A médiában már évek óta a fékek és ellensúlyok kifejezés folyik állandóan, de soha senki nem mondja meg, hogy ezalatt pontosan mit ért. Mit?
Azt jelenti, hogy a törvényalkotó, a végrehajtó és az igazságszolgáltató hatalom szét van választva egymástól.
Nálunk most az van, hogy mindegyikben Orbán emberei ülnek, szóval nem beszélhetünk valódi demokráciáról.
Így lehet például az, hogy a miniszterelnök kézi vezérli a rendőrséget, akik simán kimennek a politikai ellenfeleihez házkutatást tartani a parancsára, pedig ilyen egy rendes demokráciában nincs.
Ez a hatalommegosztás elve.
Hogy egyszerűen elmagyarázzam egy mindennapi példával élve, nem mindegy, hogy egy családon belül az apa diktátorként viselkedik, alkoholra, cigarettára és szerencsejátékra költi a család minden pénzét, félelemben tartja a gyerekeit és amikor a felesége rá akarja bírni, hogy álljon le ezzel a családgyilkos életvitellel, akkor jól leüvölti és bepofozza a sarokba a síró asszonyt, aztán ráfogja, hogy elesett a vak komondorban. A másik lehetőség, hogy normális az apa, képes leülni és elbeszélgetni a feleségével és a gyerekekkel, nem tekinti magát abszolút uralkodónak a családon belül, hanem úgymond megosztja a hatalmát a család többi tagjával is és kedvesen bánik velük.
Nos, ez szerintem így egy elég jó példa és mondanom sem kell, hogy a Fidesz inkább az előbbibe tartozik, semmint az utóbbiba.
Hát a kérdezett kifejezés kicsit más.
Minden ember a saját érdekeit akarja megvalósítani, így születnek az emberek. Az érdekeit mindenki aszerint tudja megvalósítani, a környezete ezt mennyire teszi lehetővé. No meg aszerint, mennyire tudja megvalósítani, azaz milyenek a képességei, tudása.
Jelenleg Európában az úgynevezett demokrácia szabályai szerint zajlik az élet. Tehát a nép érdekében kell cselekedniük mindazoknak, akiket a nép saját irányítására felkér (merthogy ennyi ember ténykedését valakiknek muszáj szervezni, különben káosz lesz). A felkérés választással történik, aminek lebonyolítását szabályok határozzák meg. Akiket felkérnek, azok egyben bizonyos jogosítványokat is kapnak. Azaz van egy működési szabályzat, amelyben le van írva, hogy ki milyen szerepben ténykedik, és abban a szerepben mit tehet és mit nem. Ezt a szabályzatot nevezik alkotmánynak és a hozzá tartozó alaptörvényeknek. Az egész úgy van megcsinálva, hogy minél fontosabb valami, annál több ember egyetértése kelljen a megváltoztatásához.
Ezt az egészet egy intézményrendszer képviseli. Van az elnöki intézmény, ő a legfőbb hatalom, ő szinte mindent jóváhagy, különben a dolog érvénytelen. Most jön a fékje. Cserébe ő szinte semmiben sem intézkedhet. Mindent ő engedélyez, de semmit se ő intéz.
A parlament az ország működését szabályozó törvényeket hozza. Ez alapvetően meghatározza az ország működését, ezért a hatalomért cserébe semmi mást nem tehet. Azaz például nem szólhat bele a törvényeket alkalmazó jogi környezetbe. Se ügyészségbe, se bírói karba. Ők saját maguk választják vezetőiket, belső szabályaikat, de kizárólag a törvények szerint járhatnak el. A parlament ellensúlya, fékje az ügyészség és bírói kar, azoké meg a parlament. Egyik a másik nélkül nem tud működni, de egyik a másik ténykedésébe nem szólhat bele.
A kormány a végrehajtó hatalom. Minden konkrét cselekményt, ami az ország működéséhez kell (külpolitikát, gazdasági felépítést, pénzügyeket, oktatást, egészségügyet, ezek összes intézményét, stb.) ő hajt végre. Ő egyeztet, ő szervez, ő irányít, ő határozza meg, mit hogyan kell csinálni. Ellensúlyként nem szólhat bele a gazdaság működésébe, nem lehet köze a média ténykedéséhez, és vannak pénzügyi főhatalmak (például bankok, MNB), amelyek ténykedésébe nem szólhat bele, míg a törvényeket betartják. De például az MNB, mint intézmény ellenőrzi a bankokat, hogy jól működnek-e, cserébe ő maga nem végezhet banktevékenységet. A bankok meg nem szólhatnak bele az MNB működésébe. Más se, ha törvényes. Ezt meg egy e célra létrehozott szervezet végzi, amely viszont semmi más hatalommal nem rendelkezik.
Ez az egész egy bonyolult intézményrendszer, amely saját belső működést mind önállóan végzi, de mind törvényesnek kell lennie. Minden intézményhez van egy másik intézmény, amelyik őt ellenőrzi, de más hatalma nincs. Az egészet a kormány fogja össze, amelyet a parlament ellenőriz. Az egész működésmód úgy van kitalálva, hogy minden intézmény saját maga választja a saját főemberét meg a szervezetét, és minél több dolgot ellenőriz, annál kevesebbet tehet ezen kívül.
Ha most ebbe belepiszkálunk, a függetlenség elkezd függőséggé válni. Ha kormány ellenőrzi a média belső tevékenységét (maga nevezi ki a főnököt, sőt, saját médiája van), akkor az már nem fog olyasmit mondani, amiben a kormány sáros. Mert a "főnöke" a kormány ezt nem engedi. Ha az MNB elnökét a kormány egyedül nevezik ki, akkor az MNB azt fogja tenni, amit a kormány akar. Ha az ügyészség vezetőjét a kormány nevezi ki, az ügyészség a kormány bűnügyeit nem vizsgálja, mert ki az a hülye, aki saját magát akarja lecsukatni. Ezt lehet tovább fokozni, bonyolítani. Ahogy a függetlenség (önállóság) csökken, úgy nő a függőség, és aszerint lesz a demokráciából diktatúra. Vagyis a demokrácia és diktatúra nem két alternatíva, hanem egy szakasz két vége. És egy ország e két végpontban, vagy közötte bárhol állhat, eszerint nevezzük optimális demokráciának, szélsőséges diktatúrának, vagy inkább demokratikus, netán inkább diktatórikus rendszernek. Azaz ezek a megállapítások egyidejűleg jelentik a fékek és egyensúlyok (az intézményi függetlenségek) meglétének/nemlétének mértékét és a demokrácia/diktatúra mértékét.
eZ AZT JELENTI, HOGY A KORMÁNY ÉPÍTI A LEHETŐSÉGEIHEZ KÉPEST AZ ORSZÁGOT. aZ ELLENZÉK MEG MINDEN EREJÉVEL AKADÁLYOZZA ITTHON ÉS KÜLFÖLDÖN MINDENFÉLE VALÓS VAGY MONDVACSINÁLT OKOT ÖSSZEHORDVA, CSAK NE ÉPÜLHESSEN JAVULHASSON AZ ORSZÁG VAGYONA ÉS AZ EMBEREK LEHETŐSÉGEI MÁS VEZETÉS ALATT MINT AMIT AZ ELLENZÉK EL TUDNA MAGÁTÓL KÉPZELNI.
Ezek a fékek akadályok és ellensúlyok rendszere. Az ellenzéknek az a legjobb, ha tökig behúzza a féket és tele rakják annyi ellensúllyal az egészet, hogy többszörös energiába kerüljön egyről a kettőre jutni, nehogy már mások mint ők többet tudjanak elérni és esélye se lenne akkor másnak kormányzás közelébe kerülni. Így meg mondhatják, hogy befékeztük és tele raktuk ellensúllyal, hogy mozdulni se tudjon már (de nektek arról nem kell tudni) és megkérdezhetik miért megy ilyen lassan minden? Ez így működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!