Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Szocializmus idején, hogy...

Szocializmus idején, hogy bírtak fennmaradni a különböző magyar acélművek? Mi tette őket tönkre?

Figyelt kérdés

Volt az országban jó pár kohászati üzem,ami az ottani lakosok többségének biztosított munkát.

Például: Diósgyőri Acélművek,Ózdi Kohászati Üzem,Weiss Mandfréd Acél és Fémművek,stb..

Ezek a vállalatok hogyan bírtak fennmaradni a szocializmus idején?

A rendszerváltás utáni időszak tette tönkre ezeket a vállalatokat?

Manapság már egyáltalán nem érné meg ezeket a helyeket újraindítani? Gondolom az olcsóbb kínai termékek miatt is felejtős ez az ötlet.



2016. ápr. 19. 17:08
 1/3 anonim ***** válasza:
Nyilvánvaló, hogy állami keretek között a pénzmozgással, támogatással sok mindent lehetett működésben tartani, még ha nem is volt kifejezetten gazdaságos valamelyik termelő intézmény. A rendszerváltást követően azonban a szó szoro értelmében szétforgácsolták a nagyüzemeket és állami vállaltokat, részben kormányprogram is volt a leépítés (jellemzően az Antall kormány esetében), ám ugyanakkor a külföldi termékek korlátlan beáramlásának engedélyezése egyértelműen letarolta a belső gazdaságot. Nagyon sok szabályozó és ellenőrző szerepet játszó intézményt vagy leépítettek, vagy központilag utasítottak az addigi előírások lazítására (így jelentek meg "minősíthetetlen" minőségű termékek. Újraindításra szerintem remény sincs. Ehhez részben hatalmas tőke kellene, valamint hatalmas tudásanyag, ami időközben hazailag elveszett. Részben pedig azért, mert kihaltak a hozzáértők, az újabb generációnak pedig időnként egészen mást oktattak és más szellemben (más hozzállásban) is, pl. eldobható termékek, tervezett elavulás és a "gazdaságosság" értelmetlenségig fajuló hajszolása (lásd segédanyagok alkalmazása minden élelmiszeripari termékben).
2016. ápr. 19. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Sok minden közrejátszott.

A két legfontosabb dolog a Szovjetunió és a rendszerváltás volt.

A Szovjetunió olcsón adta a nyersanyagokat, emiatt ( bár nekünk nem volt sok és főleg nem volt jó minőségű fémünk ) működő képesek voltak a gyárak.

A másik a rendszerváltás: itt is két dolog játszott közre. Miután megszűnt a Szovjetunió és elhatárolódtunk az oroszoktól nem volt olcsó nyersanyag, továbbá elkezdték szétosztani a haveroknak a gyárakat. Nekik pedig nem a hosszú távú befektetés volt a cél, hanem a gyors meggazdagodás ( ez jelenleg is megfigyelelhető ).

2016. ápr. 19. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Plusz azt se felejtsük el, hogy a volt KGST államok több százmilliós felvevevőpiacot jelentettek.

Gyárthattál te mindenféle vackot, a szocialista elvtársak megvették.

2016. ápr. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!