Lenne esélye egy deklaráltan jobboldali szocialista pártnak Magyarországon?
Az általad leírt elképzelés tisztán jobboldali. A gazdaságpolitikában nem szocialista, hanem államosító.
Vagyis erős állami hatalom kevesek érdekében.
A náci harmadik birodalom volt ilyen, ez egy fasiszta modell.
A jugoszláv típusú szocializmussal én is kiegyeznék, de az nem volt jobboldali, hanem a baloldali értékeket, az esélyegyenlőséget, szolidaritást kombinálta a szabályozott piacgazdasággal.
"Az általad leírt elképzelés tisztán jobboldali. A gazdaságpolitikában nem szocialista, hanem államosító.
Vagyis erős állami hatalom kevesek érdekében.
A náci harmadik birodalom volt ilyen, ez egy fasiszta modell.
A jugoszláv típusú szocializmussal én is kiegyeznék, de az nem volt jobboldali, hanem a baloldali értékeket, az esélyegyenlőséget, szolidaritást kombinálta a szabályozott piacgazdasággal."
Akkor egyezzünk ki egy középútban. Ez a leendő párt az elmúlt rendszer/tanácsköztársaság emberei közül elfogadná azokat akik nem voltak nemzetellenesek. Pl Stromfeld Aurél, Nagy Imre,(ő is Titóizmust akart), és még vannak páran. Mondhattok neveket. De egyúttal Horthy emlékét is tisztelné. A gazdaságpolitikában pedig a munkás önigazgatás dominálna, tehát a munkástanácsok erősen beleszólhatnának a gyárak vezetésébe, ahogy a jugoszláv rendszerben. De ehhez először államosítani kell a nagyvállalatokat, majd csak ezután lehet kialakítani a munkástanács rendszert. A kis és középvállalatok nem lennének államosítva, és természetesen bárki indíthatna vállalkozást ésszerű mértékig, azaz nem burjánozhatna túl, nem válhatna nagyvállalkozóvá, hanem meg kell maradnia középvállalkozásként. Egyébként meg attól hogy ez a Párt Horthysta kultúrpolitikát folytatna még nem lenne fasiszta, hiszen a Horthy rendszer elfogadta a szociáldemokratákat, kereszténydemokratákat is. Tehát a gazdaságpolitika a nagyvállalatok közösségi tulajdonán alapulna,(a jugo rendszerben is közösséginek nevezték az állami vállalatokat ha jól tudom), és emellett működhetnének magántulajdonú kis és közepes vállalatok, egyéni vállalkozók. Lehetne kapni ugyanúgy a nyugati termékeket mint eddig, de a rendszer a hazai termékek piaci túlsúlyára törekedne, és ezt ebben a szocialista rendszerben véleményem szerint 10 év alatt el is érnénk, legelőször az élelmiszeripar területén.
"A gazdaságpolitikában nem szocialista, hanem államosító. "
Akkor pl a szocializmus sem szocialista, mert minden az állam kezében volt?
Találtam egy prezentációt a Jugoszláv gazdasági rendszerről. Ide másolom a lényeget:
"1965-ben reformot hajtottak végre. termelőeszközök nagyrészét állami helyett csoporttulajdonba helyezték át. Irányításukért a munkástanácsok feleltek, az állam csak gazdasági szabályzók révén szólt bele a vállalatok életébe.
Külkereskedelmet liberalizálták, az árrendszert a világpiaci szinthez igazították.
A vállalatok a ’60-as évektől nem a létszámbővítésre, hanem a dolgozói jövedelmek növelésére törekedtek."
Nagyon jó lenne nekünk egy ilyen rendszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!