Miért olyan bürokratikus, nehézkes a hivatali ügyintézés?
Mert ez Magarorszhágh.
Sok embert lehetne/kellene kirúgni és akkor nőne a munkanélküliség.
Az előbbiek egyfelől kevéssé jellemző, de sokkal inkább következmények. A bürokrácia mindig a szervezeti rendszer függvénye. A szervezeti felépítés pedig a politikai szemlélettől függ. Ha egy kormányzás "demokratikus", követi a szubszidiaritás elvét (a problémákat ott oldják meg, ahol keletkeztek), akkor a szervezeti struktúra többnyire követi ezt, mert az adott részlegek "feladatává" teszi a döntést. Ha egy kormányzás erősen hatalmi orientációjú, központi berendezkedésű, akkor a legkisebb döntés is "felcsorog" a tetőre, mert különben "büntetés" lesz belőle. AZ e "csorgás" fel és le, akkor is hosszú idő, ha dinamikusan zajlik, hát még, ha nem.
Nagyon jó példa erre az APEH-NAV története. Kezdetben csak a legfontosabb ügyek menetek feljebb egy helyi igazgatóságnál, többnyire "osztályos" döntés született (1 lépcső: ügyintéző-főnöke). Például ezt célozta a fővárosi igazgatóság 4 igazgatóságra bontása is. Ekkor még csak elvi dolgok menetek el a kormányig, többnyire akkor, ha "kevés volt a bevétel". Később jött a regionális üzem, most pedig a "központ" egyenesen kormányzati lesz. Itt tehát apró dolgok is nemhogy intézményen belüli szinteken vándorolnak, hanem a legfőbb, a kormányzati (intézmények közötti és abban is központi) szinten mozognak. A hosszú elintézési idő a szereplők egyéni hozzáállásától függetlenül garantált. További időigény, hogy a folyamatokat egyenesen automatizálják (nehogy belső döntés születhessen), de mivel az élet és az adózás bonyolult, az ezt szimuláló automatizmus is az. Már a megtanulása is embert próbáló, hát még az alkalmazása.
Valahogy így nő a bürokrácia futamideje, és ezt az emberi hozzáállás alig befolyásolja, ha mégis, az szintén a struktúrából jön. Gondoljunk arra, ha valaki önállónak érzi magát, mennyire felszabadultabban dolgozik, mint ha rabszolgaként, csavarként kell viselkednie.
Sok a kávészünet.
Másik két rémálom: a posták és a patikák.Egy nyomorult gyógyszert kiváltani, vagy csekket befizetni nem lehet fél óránál hamarabb, ha már két ember áll a sorban.Úgy mozog mind, mint a lassított felvétel.Mi a fa szt tökölnek ilyenkor? Azt hiszik, ha fél órát állok a sorban, többet fogok költeni? Na, arra aztán várhatnak!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!