A diplomásoknak miért nincsen igazi duális képzés?
Én most vagyok szakmai gyakorlaton egy egészen komolynak tűnő multinál.
De, bevallom őszintén, semmit nem ér.
Én is, meg a többi szakmai gyakorlatos is csak aktákat tologat, excel táblázatot tölt, meg hasonlók.
Azt tudom, hogy 1-2 szakon kísérleteznek ilyennel.
De, miért nem teszik általánossá?
Az unokatestvérem is ugyanezt a szakot végezte, (gazdasági szak) és több, mint fél éve munkanélküli, még nem volt munkahelye, pályakezdő.Nincsen neki tapasztalata , így nem kell sehova.Pedig a diplomája meglett egyből, nem késett a nyelvvizsga hiánya miatt.
Szerintem az egyetemi képzéseket is teljesen duálissá kellene tenni.
Tehát, jár valaki, mondjuk én X szakra, egy cég felvesz egy középfokú végzettséget igénylő, diplomához valamilyen szinten kapcsolódó pozícióra és szépen megtanulom a szakma rejtelmeit.Államvizsga után pedig, jöhet a magasabb pozíció.
Mondjuk, akik pénzügy számvitelen tanul, felveszik pénzügyi ügyintézőnek.
Értelemszerűen, az egyetemeknek is új munkarendet kellene kitalálnia, méghozzá úgy, hogy "esti" munkarendre állnak át.
A nappali csak bizonyos szakokon maradna, mondjuk orvosi, egyéb egészségügyi szakok...stb
Van "esti" munkarend az egyetemeken, úgy hívják, hogy levelező illetve távoktatásos képzés. Ilyen formában tanulhatsz bölcsészettudománytól a műszaki tudományokig mindent, nagyon kevés olyan szak van, ami csak nappalin indul.
Az igazság az, hogy azért nem kell sehova a gazdasági diplomájával, mert eszméletlen túlképzés van pont ezen a területen, az összes egyetemnek, és az összes főiskolának vannak gazdasági képzései, nappalin és estin is pl. csak a Tomori Pál főiskola indít három külön telephelyén (Pest, Kecskemét, Kalocsa) gazdasági képzéseket.
Semmit nem ér? Pedig ezt fogod csinálni az életed hátralévő részében.
Azt vártad, hogy bankigazgató leszel?
Ha a javasolt képzés azért nincs, mert van jobb. Ami jelenleg - úgy ahogy történik.
Tudod a multi, ha abban az egységben, amit létesített, termelni akar, akkor megfelelő számú és szintű szakemberre szüksége lesz. És azokat fel is veszi, többet nem, mert nincs rá szüksége. Ha valakit mégse vesz fel, pedig kéne neki, annak nem a szakmai gyakorlata hiányzik, hanem az átlátóképessége. Minden munkakörre megvan, hogy egy adott szintű ember mennyi idő alatt látja át és jön bele. Ha ennyi idő kevés, az illető alkalmatlan.
A helyzet az, hogy ma nálunk elég nagy a munkaerőhiány. Képzett emberekből. A munkanélküliség ott van, ahol kevés az ismeret. Bizony sok hirdetést hallok, ahol "európai fizetést" ajánlanak a megfelelő szakerőnek. A hirdetés hónapok óta zajlik. Mert nincs hozzáértő.
"Szerintem az egyetemi képzéseket is teljesen duálissá kellene tenni.
Tehát, jár valaki, mondjuk én X szakra, egy cég felvesz egy középfokú végzettséget igénylő, diplomához valamilyen szinten kapcsolódó pozícióra és szépen megtanulom a szakma rejtelmeit.Államvizsga után pedig, jöhet a magasabb pozíció.
Mondjuk, akik pénzügy számvitelen tanul, felveszik pénzügyi ügyintézőnek. "
Ez duplán rossz példa, ugyanis a számvitel egy a köztudatban kényelmes irodai munkaként él, ezért borzasztó sok ilyen embert képeztek, szóval a középfokú tudást igénylő feladatokra is találnak diplomást.
A valóságban úgy néz ki egy multi számvitele, hogy makrókat gyártanak excelben, aztán a fejesek néha ránéznek a riportokra, hogy minden rendben van-e.
Ez így van, mióta egy Bill Gates nevű fazon írt egy táblázatkezelő programot.
A piacképes gazdász gyakorlatilag informatikus.
a másik amiért rossz példa, mert a munka világában dolgozni kell, tehát a rugalmas, tanulmányokhoz igazodó 20 órás munkaidő nem igazán versenybarát
persze vannak ilyen diákmunkák, de a legtöbbre a fent említett magas informatikai képességekkel rendelkezőkre vadásznak
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!