Szerintetek miért nyert '90-ben a Magyar Demokrata Fórum?
Az MDF elsöprő többséggel nyert a választásokon. 2/3-os többséget azóta csak a Fidesz proodukált(már kétszer). Ettől függetlenül az SZDSZ-el és a KDNP-vel alakított koalíciós kormányt.
De miért pont ők? Miért nyerhettek elsöprő többséggel? Miért győztek pont ők?
Akik akkor szavaztak kíváncsi vagyok mit mondanak erre. :D
Szerintem egy ilyen kérdés előtt azért célszerű tájékozódni a témában.
Semmilyen elsöprő többsége nem volt az MDF-nek, pontosan azért kellett koalíció kormány, mert a abszolút többségük sem volt meg a parlamentben, ami a képviselők 50% + 1 fő.
1990-94 között az SZDSZ a legnagyobb ellenzéki párt volt.
Elsőként az 1994-es választást követően az MSZP-nek volt abszolút többsége és a SZDSZ-el közös kormánykoalíció miatt 2/3-os többsége.
Teljesen igazad van.....de hülye vagyok.....
Az a baj, hogy röviden akarok fogalmazni, mert nem szokták elolvasni ha hosszú. Na mégegyszer:
Tehát:
1. Fő kérdés : Miért pont az MDF győzött.
Aztan: tudom hgy a parlamentben nem volt abszolút többsége, de a szavazatokban elsöprő volt teljes szinten, ahogy azóta csak a Fidesz.
2:
Helyesbítés,mostmár nem rövidítgetek mert abból csak baj van.
MDF-KDNP-FKGP. Ez világos, tényleg bocs a hibáért. De az érdekelne ebben(itt futottam hülyeségbe) hog miért pont az SZDSZ volt az egyetlen erősen kihívó ellenfele?
Na végre, siker! :D
Ja: és mi okozta az MSZP felül kerekedését ezeken a következő ciklusban?
Na kész. Elnézést a hülyesegert. Inkább ezt figyeljétek. Err e kell válasz. A fenti marhaság.
Szerintem ezt a Fideszhez hasonlíttatását egyszerűen engedd el.
Az MSZP-t meg Horn Gyula jól építette újjá. Ismert személyeket keresett jelölteknek és emellett az emberek csalódtak az első kormányban, mert nem jött el a nyugati Kánaán.
Az 1990-es választásokon a törésvonal még inkább konzervatív-liberális törésvonal mentén húzódott, érthető módon a baloldali, szocialista blokkot blokád alá vette az összes politikai erő.
Az összes politikai szerveződés közül az MDF jött létre a legkorábban, 1987 óta folyamatosan illegális/félillegális találkozókat szerveztek, ennélfogva 1990-re már egy elég erős ismeretségre, beágyazottságra tettek szert.
Az SZDSZ népszerűsége pedig annak volt köszönhető, hogy ők hangoztatták leginkább kommunizmus- és diktatúra-ellenességüket, ez pedig a Kádár-rendszer után érthetően sokaknak tetszett. Amennyiben a szavazatszámokat nézzük, az akkori két nagy párt nagyjából hasonló eredményt ért el: az MDF-re 1,2 millióan, az SZDSZ-re 1,1 millióan szavaztak, ellenben az MDF-nek nagy tartalékai voltak: szövetségesnek meg tudták nyerni a szintén konzervatív FKGP-t és a KDNP-t is, ezzel szemben a liberális SZDSZ-hez akkor csak a még szintén liberális, kispárti Fidesz tartozott.
A két tábor között egyébként az egyik markáns különbség, hogy a konzervatív alakulat inkább a "népi", vidéki szavazatokra utazott, ezzel szemben a liberálisok az urbánus, értelmiségi rétegek felé nyitottak.
Azt azonban fontos megjegyezni, hogy akárki került volna kormányra 1990-ben, 1994-re ugyanúgy meggyengült volna, mint az MDF. 40 év szocialista tervgazdálkodása után átállni a kapitalista piacgazdaságra nem annyit jelent, hogy megnyomunk egy gombot és minden kész. Sokan pedig őszintén elhitték, hogy ahogy leomlik a vasfüggöny, elér minket a nyugat-európai életszínvonal.
Ehhez képest a veszteségesen működő hazai gyárak bezártak, megjelent a Kádár-rendszerben ismeretlen munkanélküliség, elképesztő mértékű volt az életszínvonal-csökkenés a Kádár-korabéli (hitelből megteremtett) lagymatag, szolid jólétet biztosító, tervezhető élet után.
Az MSZP pedig mit tett? Ügyesen meglovagolta ezt a nosztalgiát és az emberek gond nélkül visszaszavazták a 4 évvel ezelőtt még pokolba kívánt "kommunistákat".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!