyszerelő meg ilyesmik ? Kevés a fizetés ? Magyarországon minden szakmában kevés a fizetés. Miért van hiány belőlük ? Mit kellene tenni ?

2017. jan. 6. 17:40
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
84%

Alapvetően a képzésből indul ki az egész. Kevés a gyerek, középiskola meg még mindig annyi, mint 30 éve. Amikor én voltam fiatal (20 éve voltam középiskolás) mondjuk 4,3-4,5-ös bizonyítvány kellett ahhoz, hogy a diák bekerüljön egy gimnáziumba. Az asztalos szakma is elitnek számított, a bátyámat 3,5-tel fel sem vették. Manapság meg 3,5-tel simán felveszik a diákokat akármelyik gimnáziumba. Szakmunkásképzőbe meg megy a hülyegyerek meg a deviáns.

Ezek után ott milyen a képzés? A tanárok menekülnek a szakmunkásképzőkből, mert ugye kinek hiányzik az, hogy 30 darab 16-18 éves diákkal küzdjön meg megvárják iskola után a sarkon stb. Aki ott kibírja, hát, tisztelet a kivételnek, de nem egy elit a tanári kör sem általában.

Aztán a szakképzés. Régen úgy volt, hogy volt 1 hét elmélet és 1 hét szakmai gyakorlat. Ma nem vállal senki diákokat, mert sok idő, sok fáradság, nem éri meg.

Így persze nyilván úgy kerülnek ki a suliból, hogy nem tudnak semmit a szakmáról, de a legtöbbnek eszébe sincs dolgozni. Erre egy jó ürügy máris, hogy szar a fizetés, rosszak a munkakörülmények. Ami persze általában igaz is. De aki igényes, és jól tud dolgozni, az már rég kiment külföldre. Én felújítandó családi házat vettem, egyszerűen elképesztő, hogy mi megy az építőiparban. A ház bepucolását a 8. kőműves fejezte be, de szó szerint, egyszerűen nem jöttek el a megbeszélt időpontban, vagy részegen jöttek. A fürdőszoba taposóját a férjem fejezte be, mert egyszerűen eltűnt a szaki. A tető felújításáról nem is beszélek, számtalan áccsal beszéltem már, de azon voltam meglepődve, amikor a megbeszélt időpontban ténylegesen meg is jelent az ember. És ugye mindez számla nélkül, maszekban. Azért nem gondoljátok, hogy ők nem voltak megfizetve. Mégsem akarnak dolgozni.

Én ott kezdeném a dolgot, hogy az egyetemeket kb. a felére kellene csökkenteni. Nem kell mindenkinek diploma, tanuljanak csak szépen szakmát. Ha a mai világban egy 3-asra érettségizett diáknak azt mered mondani, hogy ne menjen egyetemre, mert nem alkalmas rá, hát halálra van sértődve. Elvégez valami kamu szakot, aztán nem tud vele elhelyezkedni.

A nyugdíjkorhatárukat is csökkenteni kéne valóban, egy fizikai munkás nem fog tudni 60 évesen a tetőn dolgozni, az tuti.

2017. jan. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 anonim ***** válasza:
100%

"(Egy szakmunkással egy nő se áll szóba,már amelyik normálisan néz ki,és értelmes. ) Hallod összehordasz annyi sületlenséget. Egy jó szakmunkás több pénzt összeszed mint egy mérnök"


Egy mérnök napi 8 órában keres meg annyi pénzt,amit egy szakmunkás napi 12 órával(hétvégén is dolgozni kell,sokszor távol a családtól).


Szerinted ki akar ilyen körülmények között családot tervezni?

A nők többsége hamarabb vonzódik egy öltönyös,sportos emberhez,mint egy szakadt atlétás,nagy pocakú,sört vedelő szakmunkáshoz.

2017. jan. 7. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak a pénz számít.

Nem mindegy,hogy hány órával keresed meg azt a pénzt.

És nem mindegy,hogy 60 vagy 80 évig élsz.


A szakmunkások hamarabb halnak,és hamarabb értéktelenednek el a szakmájukban.

50 felett nem nagyon akarnak sehol sem szakmunkásokat alkalmazni.

2017. jan. 7. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
62%
És a mosónők is korán halnak ezt már József Attila is tudta. Na meg a szakmunkás nem egyenlő az alkoholistával még ha te így is gondolod.
2017. jan. 7. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
100%
Mert a szakmunkásképzők színvonaltalan iskolák. A többi is, de az a leginkább. Kevesen jelentkeznek szakmunkásképzőkbe, akik tényleg egy szakmát akarnak elsajátítani és azon belül dolgozni. A szakmunkásképző jelenleg egy napközi, ahol a semmiféle motivációval rendelkező diákok kihúzhatják a tankötelezettésg végéig, aztán papírral vagy anélkül elhagyhatják az oktatást.
2017. jan. 7. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
100%
A képzés miatt, a szakmunkásképző nem a szakképzésről szól, hanem a tanulni nem akaró,proli, lusta, suttyó szülők kölkeinek legyen melegedő és kivárják a tankötelezettség véget. Ilyen környezetben aki jól tanul, azt előbb fogják "stréber k*csögnek" nevezni, kiközösíteni vagy rosszabb esetben megverni. Ilyen környezetben tanárok sem szívesen dolgoznak és ne is várjunk el szakmunkások megjelenését.
2017. jan. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
100%

Úgy van,ahogy leírták előttem is.

Nálunk,ahol lakom "begyűjtőnek" nevezték ezeket az iskolákat.

2017. jan. 7. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:
100%

Először is kevesebb a gyerek az iskolákban. A szülők azt szeretnék ha a gyerek diplomát szerezne vagy legalábbis irodán dolgozna, még az is aki ő maga is szakmunkás.

Aztán a fiatalok nem is akarnak dolgozni hanem irodában ülve akarnak jó pénzt keresni, így csak az jelentkezik szinte a szakképzőkbe aki nem annyira jó tanuló hogy felvegyék egy gimibe vagy szakközépbe.

Mivel sok tróger kerül a szakképzőbe, aminél amúgy sincs nagy létszám a kevés gyerek miatt és az miatt is mert legtöbben irodai állást akarnak, ezért csak pár gyerekből lesz normális szakember.

Mi kb 15-en végeztünk egy osztályban, ebből max 5-en dolgozunk a szakmában. Aki jó szakember azok egy része meg külföldre.

Ahogy látjátok a számok egyre csak feleződnek.


Ha pl az államnak dolgozol a hivatalban akkor megkapsz mindent papírforma szerint. Viszont ha pl kőműves brigádban vagy akkor a főnök bejelent 4 vagy jó esetben 6 órára, dolgozol 9-10-12 órát egy nap és órabért fizet.

Na most mivel a fizetett szabadságok nem kapom meg ez olyan mintha egy havi fizetéssel meglopnának és a nyugdíjam is kevesebb lesz. Keressek mondjuk 7-8száz forint közt óránként és tegyük fel hogy csak 8 órát dolgozok egy nap(valóságban 9-10) A havi fizetésem így kb 120 ezer, tehát 30-al többet keresek mint az aki boltban dolgozik eladóként. De ők be vannak jelentve 8 órába, ha jó a cég akkor fizetett szabadság és táppénz is van. Évente 360.000-el keresek többet de ellentétben velük én jó esetben 6 órába vagyok bejelentve és az órabéremen kívül nem jár semmi.


De hogy mondjak valamit a szakmunkás bérek mellett is: a boltos, gyári munkás ugyan annyit keres mint a kollégája akit tegnap vettek fel, ő meg ott van már 20 éve. Én meg több pénzt kapok ha ügyesebb vagyok mint a másik vagy a másik kap többet mint és ha ő ügyesebb, tapasztaltabb, önállóbb mint én.

2017. jan. 14. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:

Mehetek raktárosnak tanulni álláskeresőként, csak 400 óra és fizetik alatta a minimálbért.


Egy kérdés: de a diplomámmal és az arra költött állami 10 - 15 millióval mi lesz?

2017. jan. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!