Milyen lenne ma a gazdasági helyzet, ha a rendszerváltás után dupla annyi pénzt fordítanak oktatásra az eddigiekhez képest?
Akkor kétszer annyi pénzt loptak volna el.
Ők keminy leginyek, nekik jár.
A kérdés rossz alapból indul, ezért csak hibás válasz adható rá. A rendszerváltás után minden pénz nélkül nagymértékben felpörgött a hatékonyság. Ennek az volt az oka, hogy a diákság úgy hitte, ezentúl nem az "elvtársiasság", hanem a tudás dönti el a lehetőségeket (jövedelmi viszonyokat). Pár év alatt belátták, hogy ez tévedés, és minden visszaállt a régi kerékvágásba. Igen, ha többet kap az oktatás, a romlás lassabb és kevésbé látványos. Most látványosan rosszabbodik, mert már akkora összeget vontak ki, és olyan módon, hogy gyakorlatilag működésképtelen. Hogy ezt sokan nem hiszik el, annak az az oka, nagy rendszerek tehetetlensége is nagy (lásd elemi fizika).
Az oktatás fellendítéséhez a pénz csak egy feltétel, és nem a legerősebb. Az oktatáshoz szakértelem kell, de mindenekelőtt hit. Annak a hite, hogy érdemes tanulni. Ma minden az ellenkezőjét bizonyítja. Magyarországon kizárólag a lopást, hamisítást, hazugságot, behódolást érdemes tanulni, ezzel lehet eredményt elérni. Aki valódi tudást akar, külföldre megy tanulni is és dolgozni is. Nem elfogadható, de megérthető.
Tehát a kérdésre tömören: a gazdasági helyzetet és az oktatást arányosan fejlesztve lehet eredményt elérni, mert kölcsönösen erősen hatnak egymásra. Bármelyiket elhanyagoljuk, a másik ugyanerre jut akkor is, ha azt nem hanyagoljuk el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!