Miért a piros-fehér-zöld trikolort használjuk?
Nem a Habsburgok találták ki, éppenséggel pont az őellenük való szellemiségben született meg.
A piros-fehér-zöld már a középkorban is hagyományosan magyarnak tartott színhasználat volt, ezek együttes szerepeltetése más udvarokban is a magyar identitás megjelenítőjeként szolgált. Ajánlom figyelmedbe a bécsi Szent István-székesegyházat, amelynek tetőcserepeit feltűnő, piros-fehér-zöld mázzal borították, miután Mátyás bevette Bécset, és ez egészen a második világháború végéig így is maradt.
A piros-fehér-zöld a korábbi királykoronázásoknak is szereplője volt, és általános egyenszín volt a hadi öltözködésben és pajzsmázolásában is.
Hogy honnan ered, az ma már nem kideríthető, a velünk erős kulturális kapcsolatban lévő népeknél, mint a szintén türk eredetű bolgároknál (rajtuk kívül Európában egyedül Wales és Baszkföld zászlajában van még ez a színösszeállítás, illetve a sokkal későbbi, és előzmény nélküli olasz zászlóban, sehol máshol nem), valamint a magyar elvándorlási terület szomszédságában, Baskíriában élő tatároknál, és az európai avaroknál található meg, valamint erős összetorlódásban (vagy a piros-zöld, vagy a piros-fehér-zöld) a Kaukázusban - a karacsáj-cserkeszek, a lakok, az azeriek, a tabarszánok, dagesztániak, kumik, csecsenek esetében. Amennyire legalábbis eddig összegeztem.
Szerintem Iránig vezethet vissza - amely ugyan nem türk etnikailag, de kulturálisan nagyon hatott a környezetére, és a Kazár Birodalom, amelyből a magyarság kiszakadt, a Kaukázusban helyezkedett el.
Később a magyar kettős keresztes címer is ezekből a színekből állt fel - és, mint minden nemzeti zászló esetében - úgy a XIX. században nálunk is a címer színeiből került megalkotásra az egyébként a francia forradalmi eszmékkel közösségvállalást mutatni akaró, külön zászlótípust jelentő trikolór.
(A német trikolór fekete-sárga-vörös színe a sárga alapon elhelyezett, vörössel fegyverzett fekete sas színeit követi, az eredeti cseh zászló - mely a lengyelekével teljesen azonos volt, ezért került bele a morvákra utaló kék ékalak - szintén a vörös alapon elhelyezett fehér oroszlánból alkotta vörös-fehér zászlaját - bár ez nem trikolór, és nem csupán a harmadik szín hiánya miatt -, a lengyelek hasonlóan a vörös pajzson fekvő fehér sasuk alapján; a zászló valójában a címer "egydimenzióssá tett" változata - mely alól éppen az ötletadó francia a kivétel.
És ez az, amiért Nagy-Britanniában ma sincs trikolór, hanem a középkori angol - bár nem csak általuk használt - Szent György kereszt ötvözete a skót Szent András keresztel, és az ír Szent Patrik kereszttel, miképpen a középkori Magyar Királyságnak a hármashalomra elhelyezett kettős kereszt volt a - zászlón is megjelenített - jelképe.)
Azaz a most használt magyar zászló három színe jóval korábbi a Habsburgoknál, az eredete ma már visszakutathatatlan, de régbe mutató, a magyar udvarban való használata bizonyított a középkortól fogva, a trikolór, mint zászlótípus - melyen alkalmazásra került ez a három szín - pedig éppen a forradalmi eszmék légkörében született meg az autoritarizmusra adott válaszként.
U.i.:
Az Árpád-sáv nem a Magyar Királyság, hanem az uralkodódinasztia címere (és zászlaja) volt, a Magyar Királyság zászlaja a vörös alapon elhelyezett, zöld hármas halmon álló, fehér (ezüst) kettős kereszt volt használatos.
A középkorban ez mindenhol így volt, ahogyan Angliában is az uralkodó címere volt a vörös alapon lévő három aranyoroszlán, míg a királyságé a fehér alapon elhelyezett, vörös Szent György kereszt.
Nagy-Britanniában ma is megmaradt ez az eltagolódás, az uralkodó zászlaja, és az országé:
Hogy nálunk a kettő fogalmilag és tartalmilag is egybeolvadt az Árpád-ház kihalása után, annak oka az volt, hogy a későbbi uralkodók legitimációjukat az Árpád-házzal való vérségi kapcsolatukra alapozták, majd egyre inkább "megszokták" a kettős kereszt és az Árpád-sávok együttes használatát, mígnem II. Mátyás alatt végleg egybe nem olvadt, már nem is két címerelemként szerepelve, hanem a negyedelt pajzs egyetlen negyedébe téve, mintha csak "egy elem" lenne, és valóban azzá is lett már ekkor. A különvalóságára pedig ekkor már senki nem emlékezett, és ma sincs pontos ismeretük róla az embereknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!