Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Volt antiszemitizmusról szó,...

Volt antiszemitizmusról szó, bármilyen formában 1956-ban?

Figyelt kérdés

Azt olvasom Gerő Ernő rádióbeszédében október 23-án. Idézem:


Vannak, akik szembe akarják állítani a proletár internacionalizmust és a magyar hazafiságot. Mi, kommunisták, magyar hazafiak vagyunk! Hazafiak voltunk a Horthy-fasizmus börtöneiben, a földalatti munka, az illegalitás nehéz évtizedeiben. Hazafiak voltak hőseink itthon és a spanyol szabadságharcban. Mi azt valljuk, s mindent elkövetünk annak érdekében, hogy országunkban a szocializmust a legfontosabb, a legalapvetőbb, a leglényegesebb kérdésekben a többi országokkal közös, egységes marxi-lenini alapon, de a magyarországi sajátosságok, országunk gazdasági és társadalmi helyzete, a magyar hagyományok figyelembevételével építsük. Ugyanakkor, amikor fennen hirdetjük, hogy hazafiak vagyunk, egyben határozottan leszögezzük azt is, hogy nem vagyunk nacionalisták, sőt! Következetes harcot folytatunk a sovinizmus, az antiszemitizmus és minden egyéb reakciós, népgyűlölő, embertelen irányzat és nézet ellen

[link]


Úgy tanultam, sem a forradalmárok, sem pedig a kommunista oldalon nem volt szélsőségeskedés, azaz semmilyen szó sem esett sem a zsidókról, sem a romákról, habár a gimnáziumi tananyag nem fedi le a teljes történelmet. Viszont itt szintétn tanultam, hogy a szocializmusban antiszemitizmus volt, tehát éppen azt az oldalt gyanusítja a váddal, aki elvileg érintetlen volt.


Volt bármiféle utalás antiszemitizmusról 56-ban?


2016. okt. 22. 15:01
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem volt.
2016. okt. 22. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hát csak annyiban, hogy Rákosi, Gerő és sokan mások ilyen származásuk miatt személyükben testesítették meg a "kétarcúságot". Az ember meg olyan, hogy az általa gyűlölt személyt illetően hajlamos összekapcsolni bizonyos tulajdonságokat, jellemzőket. Ismered a "fasiszta zsidó" kifejezést ? Mert ilyen is van.
2016. okt. 22. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem volt antiszemitizmus, Gerő a szokásos dumát mondta. De ebben a cikkben sincs szó róla. Ami ellen "harcoltunk," az az imperialistáknál uralkodó nézet. Csak ezt kihagyta a beszédből,de mindannyian tudtuk, kikre gondol. Hiszen naponta hallottuk ki az "ellenség." De eml,ékeim szerint a Rákosi időkben legfeljebb a Népi Együttes képviselte a magyar hagyományokat.
2016. okt. 22. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Magyarországon nem volt antiszemitizmus. A Szovjetunióban már inkább, de természetesen hivatalosan tagadták.
2016. okt. 22. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Volt. [link]
2016. okt. 22. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Egy csomó olyan forradalmár volt aki maga is megjárta a koncentrációs tábort (vagy családtagjai, akik ott is maradtak örökre).

Ők hittek a szocializmusban, de hamar kiábrándultak belőle.

Bán Róbert

Nickelsburg László

Angyal István

2016. okt. 22. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Úgy tanultam, sem a forradalmárok, sem pedig a kommunista oldalon nem volt szélsőségeskedés, azaz semmilyen szó sem esett sem a zsidókról, sem a romákról, habár a gimnáziumi tananyag nem fedi le a teljes történelmet. Viszont itt szintétn tanultam, hogy a szocializmusban antiszemitizmus volt, tehát éppen azt az oldalt gyanusítja a váddal, aki elvileg érintetlen volt. "


Az a helyzet, hogy az antiszemitizmus nem egy 20. századi találmány, évszázadokon keresztül mindenhol el voltak nyomva a zsidók a keresztény Európában és a Közel-Keleten is. Például nem lehetett saját földjük épp ezért foglalkoztak hagyományosan kereskedelemmel, iparral.

Ez az évszázados "antiszemitizmus" bent maradt a kommunisták többségében is, egyszerűen beléjük nevelődött. Nem ideológiai alapon, hanem mert általános volt. Amit Hitler a maga idejében a zsidókról mondott már akkor sem volt kultúremberhez méltó, de egyáltalán nem volt olyan "erős" a mondanivaló akkoriban, mint ma.


Példa a kommunista antiszemitizmusra:

[link]

"1953. június 13-án még kioktathatta a pártküldöttség élén Moszkvába rendelt Rákosi Mátyást, és kifejezetten a mindenki számára váratlanul odarendelt Nagy Imrét neveztette ki miniszterelnöknek. Berija a vita során nem titkolta, hogy Nagy Imre mellett szól, hogy nem zsidó, s erős hangon odaszólt Rákosinak, hogy "Magyarországnak még nem volt zsidó királya"."


Egyébként a magyar (és a többi európai) kommunista diktatúra vesszőparipája volt ez a Horthyzás, nácizás, nyilasozás, gyakorlatilag bárkire és bármire rákenték hogy az, aki nem értett velük egyet, szóval bármilyen náci vádat egy akkori kommunista szájából mindig erős kritikával kell kezelni.

2016. okt. 22. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Volt. Nem csak az volt kiírva az utcán, hogy ruszkik haza, hanem az is, hogy zsidók haza. Ezenkivül voltak olyan plakátok amikre Éljen Szálasi volt felírva.
2016. nov. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!