Ti mit gondoltok arról az ötletről, hogy ne legyen nemhez kötve, hogy egy gyerek fiú, vagy lány nevet kaphat?
Angol nyelvterületeken egyébként sok az uniszex név, főleg a rövidítések, pl. Alex, Sam, Andy, Billy, Paris, Leslie... ezzel nincs is gond, fiúnak is, lánynak is szép nevek, de magyarban kicsit érdekes lenne, ha a fiaimat Zsófinak és Zsaninak hívnám, a lányomat meg Eriknek. :D
Egyébként több száz olyan szép magyar név van, amiről a Jóisten se tudja megmondani lexikon nélkül, hogy fiú vagy lánynév. Sőt, olyannyira nem kötöttek nálunk a névadási lehetőségek, hogy az ősmagyar-hun nevektől elkezdve a Gyűrűk ura trilógia szinte összes keresztnevén át a hangzatos angol nevek magyarosított változatáig szinte mindent bejegyeznek anyakönyvezhető névnek. :D
13, Just for fun, tudsz mondani egy-két ilyen lexikonos nevet?:D
Ment (majdnem) mindenkinek a zöld, köszönöm!
Jöhetnek még válaszok!
Miután a Jácint férfinév szerintem ezzel megkaptad a kérdésedre a választ.
Valójában teljesen mindegy. Te is kitalálhatsz a gyerekednek egy nevet ami még sosem volt korábban senkinek és ha az megfelel a formai követelményeknek és jóváhagyja az engedélyezéssel foglakozó bizottság, akkor hívhatod a gyereked ahogy jólesik, legyen az a név növény, állat, tárgy, fogalom, lány vagy fiú.
Egyrészt nem látom értelmét (annyira tetszik valakinek egy női név, hogy elsőszülött fiánál is fel akarná használni?), másrészt azért kellemetlen helyzeteket tudna teremteni. Képzeld el, hogy céges levelezésben Kovács Erzsébettől kapsz egy levelet, aztán kikéri magának, hogy miért "hölgyem"-ezed. Vagy próbáld röhögés nélkül megállni, mikor bemutatkozik - és elmélázhatnál azon, hogy vajon őt most így anyakönyvezték, vagy esetleg nem hozta szinkronba a nem- és névváltoztatást.
De hogy szerencsétlen gyerek számára még durvább lenne a pubertás, az is biztos. Szerintem ez megint egy olyan dolog, amivel a bohókás kedvű szülő jól ki tud tolni a csemetéjével (lásd még extrém hosszú vagy furcsa nevek).
Megnéztem, elvileg kötve van, összhangban kell lennie a gyerek nemével
Mondjuk nem tűnik hivatalos forrásnak, de kezdetnek megteszi:D
Amerikában vannak semleges nevek.
Pl Ashley,Jamie,Michelle,Joe,
Nem csak amerikai, angolszász szokás a férfi nevek "nőiesítése", abban a világban, amikor mindenhol csak a fiú volt értékes, és a női nevek kimerültek a virágok neveiben. Ebben a világban még szűkre szabott volt a nevek ismerete. (Ugye, József Attiláról kijelentették, hogy márpedig ilyen név nincs). Ezért hívnak minden második embert ma is Pista bácsinak. Szent István egy történelmileg is, vasárnapi misékből is sokszor hallott név. Ezekre alapoztak. Evangélikus nevekre. Az ősmagyar eredetű neveket, a Géza, a Zoltán, a Béla, az más ilyeneket csak a nyelvújítás hozta vissza a közhasználatba. Ma már megszokott szereplői a névadásoknak.
Az apák pedig könnyen adtak férfi - ma már uniszex - nevet a lányaiknak bárhol a világon. Ha már nem sikerült fiúnak születnie.
Magyarországon ugyanebben a korban ugyanez megvolt, mint szokás. Táncsics a lányát Kossuth Lajos iránti tiszteletéből a keresztnév "női" megfelelőjével, Lajoskának nevezte el.
Én valahogy nem tudnék lefeküdni egy lánnyal, akit Lajoskának kellene szólítanom.
Jó, hogy ezt meghaladtuk. Bár a korban senki nem ütközött meg rajta, én egy kicsinyítő képző használatától nem érzem jobban nőinek a nevet.
Lajoska...
De német nyelvterületen is hasonló metódus volt. Ludwig, Ludovika. Nyilván a magyar használati mód is meríthetett ebből. Csak ez a példa egy picit jobban elválik, és így vállalhatóbb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!