Miért viselkedik sok magxar úgy a világban, mintha egy zárt faluból érkezett volna a nagyvárosba?
Édesapámék nemrég voltak Bécsben, és apá beszámolójá szerves részét képezte az, hogy "és láttunk fekete embereket, meg volt egy csomó kínai vagy japá vagy valami ázsiai, meg voltak hi duk is, olyan ponttal a homlokukon"
Oké, én már Y generációs vagyok, de apám is használja az internetet, rengeteg felvételt néz külföldi helyekről...
És belegondolva, Pesten is ha felszáll egy fekete vagy igazából bármilyen nemmagyar/nemfehér ember a buszra, onnantól kezdve a busz fele őt nézi, mint valami látványosság... pedig laknak feketék Pesten évek óta (egy kisgyerekes apuka öltönyben évekig jött szembe reggelente vdlem, vitte a gyerekeket oviba), ázsiaiak meg aztán tényleg sokan vannak..
Ha valaki kontaktusba kerül egy vietnámi, vagy koreaival (akit elsőre úgyis lekínaiz), gyakorlatilag nem tud elszakadni a ténytől, hogy ő máshonnan jött... egy csomószor az van, hogy pl jó matekos volt a srác, erre "jó, de ő kínai"(vietnámi), mintha a származás előny lenne a matekban, nem pedig a tanulás számítana.. és egy csomó ilyen, hétköznapi példa van
Budapest nem kicsi. Persze, nem egy New York, de azért már nem elhanyagolható, és rengeteg túrista fordul meg itt a világ minden tájáról.
Mégis úgy néznek a nem itt a más kultúrából érkezőkre (esetleg más bőrszínű emberekre) mint valami ritka látványosság, vagy csoda egy falusi búcsúban..
szerintem elég lehangoló ez a mentalitás. Értem én, hogy fél évszázadig zárva voltak a határok, de negyed évszázada nyitott már..
Miért ilyen maradi, illetlen, és rugalmatlan, új dolgokat nehezen befogadó (ha egyáltalán befogadó) a magxar?
Persze, ez általánosítás, nem minde ki ilyen, valószínűleg közületek senki sem ilyen, de kár tagadni, hogy létező, ismert, elterjedt jelenség lenne..
Èn ezelött 35 évvel diplomáztam MO-on és az egyetemen teljesen megszokotak voltak a nem-fehér színü külföldröl származó tankörtársak, senki nem volt fennakadva ezen.
Ha ez idöközben nem így van, az nem a " fél évszázadig zárva voltak a határok" miatt van, hanem a mostani emberek butasága miatt.
"pl jó matekos volt a srác, erre "jó, de ő kínai"(vietnámi), mintha a származás előny lenne a matekban, nem pedig a tanulás számítana.."
Pont nem jó példa, matekhoz nem TANULÁS szükséges (99%-ban), hanem GYAKORLÁS. A kettő nagyon nem ugyanaz. De ez csak egy apró hiba, amit észrevettem :)
Persze, ahogy egy teljesen kék díszítésű karácsonyfán egyből észreveszed a piros díszt, úgy sok fehér ember között is feltűnő egy fekete. Nincs ezzel probléma, persze van hogy kellemetlen, ha megnéznek az emberek.
Sajnos itt inkább a fordítottja a szomorú: nincs (vagy kevés) olyan hely van, ahol a fehéreket "néznék ki" a tömegből. Szerintem inkább ez a probléma.
Másrészt szerintem ne nevezz falusinak egy olyan embert, aki esetleg nem a te véleményeden van.
3#
tanulás, gyakorlás.. a lényeg, hogy időt és energiát kell rá fordítani, amit egy ázsiai ugyanúgy tud csinálni ahogy egy magyar
A falus dolog pedig egy hasonlat, arra a jelenségre utal, mint amikor a múlt században egy echte zárt, vidéki közösségből az ember elutazott Pestre, a nagyvárosba, és csodálkozott, hogy csapból folyik a víz, nem kell a kútra menni érte. Nem azt mondom, hogy aki nem ért velem egyet, az falusi, csupán a jelenségre ezt a párhuzamot hoztam.
#4
De mi elvileg itt élünk Európa közepén! És ez a furcsa számomra. Egyetemista vagyok, ahogy #2es is, én is naponta látok nemmagyarokat... egy részük a tanárom:D A kampusz meg tele van mindenféle nációval, ami egyébként tök jó érzéssel tölt el, pezseg az élet, egy csomó dolgot tanul tőlük az ember.
Persze, édesapám nem találkozott így ezzel a jelenséggel. És ahogy írtad, ez nem is rasszizmus. De annak ad táptalajt. Amikor az ázsiait a metrón "mocskos vágottszemű"nek hívják, az már rasszizmus.
Egyik ember fehér, a másik barna, a harmadik sárga... a negyedik akár zöld is lehet.. attól még ugyanolyan ember mint én, te vagy bárki más. De ha valaki már ezen fennakad (és az, ha valaki nem tud túllépni azon, hogy a msik más színű, az fennakadás) akkor hogy tudnánk kultúrák közti különbségről, tágabb nemzetközi kapcsolatokról, együttélésről beszélni?
Amikor valaki azt mondja, hogy "ezzel a kultúrával nem vagyunk kompatibilisak", azért érzem, hogy "valóban. Semmi tőled különbözőtől nem vagy kompatibilis". Mégis más szívja meg..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!