Az tényleg igaz, hogy a Gyurcsány-csomag bevezetése miatt lett ilyen rossz a helyzet Magyarországon?
# 11:
Nincs ebben semmi. 2008-2009-ben a balliberális szimpatizánsok a hozzászólásaikban ugyanígy a 2001-2002-es időszakot tették felelőssé a lejtmenetért.
# 12/12 Időpont ma 07:43
Azért szavazták meg az akkori kormánypártot 2/3-al. :-D Ennél jobbat bazudj kérlek.
Mindig minden rendszer az előző rendszerre fogta a gyenge teljesítményt. Amióta a világ világ. Gyurcsi előtt Kádárra fogták, akkor Hortyra fogták, előtte meg a császárra fogták.
Kicsit hagytam, had tippeljetek pár dolgot, hogy is volt ez, de senki nem írt, semmit, ahogy nézem sokaknak a Gyurcsány korszak történelem, a homokozóban élték át.
Nagyjából a következő volt Gyurcsi 8 éve alatt. Átélt szegénykém egy hitel-boomot és egy gazdasági válságot. A hitel-boom idején elég durva fejlődés volt, az új hitelek kapcsán dőlt a pénz mindenhova. Ekkora volt (Emese sütőhitel, megvan?) 4-5%-os emelkedés, holott a világ 6-7%-ot produkált, fel is rótták neki hogy elszalasztja a lehetőségeket, az ország is vette fel a hiteleket, de nem tudtuk hasznot hozóan befektetni, viszont az újabb hitel is ingyen adták. Szinte. Szóval nem volt gond. Épült 10000 játszótér, és szökőkút a leszámlázott költség 20%-áért. A gazdasági fejlődés pedig hozta az inflációt, és minden az egekbe szökött. De Gyurcsiék (mondom hogy Gyurcsiék, de akkor még nem ő volt) annyira pofátlanok voltak, hogy akkor is gázárat emeltek (vagy hagyták) amikor a gáz ára esett éppen, és hiába volt gazdasági fejlődés a KKV szektort szétterhelték adókkal.
Ezután ütött be a Gazdasági Válság. Hónapok alatt lehetett látni, hogy az eddigi költségvetés nem fog működni, a hitelezési rendszer pedig meg fog változni. Azaz nem lesz ingyenhitel, és jóval több pénz kéne, mint amennyit termelünk. Megszorítások kellettek, minden ország sorra hozta a megszorításokat, az nyert, aki előbb vissza tudta fogni a gyeplőt. És itt lépett be a Fidesz. Jött a populista dumával hogy nem kellenek megszorítások, az visszafogja a gazdaságot. Minden törvényt elgáncsolt, ami megszorítás volt. Ha jól emlékszem 3 törvényt tudtak elfogadtatni, a hitelek és a CDS, a Fidesz népszerűsége pedig a magasba szökött. Persze a hatalomért semmi nem drága. Amikor hónapok is számítanak, akkor mi két évet vártunk, mert 2010 volt a választás. A választásra valóban romokban volt az ország, de a Fidesz program és vita nélkül 2/3-dal nyert. Kormányba ülve nagyjából ugyanazokat a megszorításokat meghozta, amit ellenzékben elgáncsolt, csak kétszer olyan durván, és még vagy kétszer annyi adót és terhet vetett ki. Tényleg szükség volt rá, nem kétséges, de két évig mindent ellenzett, amit akkor bevezetett. Ekkor jött a Gyurcsányozás meg az elmúltnyolcévezés több éven át.
Nagyjából ez a töri.
# 13:
Valamit nagyon félreértettél a stílusod pedig, hogy lehazugozol kikérem magamnak.
2008-2009-ban az MSZP szimpatizánsai például a Stop.hu akkor kormányközelinek mondható hírportálon folyamatosan azt szajkózták, hogy a gazdasági válságért a Fidesz 2001-2002-es osztogató politizálása a felelős.
Az tényleg nem igaz!
A Gyurcsány csomag se, akkor sem, ha átkereszteljük Bokrosnak. Ami persze nem Gyurcsány alatt volt.
Lehet mondani, hogy a mai helyzet a Fidesz módszeres gazdaság tönkretétele, az emberi bizalom eltörlése, és csak utána a mérhetetlen és gátlástalan rablásai miatt van. Ez igaz, de a kép annyira nem teljes, hogy akár hamis is lehet. Egyfelől sok mindenhez hozzányúltak, amihez már nagyon kellett. Másfelől ezáltal többnyire rontottak.
De előttük is volt élet és előttük is volt mit felróni. Gyurcsány ugyanezt tette, alapvető különbség, hogy ő kisipari módszerekkel és hatékonysággal rombolt, Orbán nagyiparival. A rombolás a legtöbbször nem direkt, hanem közvetett. Orbán tönkretette a nyugdíjrendszert (az előzők se voltak angyalok, nehogy már megdicsőüljenek), itt a fő baj az, hogy a mai fiatalok nem érzik fontosnak a megtakarítást, mert elvették a hitüket. És szörnyű helyzetben lesznek 20-30-40 év múlva. A bizalom tönkretételét Gyurcsány is csak folytatta, nem kezdte.
A dolog törvényszerűen 1989-ben kezdődött. Rendszerváltást csináltak, mert a régi nem működött, és mert erre volt tömegigény. Csak szakértő nem volt, aki tudta, hogy kell az ilyent csinálni (Antall tudta ezt, néha említette, de nem volt más választása). Akkor kellett hirtelen magyar nagytőkés rend, különben a külföld felvásárol minket. Nekik volt rá pénzük, nekünk nem. Kár, hogy nem lehet hirtelen nagytőkés osztályt létrehozni. Ami létrejött, az a gátlástalan gazemberek meggazdagodása, azért kellett az akkor olajmutyinak nevezett biznisz. A földlenyúlást se Orbán találta ki, csak átvette és továbbfejlesztette. Például Zsíros Gézától, akit a mai 20 évesek zöme nem is ismer. Megvan ő békésen Békésben a sok malmával, a sok földjével, a még nagyobb befolyásával a gabonaüzletre. A probléma akkor kezdődött, a gazdasági szerkezet akkor lett felemás és rossz. A gazemberek akkor tanulták a lenyúlást. Az összes többi csak megtanulta elődei csalását, lopását, és fejlesztgette is. Néha rosszul sült el a dolog, néha jöttek olyanok, akik rendet akartak. Jól rosszul, félénken, vagy erőszakosan.
Orbán annyiban más, hogy ő a tisztességtelenséget a csalást a hazugságot olyan mesteri és nagyipari méretekre fejlesztette, hogy már már az tűnik a normálisnak. Körülbelül aszerint, ahogy a jégverést is - bár rossznak tartják, nem tesznek ellene semmit. Úgy tartják, nem lehet. Aki ezt eléri, mindent elért. Ekkor már őt azért nem akarják eltakarítani, mert úgy vélik, lehetetlen. Tehet bármit. Tesz is.
Az a folyamat egy fejlődés. Nincs benne tiszta angyal, meg tiszta ördög. Csak van kicsit mocskos és nagyon mocskos. De minden mocskosnak van valami jó, a nagyszerűségét elvitatni fölösleges tette is. Azt el kell ismerni. A kérdés mindig az, melyikből mennyi van a mérlegen. Melyik rossz mennyire visszacsinálható.
Úgy vélem, ha ellopják a pénzemet, nagyon dühös leszek, de van módom másikra szert tenni. Hiszen vagyok, tudok cselekedni. Ha azonban az álmaimat, a lehetőségeimet, a hitemet, az önbizalmamat lopják el, nagy a baj. Nem lesz kedvem, se módom újra kezdeni. Nincs miből, nincs mivel, nincs miért. Az maga a csőd. Az éhezés rossz. De a kilátástalanság maga a katasztrófa. Mindössze ennyi a különbség.
# 15/17 Időpont tegnap 11:07
Most, ha egyszer hazudsz, akkor hazudsz, nem tudok erről mit mondani. Kivehetsz néhány példát attól az még a csoportodra nem lesz igaz. Még egyszer megismétlem, mint a vezír szokta:
2010-ben 2/3-al megválasztották a másik rablóbandát aki 1998-2002 között már rabolt egyszer. Akkor szerinted nem egy minimális kisebbség gondolta így? Értelmes fidesz szavazóról is tudok, de ettől nem ők lesznek a többség :-D
Nem igaz. A gyurcsányi „reformok“, és főleg az azokat megelőző Medgyessy- és kisebb részt Gyurcsány-féle kormányzati intézkedések tényleg nagyon rosszak voltak, tovább rontották az ország amúgy is rossz helyzetét. Utána viszont a Bajnai-kormányzás, bárki bármit is mond, egyenesbe hozta gazdaságilag az országot (ezt az első kétharmados ciklus elején még Fidesz-prominensek is elismerték), libáktól függetlenül ez közgazdasági tény.
Ami azóta történt, jó vagy rossz, már nem a Gyurcsány-kormányzás következménye, bár kézenfekvő minden negatívumot azzal, minden pozitívumot pedig a saját teljesítménynagyszerűségével magyarázni. Ez ősrégi politikai kommunikációs fogás, és független attól, ki van épp hatalmon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!