Mikor lehet itthon igazi, nyugati típusú jóléti társadalom?
'Remélem soha. A kapitalizmus minden mocskát ki kell az országból takarítanunk.'
Meg sem merem kérdezni, mit hoznál be a helyére :D
"Vagy szerinted Olaszországban, Görögországban, Portugáliában jobb az élet, mint nálunk?"
Természetesen az! Nem tízszer jobb mint mondjuk a bezzegországokban, de egy olasz vagy portugál dolgozónak nem éhbérrel szúrják ki a szemét.
'Nyugati típusú jóléti társadalom soha nem lesz hazánkban és soha ne is legyen.'
Monsieur Szamuely-től nem is vártam volna mást. Szerinted persze olyasminek kéne lennie, mint Kádár apád idejében csak tilitarkább kiszerelésben.
A téveszmék tobzódását jól mutatja a megdicsőült #6 válasz. Senkinek nem tűn fel, hogy azon gondolatmenet szerint Oroszország az egyik legfejlettebb, legjobban menő ország, aztán jön jó néhány afrikai állam, sokadiknak Euróapa, Japán pedig éppen az éhenhalás felé tántorog. Ennyit a valóságról.
Bármennyire nem tetszik kérdező, akkor, ha az emberek felnőttek a feladathoz. Na persze nem könnyű felnőni. Jelenleg nincs rá esély, mert már eljátszottuk. Az emberek felnövéséhez szükséges eszközöket itt belül elvették, elhasználták. Most már kell valami jó nagy lökés. De az nincs a láthatáron.
A jóléti társadalom jól szervezett. A céljai világosak, a végrehajtáshoz szükséges szervezetek léteznek, bennük szakértők (még a takarító is - azaz rendesen takarít), akiket megfizetnek, akik jól akarják elvégezni a munkájukat. Mik a célok? Kétféle a múltbéli hagyományoktól függően. Egyik, hogy (mert már elég erősek vagyunk) raboljuk ki a fél világot. A szervezeteink erre szakosodtak, profi munkát végeztek. Néhány ország ma is ezt teszi. A másik, hogy termeljünk precízen, jól szervezetten, sokat, és persze vannak jó kis intézményeink, amelyek szervezetten elsózzák a terméket a világban. A lé meg dől.
Mindkét esetben más szervezetek kellenek más funkciókkal, de mindkettőnél fontos, hogy egészségesek legyenek az emberek, és értsenek hozzá. Vagyis minkét esetben (lehet hogy nem igazságosan, de nagy mértékben) jól működő egészségügy és oktatási rendszer van (többféleképp is lehet jól működő, az már nem számít hogyan, csak jó legyen). Akkor a dolog hatékony.
Nálunk e két területtől lopták el legtöbbet. Mára annyira lesilányították, hogy ott is alja nép van. Különben egy egyetemi rektor hogy tenné meg, hogy nem létező tudományos munkát (nulla tudományos munkát) az ott szokásos legnagyobb ranggal jutalmaz. Egyetemi tanárt csinál valakiből. Különben egy egész orvosi kar miképpen védene klasszikus műhibák sorozatát, ahelyett, hogy azt mondaná: így nem lehet gyógyítani. A többiről nem is beszélek. A korruptságot leleplezni hivatott adóhivatal a legkorruptabb intézmény. A sajtó a szépet csúnyának, a rosszat jónak hazudja, megcsúfolva minden elemi sajtószabályt. Meddig soroljam? Itt nincs már intézmény, amely képes lenne ellátni feladatát. Akkor meg mitől lenne itt jólét, mitől nőnének fel az emberek a feladathoz.
Nem barátaim, még sokáig lesz itt mocsok és mocsár, egyszerűen azért, mert nincs kéz, amely eltakarítaná.
ma 12:30
Király, hogy felhoztad Japánt.. Egyetlen baj van csak vele, a nyersanyag nélküli fejlettségükről mutatok neked egy kis érdekességet:
Egy főre jutó GDP arány 2012-es adatok szerint:
Japán 12. helyen van 46643 USD-vel
Magyarország 58. helyen van 12652 USD-vel
Két évre rá 2014-es adatok szerint:
Japán 26. helyen 36332 USD-vel
Magyarország 55. helyen 13881 USD-vel
(Japán egy főre jutó GDP-je ~10000 dollárt csökkent, amíg a Magyarország egy főre jutó GDP-je ~1200 dollárt emelkedett)
Eközben Japán államadóssága a GDP 230%-a, és nagyon erős a növekvő tendencia (2008.ban még "csak" 160% körül volt)
Magyarország államadóssága pedig a GDP 70-80%-a között van a válság közben is (a japán államadóssághoz képest szinte stagnált)
Japán a király.. ja és nincs igazam, nem kell nyersanyag forrás és a jóléti államok nem a földrajzi helyzetük miatt lettek azok.. -.- Se Szaúd-arábia, se Norvégia, se Dánia, se Amerika nem az olajtól gazdagodott meg..
Nem azt mondtam, hogy ha van ásványi kincs akkor az ország automatikusan gazdag, hanem azt, hogy ez egy elengedhetetlen feltétele a jóléti államnak.. Magyarországon viszont elég értelmesek ahhoz az emberek, hogy ha lenne itt ásványi kincs, akkor Magyarország jóléti állam lenne..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!