Nem ellentmondásos, hogy az EU tagsági népszavazáson elég volt 25%? Ott is azt kellett volna, hogy 50% alatt érvénytelen.
Az a baj, hogy a nagy EU-sok azon verik magukat, hogy ők milyen demokratikusak, minden ország demokratikusan csatlakozott, bezzeg ha a mai magyar népszavazáson akár nagyobb is lesz a részvétel, attól ők szarnak bele az egészbe.
Nekik csak az a demokratikus, ami az ő érdekeiket szolgálja, a demokráciának azon megnyilvánulását, mely során a libsiknek ellentmondó eredmény születik, az maga a populizmus. Pl. Brexit, de a Franciaországi Allex városában törölni is kellett a népszavazást.
Ausztriában mindent megtesznek, hogy nehogy demokratikusan a Szabadságpárt jelöltje győzzön, persze csak a demokrácia jegyében.
Az a kérdés merül fel bennem, hogy miért ilyen büszkék a liberálisok az európai demokráciára, miközben ellene dolgoznak, ha már a hatalmuk veszélybe kerül?
Közben pedig butának tartják a népet, akiket a "populisták" befolyásolhatnak.
Ilyet is lehet mondani persze, ez is egy álláspont, de ez nem demokrácia.
A demokrácia azt jelenti, hogy szavazás útján a nép dönt, ha buta, ha nem.
"Ausztriában mindent megtesznek, hogy nehogy demokratikusan a Szabadságpárt jelöltje győzzön, persze csak a demokrácia jegyében. "
Például elmennek szavazni? Gonosz libsik, van saját véleményük, pokolra velük!
"mivel a többség nem akart csatlakozni."
Ezt miből következtetted ki? Mindenkinek joga volt elmenni véleményt nyilvánítani. Aki nem tette meg, az elfogadta azok döntését, akik elmentek.
Jaj, dehogyis volt ott 25%! Az akkori részvétel 45,62% volt, a mostaninál jóval kisebb mozgósítás mellett is, és a szavazók 83,76%-a voksolt az EU-csatlakozás mellett.
Az amúgy egy politológiai közhely, hogy a szavazási kedv nagyban függ a kampány intenzitásától. Ha a választó azt érzi, hogy a szavazás lefutott dolog, nincs tétje, akkor jó eséllyel még akkor is otthon marad, ha egyetért vele, mert azt gondolja, hogy nélküle is összejön a dolog.
Az EU-csatlakozás olyan ügy volt, amelyet minden reprezentatív felmérés szerint a teljes magyar lakosság több mint 80 százaléka támogatott. Romániában például ugyanezért ki sem írtak erről népszavazást, mert pénzkidobásnak gondolták (ott még magasabb, 90 százalék fölötti lelkesedést mértek a közvéleménykutatók), és úgy gondolták, az ország nehéy anyagi helyzetében luxuskiadás egy előre tudható végkimenetelű népszavazásra tapsolni el milliárdokat...
Magyarországon tessék-lássék megcsinálnták, de a töredékét sem költötték rá a mostani kampánynak, mert nem volt értelme kampányolni. Részben ezért volt alacsony a részvétel, részben meg azért, mert nem volt igazán erős ellenkampány sem. Minden jelentősebb párt ugyanazért kampányolt, tehát nem volt "harc", ami szintén csökkenti a részvételi hajlandóságot.
Most más a helyzet: bár nagy harc most sem volt (az IGEN-re csak az egyszemélyes MLP buzdított, Fodor Gábor személyében), de azért valamivel színesebb volt a kampány, mint annó. Az ellenzéki erők megoszlottak a távolmaradás, az érvénytelen szavazásra buzdítás és az "igen" között, tehát azért volt vita, még ha nem is túl mozgósító erejű is.
Mindemellett a kormány példátlanul sok pénzt költött el erre a kampányra, többet, mint a britek a Brexit-népszavazásra mindkét (pro és kontra) oldalon összesen - pedig annak a tétje azért az ország EU-tagsága volt, ráadásul azért a brit államháztartásról beszélünk...
A NEM-ek melletti kampány pedig nagyon széles skálán mozgott a hazafias érzületek felébresztésétől a nyílt megfélemlítésig: például azt mondták, hogy ha nem győz a népszavazás, a munkanélküli segélyekre, szociális ellátásra vagy a nyugdíjra szánt pénzekből vágják le a menekültek eltartására szánt összeget, a táborokat pedig oda teszik, ahol alacsony részvétel vagy sok IGEN-szavazat volt (ez persze hülyeség, jogszerűtlen és még Magyarországon sem lehet megcsinálni, de jó kampányszöveg).
A fenti tényezők tükrében épp az volna a furcsa, ha a mostani részvétel alacsonyabbnak bizonyulna végül az egykori EU-csatlakozási népszavazáshoz képest. Ez valódi arculcsapás lenne a kormánynak, amely hihetetlen mennyiségű közpénzt herdált el erre az értelmetlen népszavazásra. A tét azonban nem ez, hanem az, hogz lesz-e 50% + 1...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!