Az attól függ melyik országban. Az adott ország alkotmánya határozza meg, mi az elnök hatásköre. Így létezik aktív és passzív elnök.
Aktív például (hogy a legismertebb példát hozzam) az Egyesült Államok elnöke, ő sokféle jogkörrel rendelkezik, döntési joga van az országa legfontosabb ügyeiben. Valódi hatalma van az ország irányításában.
A passzív elnök (ilyen a mi köztársasági elnökünk) olyasmi, mint a királyságokban a király. (azért nem ugyanolyan) A fő döntéseket nem ő hozza, de vannak dolgok, amiket joga van elutasítani. A királyhoz hasonlóan az (lenne) az egyik szerepe, hogy az ország fejeként tisztelhessünk valakit, elfogulatlanul útmutatást adjon az ország irányításához. Valódi hatalma kevés, leginkább a vétójogában nyilvánul meg.
2007. nov. 6. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
Azért valljuk be, a vétójog nem olyan "kis hatalom". Az egy "igazi kiváltság". A köztársasági elnök személye az a személy, akit NEM LEHET utasítani. Önálló a döntési jogköre - ezért mentes érdekektől. Vannak persze főszabályok, amelyeket követni kell.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!