Magyarországon is meg van a vallás és az állam különválasztása? (Separation of church and state)
Ez már a 19-ik század második felében megtörtént, akkortól van állami anyakönyvezés és polgári házasságkötés.
"Az egyház és állam szétválasztása Európában a XIX. században szinte már mindenütt megtörtént.
A magyarok történelmi okok miatt viszont csak a kiegyezés után kerültek sorra. A szétválasztás eredménye hosszabb távon mindenütt az egyház meggyengülése volt.
Hazánkban 1868-1895 között zajlott le az egyházak monopolhelyzete megtörésére irányuló ún. nagy kultúrharc. E negyedszázadban izgalmas idők jártak: az egyház és az állam szétválasztásának szükségességével – ritka kivételként – még Deák és Kossuth is egyetértett, miközben a pápa kiátkozással fenyegette meg Ferenc Józsefet, ha egy ilyen törvényt aláírna".
"Ez már a 19-ik század második felében megtörtént, akkortól van állami anyakönyvezés és polgári házasságkötés."
Egyfelől ez így van, innentől már deklaráltan szétválasztásról beszélünk.
Más felől meg, a latin keresztény Európában az egyház és az állam mindig is szétválasztva működött. Az egyházi hatalom független volt a világitól, az más kérdés, hogy bizonyos évszázadokban szoros együttműködés volt. Keleten nem volt szétválasztva az állam és az egyház, pl. Oroszországban vagy előtte Bizáncban, ahol az egyház kb. úgy működött az államhatalom alatt, mint egy bármilyen más szerv. Nyugaton nem volt ilyen értelemben soha az állam alá vetve az Egyház és ezért az állam nem is szólhatott bele oly mértékben az Egyház működésébe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!