Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Gyerekeknek a tündérmesék,...

Gyerekeknek a tündérmesék, idősebbeknek a fantasy műfaj népszerűsítése növelhetné az ország boldogságát, lelki jólétét?

Figyelt kérdés

Észrevettem, hogy manapság a képzeletet, és a képzelet által alkotott műveket nem tartják sokra Magyarországon.


Ez a dolog Amerikából és az ottani puritán vallási hagyományokból ered.


A mai gyerekeknek már nem igazán olvasnak a szüleik tündérmeséket, minél hamarabb nézik a Való Világot, vagy bármilyen más valósággal foglalkozó TV-műsort.

Az iskolában is negyediket, maximum ötödiket korban felhagynak a mesék olvasásával, mert gyerekes dolognak számít, inkább realista művekkel foglalkoznak.


A felnőttek is csak azzal foglalkoznak, hogy hogyan lehet megélni, pénzt keresni, berúgni, pirulákat szedni a stresszre stb. nem olvasnak Rowlingot, Tolkient vagy C. S. Lewis-t.


Szerintem ez a trend az amerikai kultúra terjedésére róható fel.


Amerika alapítói úgynevezett puritánok voltak. Ez egy protestáns vallási irányzat (legközelebbi magyarországi rokona a református vallás) ami az egyszerűségre, a tárgyilagosságra, a képzelet elutasítására tanította az emberek. Hagyományos puritán családokban pl. az egyetlen könyv otthon a Biblia volt, a gyerekeknek tilos volt játékokkal játszaniuk, nem tartottak hagyományos ünnepségeket.


A mai amerikai kultúrában is fellelhető egy ilyen irány, hogy az emberek úgymond félnek a képzelettől. Csak az számít hasznos olvasmánynak, tananyagnak, amit a későbbi élet során pénzzé lehet tenni, az anyagi életkörülményeket lehet javítani vele. Tolkien Hobbiját pl. sok amerikai könyvtárban a felnőtt szekcióban tárolják és gyerek egyedül ki sem veheti.


Én úgy látom, hogy ez a felfogás hozzánk is egyre inkább begyűrűzik. Egyre kevesebb gyerek ismeri meg a magyar népmeséket, vagy akár Grimm és Andersen meséit. Egyre kevesebb tizenéves és felnőtt olvas fantasy témájú műveket, akár moderneket (pl. Rowling Harry Potter-je) akár régebbi (pl. Hoffmann Arany Virágcserepe.)


Ezzel lényegében egy természetes tanulási folyamatot és szellemi igényt fojtanak el magukban, ami fejlődésüket szolgálná. A gyerek saját életében előkerülő lelki problémákat dolgoz fel, miközben Jancsiról és Juliskáról hall. A felnőtt hétköznapi problémákra találhat bölcs tanácsokat miközben nyomon követi Frodót Mordorba.


Érdekes, hogy régen, pár évszázada ezek a manapság gyerekesnek tartott történetek abszolút nem gyerekeknek szóltak. A Grimm Testvérek felnőtt közönségnek gyűjtötték ki, dolgozták fel és irták meséiket. Andersen rengeteg történetében kerülnek elő politikával és szexualitással foglalkozó elemek. Csak a XX. század során vált divattá, hogy ezeket az elsősorban érett olvasóknak szóló műveket "lebutítsák" és gyerekeknek tálalják.



Nektek mi a véleményetek erről? A Fantasy irodalom propagálása elősegíthetné egy egészségesebb lelkületű társadalom létrejöttét?



2016. okt. 25. 23:40
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

Ez annyi ponton hibás, hogy azt se tudom hol kezdjem.


A Való Világ valóság? Az iskolában negyediktől inkább realista művekkel foglalkoznak? A képzelet elutasítása és a Biblia egymásnak ellent mond egymásnak, akkor is ha hiszünk benne, és akkor is ha hülyeségnek tartjuk a beleírtakat.


Rowling Harry Potterje a lehető legrosszabb példa, dúsgazdag lett belőle az írónő. Biztos azért, mert nem olvasták.


Az eredeti Grimm meséknek brutális és véres vége lett legtöbbször, az általad lenézett "amerikai" kultúra tette azzá, ahogy ismered. Amiről valószínűleg tudsz, mert aztán nem is örülsz neki, hogy egyáltalán gyerekeknek szólnak most már ezek. Tehát az is baj, hogy lebutították, meg az is, hogy nem olvassák el..


"Ezzel lényegében egy természetes tanulási folyamatot és szellemi igényt fojtanak el magukban, ami fejlődésüket szolgálná. A gyerek saját életében előkerülő lelki problémákat dolgoz fel, miközben Jancsiról és Juliskáról hall. A felnőtt hétköznapi problémákra találhat bölcs tanácsokat miközben nyomon követi Frodót Mordorba. "

Nap mint nap akartak engem is kemencébe tenni egy mézeskalácsházban. De szerencsére én olvastam.


Most így elsőre ennyi, te rosszabb vagy mint a wartburgos kolléga.

2016. okt. 26. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"A Való Világ valóság?"


Hát, egyszersem láttam, hogy a Való Világban a villalakók szellemeket próbáltak volna idézni, démonoktól félnének vagy varázsolni próbálnának.


"Az iskolában negyediktől inkább realista művekkel foglalkoznak?"


Igen. Népmesékkel utóljára alsóban, maximum felsőben csak ötödik osztályban foglalkoznak, aztán hanyagolják őket, mielőtt a komoly műelemzést egyáltalán bevezetné a tananyag.


"A képzelet elutasítása és a Biblia egymásnak ellent mond"


Nem mond ellen. A puritán protestáns vallásban a Biblia adja a fő ismereteket és morális tanításokat. Minden, ami a képzeletet szárnyalni hagyja az bűnös és elvetendő. Olvass róla, hogy pl. a késő 17. századi Amerikában, Massachusetts-ben milyen elvek szerint nevelték a gyerekeket.


" az általad lenézett "amerikai" kultúra tette azzá, ahogy ismered."


Igen, ezt én is elítélem. A tündérmeséknek véresnek kellett volna maradniuk és felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt olvasniuk kéne őket tanulságokat levonva, nempedig Disney-stílusú fércművekké degradálni őket.


"Nap mint nap akartak engem is kemencébe tenni egy mézeskalácsházban."


Te is tudod, hogy nem szó szerint értettem, nem kell mindent szavamat kiforgatni.


"Most így elsőre ennyi, te rosszabb vagy mint a wartburgos kolléga."


Mi az a "wartburgos kolléga"? Ez hogy jön ide?

2016. okt. 26. 01:11
 4/6 anonim ***** válasza:
A fantasy-t elég erősen nyomatják, csak épp ilyen-olyan vallásoknak nevezik őket.
2016. okt. 26. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Én szeretek fantasyt olvasni, de nem érzem úgy, hogy növelné a boldogságomat és lelki jólétemet. Egyszerűen csak szórakoztat, segít kikapcsolódni , mint sok más könyv is.
2016. okt. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Való Világot, vagy bármilyen más valósággal foglalkozó TV-műsort"


A valóvilág meg van rendezve, az egész ki van találva. Csak a különbség a való világ és a Harry Potter között, hogy míg a Harry Potterről tudod hogy egy kitalált történet, addig a való világot úgy próbálja a média eladni, mintha az valódi lenne. Semmivel sem valódibb mint a Harry Potter.

2016. nov. 9. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!