Hogyan lehetne visszahozni a manyup rendszert?
A jelenlegi nyugdíj rendszer fenntarthatatlan. Azaz más alternatíva híján vissza kellene hozni a manyupot.
Viszont milyen körülmények mellett? Mindenkinek kötelező? Az, akinek már csak 10 éve van nyugdíjig maradhat az államiban? Mekkora legyen a kártalanítás?
Sehogy nem lehet visszahozni.
Neked kell minden hónapban félreraknod amennyit tudsz. Segítséget senkitől nem várhatsz, legfeljebb a gyerekeidtől.
Legegyszerűbb, a ciánkapszula beszerzése.
Már rég bele kellett volna kezdeni a változtatáshoz. Egy ilyen rendszert változtatni, apró lépésekben és nagyon hosszú idő alatt lehet.
Ha a jelenlegi állami rendszer tarthatatlan, akkor az államiból elvont pénzből működő "magán"nyugdíj méghamarabb kerül csődbe. Az önkéntes pénztár jó megoldás lenne, de ott meg több motiváció kéne az embereknek, illetve nem kellene tönkretenni. Szerintem nagyon jó (volt), hogy cafeteriaként adhatta a munkáltató gyakorlatilag adómentesen, illetve hogy az állam is adott rá támogatást. Én valami ilyesmit tudnék elképzelni a leginkább, de valami olyan formában megoldva a támogatást, hogy azon gyakorlatilag ne legyen változtatás 30-40-50 évig. Tehát egyrészt a munkáltató adhasson ilyen juttatást adómentesen valamilyen határig (pl a bruttó alapfizetés 10%-áig), felette valmilyen adóvonzattal (pl mint más cafeteriánál SZJA), illetve az ember is fizethessen be a saját számlájára akár rendszeresen, akár eseti jelleggel és az éves befizetéseire a számlájára kapjon állami támogatást százalékos arányban (pl 20%), maximálva (pl éves bruttó átlagfizetése). A befizetésekről a pénztárak ey nagyon minimális összeget csíphetnének le (<1%) működési költségként, illetve az összehozott nyereségből vehetnének el egy bizonyos részt (a nyereség 10%-a), viszont ugyanígy finanszírozniuk kellene a veszteséget is (10%-kal kisebb veszteség lenne elszámolható).
Az egészre kellene egy népszavazáshoz hasonló propagandajellegű reklám, erre érdemes lenne elverni milliárdokat.
Lassan lehetne bevezetni egy pénztár jellegű, befektetésen alapuló, a volt mnyp-hez hasonló rendszert is. De nem a nyugdíjjárulék több, mint 3/4-ével kellene kezdeni, hanem 5-10%-ával, amit 5-10 évente lehetne emelni 5-10%-kal (jelenleg a bruttó fizetés 10%-a a nyugdíjjárulék, ennek az 5-10%-ára gondoltam). Kb 50-60 év után lehetne elérni arra a szintre, hogy teljesen ide kerüljön a pénz. Itt is sokkal alacsonyabb működési költséghatárt kellene megszabni a pénztáraknak (nem a befezetések 4-5%-át, mint volt), és inkább a nyereségalapú működési költségre nevelni őket. Mindkét esetben sokkal motiváltabbak lennének a pénztárak a nyereségességre. Az mnyp-ben gyakorlatilag nem számított nekik, hogy nyereségesek-e, csak a befizetésekből levont összegekből is vígan megéltek.
"A jelenlegi nyugdíj rendszer fenntarthatatlan."
Ez, bocsánat, az a nézőpont, ami egy hosszú cső, és a másik végén a valóság egy kis látható darabkájából a valóság egészére vonunk le következtetéseket.
Kérdés, mi az a fenntarthatatlan. Mert pár év múlva az egész kiadás teljesen pimf tétellé válik. Igaz, a bevételek is, de az mindegy is, ha a kiadás nem sok. Lassan meghal mindenki, akinek "rendes" nyugdíja van, és jönnek azok nyugdíjba, akik a módszerváltozás óta maximum minimálbérrel voltak bejelentve. Igaz, hogy azok majd kimennek az utcára, benzinespalackokkal, mert az éhenhalás nem perspektíva, és le kell őket fizetni valahogyan, de ez egy másik zseb. :D
Kérdés, mi a fenntarthatatlan (másfelől). Amit nem akarunk fenntartani. Eszem ágában sincs egy jó szót sem szólni a 45 után jövő politikai rendszerről, de az tény, hogy ők úgy kezdtek el nyugdíjat fizetni, hogy nem vártak 50 évig a járulékok beszedésével.
De ez csak két apró gondolat volt.
Egyetértek az előttem szólóval, hogy egyetlen olyan ember sem ül és ült egyetlen kormányban sem, akinek egyetlen felesleges szürke agysejtje lenne, ettől persze sokkal nehezebb lesz bármit is megoldani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!