Miért van az, hogy egyeseknek a munkát csak a fizikai/gyári munka jelenti és azt kell isteníteni? Miért fáj nekik ha munkahelyeket teremtenek? Facebook hozzászólásokban már többször is olvastam ilyeneket.
Volt egy cikk ami arról szólt, hogy új luxus irodaházat épít az egyik multi és ezzel több száz új szoftverfejlesztő kollégát vesznek fel. Erre el lehet olvasni a hozzátartozó kommenteket és sok olyan van amely úgy gondolja, hogy valódi értéket csak az teremt amit a gyárban készítenek és normális munkákat kellene csinálni. Az nem érdekli őket (erről is volt vita), hogy a GDP-hez eléggé hozzájárul hazánkban az IT. Ugyanakkor még azzal is bajuk volt, hogy új munkahelyek jönnek létre.
Illetve rengetegen szidták, hogy minek irodaházat építeni, helyette lehetne út-at, kórházat stbstb... de az már nem érdekelte őket, hogy nem az önkormányzat csinálja, hanem egy cég.
És pár hozzászólás:
"Az irodaházakban készitik el azokat a termékeket amit nem lehet sem felvenni sem megenni sem melegedni mellette.stb. (tehát semmire sem használhatók csak vannak és megnyomoritják az életünket."
"Informatikusból már Tiszát lehet rekeszteni. Ez a kétszáz munkahely nem oldja meg a normál munkavállalók helyzetét, akik nem találnak munkát. Nem lehet mindenki diplomás, nyelveket beszélő, számítógép előtt görnyedő alkalmazott. Esélyt kellene másnak is adni! Termelő, feldolgozó ipar kellene Szegedre, ahol nem kétszáz, hanem több ezer ember tudna dolgozni!!"
-Személy szerint megjegyezném, hogy kicsit hülyeség ez a "Informatikusból már Tiszát lehet rekeszteni." dolog. A rendszergazdából biztos lehet, de fejlesztőből inkább hiány van.-
"kár hogy a szegediek 99 % nem informatikus"
,, A cégek sem nyithatnak nappali melegedőt képzetlen embereknek, ahol kényelmes munka van jó fizetésért, mert ilyen munka nincs elég."
Csak kár, hogy nem képzetlen munkaerőkről beszélünk, hanem képzett munkaerőkről, akik előtte jó pár évet lehúztak a szakmájukba, viszont azóta megszűnt az addigi munkahelyük és munka a szakmájában a környékén nincs. Itt kezdődnek a gondok az országgal, hogy sokan azt hiszik képzetlen szakerő nem talál munkát és áll be pl.: közmunkásnak, szalagra, stb. Holott ilyen helyeken bőven találni olyanokat, akik 20 évet eltöltöttek a szakmájukban, aztán bezárt a munkahelye és máshol meg már nem tud elhelyezkedni.
"viszont azóta megszűnt az addigi munkahelyük és munka a szakmájában a környékén nincs"
Rengeteg olyan képzettség van, amire általánosan megszűnt vagy nagyon lecsökkent az igény, egyszerűen mert idejétmúlt szakmák. Egyre több ilyen fizikai (sőt, szolgáltatóipari) munka lesz. Ezekben az esetekben távolabb sem lesz munkahely. Ebbe bele kell törődni. Ezért kell a munkavállalónak a munkaerőpiachoz igazodni.
Verheti valaki a mellét, hogy 20 évet lehúzott a mezőgazdaságban és nagy tapasztalattal rendelkező traktorvezető, ha lassan már elég lesz egyetlen ember egy flottához, de annak az egy embernek olyan képzettség kell, amit nem ad meg az, hogy valaki 20 évig vezetett és karbantartott békebeli MTZ-ket:
,,Rengeteg olyan képzettség van, amire általánosan megszűnt vagy nagyon lecsökkent az igény, egyszerűen mert idejétmúlt szakmák."
Kőműves, ács, szobafestő. Kapásból felsoroltam neked 3 olyan szakmát, amivel itt a lakókörnyezetemben nem tudnak elhelyezkedni az emberek. Ha van is munka az is inkább maszek, 1-2 hétig tartó. Arra meg nem lehet építeni. Tudtam volna hentest is írni, csak a fiatal hentest akit ismerek elment betonelemeket gyártó céghez inkább, mint közmunkára, de számolhatod őt úgyis, mint aki nem tudott a szakmájában elhelyezkedni vagy ismét elhelyezkedni. Szóval én nem az elavult szakmákról, mint a kosárfonó, stb-ről beszélek.
,,A betínított munkások átmennek Szegedről Szombathelyre, kapnak ingyen szállást és minden meg van oldva."
Igen, aztán mindig kiderül sosincs ingyen a szállás, olyanis a szállás, stb.
19:
Pl. helyben elég sokan végeznek Szegeden, csak eddig egyből odébb is kellett állniuk Budapestre, mert kevés volt az IT-s munkahely. Más városokban, pl. Veszprémben, Pécsen, Sopronban sem ártana pár jó IT-s cég.
19:
" 2. hazai egyetemekre alapból sokan nem a tudásuk alapján kerül be, hanem pontokat gyűjt (szülők elválnak felvételi előtt a plusz pontért, stb), ezzel kiszorítva olyanokat az egyetemről, akik tudásuk alapján kerülhetnének be"
Informatikus szakokra másfél évtizede nevetségesen alacsony ponthatárok vannak, kb. bárki bejut, ezzel szemben kimondottan büfé (pl. vendéglátás-turizmus) szakokra ugyanezen időszak alatt nehéz volt belerülni. Ma sem olyan nagy az érdeklődés ahhoz képest, hogy mennyire harsogja a média, hogy jók vele a lehetőségek.
Műszaki szakokra meg ennél is alacsonyabb az érdeklődés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!