Horthy Miklós határozott célból paktált le Hitlerrel vagy kényszerűségből?
Segítségül annyit hogy amikor Hitler hadüzenet nélkül rátámad a Szovjetunióra Horthy Miklós a német követ előtt a következőket jelenti ki:
"Lesülne az arcomról a bőr ha Magyarország ebből a nemes hadjáratból kimaradna."
Kényszerűségből. Amúgy nagyon különleges volt a kapcsolatuk, bár Horthy és Hitler utálta egymást, csak ugye a mi Miklósunk kényszerpályán volt mert a közvélemény elsöprő része a bármi áron való revíziót követelte, erre pedig csak német segítséggel volt lehetőség. Horthy a bécsi döntések ellenére mindent bevetett hogy minél inkább megőrizze Magyarország függetlenségét, ő az angolszász (angol, amerikai) kultúra nagy csodálója volt és nem a náci eszméké bárhogy is próbálják a kommunisták és ballibek Horthyt nácinak beállítani nem volt az.
Hitler is lenézte Horthyt, a régi úri világ egyik utolsó maradványának tartotta. Valószínűleg (bár erre semmilyen bizonyíték nincs) Hitler fiatal korában amikor Bécsben élt akár még láthatta is Ferenc Józsefet és Horthyt amikor együtt kocsikáztak a bécsi belvárosban. Első beszélgetésükre 1936-ban került sor. Horthy egy ausztriai vadászatot használt fel ürügyként hogy onnan átugorjon Bajorországba és Hitler Berchesgadenben fogadta a kormányzót. Ezt az első látogatást a német diktátor alaposan megszívta, ugyanis olyasmi történt vele ami eddig soha: a mi Miklósunk szóáradatával valósággal lesöpörte a "mindent jobban tudok" monologizáló Hitlert a székből. Az az igazság Horthy öreg korára eléggé szószátyár lett, most végre olyan ember került elé a Hitler személyében aki még nem hallotta egyetlen ötletét és nézetét sem, hát adott neki az öreg bőven, Hitler csak döbbenten hallgatta, néha közbeszúrt egy-két szót de ennyi. A későbbi emlékirataiban ezt írta Horthy: "Barátságosan vettünk búcsút egymástól, és én azzal az érzéssel távoztam hogy egy mértéktartó, okos államférfit ismertem meg. Nem vagyok az egyedüli aki ebbe a tévedésbe estem"
A két ember kapcsolatára jellemző hogy az incidens ellenére ez a fenti találkozásuk volt a legjobb hangulatú és a legsikeresebb is. Amikor két évvel később találkoztak már nem volt ilyen felhőtlen a hangulat. Akkor az Angliát csodáló Horthy Hitler szemébe vágta hogy építhet akárhány hajót a Brit Birodalmat sosem fogja legyőzni annak hatalmas tartalékai miatt, mert amikor régen a világban hajózott bármerre járt csak a brit gyarmatokat látott. Mondani se kell Hitler erre alaposan begurult, még sose fordult elő hogy kritizálni merték volna - főleg nem a saját házában - és most itt volt ez a vén tengerész aki ellent mond neki, rendesen össze is szólalkoztak. Horthyt ez után Hitler és a német körök mint egy zsidóbarát, németellenes, önző alakot emlegették és annak is tartották. Például 1939 őszén Magyarország befogadott több százezer lengyel menekültet, sőt még etették és itatták is őket és lehetővé tették számukra hogy Nyugatra szökjenek, hogy később újra felvegyék a harcot a németek ellen, ezt Hitler fogcsikorgatva vette csak tudomásul.
Horthy valójában egy szomorú játékban vállat szerepet: mindenáron szerette volna Magyarországot kívül tartani a háborún, miközben minden irányból nyomás alatt volt. Az utolsó 5 év és a 44' év számára és családja számára is tragikus volt. A mi Miklósunk kétségbeesett erőfeszítéseket tett hogy az ország elkerülhesse a háborút,aztán amikor ez nem sikerült akkor hogy minél kevesebb veszteséggel megússza. A végső szakaszban pedig már csak azt igyekezett menteni ami még menthető volt hogy az ellenség ne tiporja el és alázza meg ezt a kis földdarabot és a rajta élőket. Itt érkezett el a végkifejlett amikor a fiát elrabolták és az országot megszállták előbb a németek majd a szovjetek és Horthy emigrációba kényszerült és elment Portugáliába, itt már mint egy összetört emberi roncs vegetált. Itt jó barátságot alakított ki a román királlyal - akit szintén kitettek otthonról - együtt jártak moziba meg strandolni és különféle adományokból (a megmentett zsidó családokéból és emigrált magyarokéból) tartotta fent magát. 1956-ban amikor meghallotta hogy otthon forradalom tört ki, mintha újjászületett volna, éjjel nappal a rádiót hallgatta, ki sem mozdult a lakásból, reménykedett hogy hazatérhet. Amikor megtudta hogy a forradalmat leverték akkor tört végleg össze, pár hét után meg is halt. A magyarság iránt érzett gyászába és a honvágyába halt bele.
Isten nyugosztalja, ő volt a 20. század legnagyobb magyarja, aki erkölcsben, gerincességben felnőtt Szent Istvánhoz, Szent Lászlóhoz és a régi nagyjainkhoz! Szégyen hogy nem állítottunk még neki szobrot..
Mindenek előtt szeretnélek megkérni, hogy privátban az idézet forrását el tudnád küldeni? Elolvasnám.
Visszatérve a kérdésre én nem tartom valószínűnek. Már eleve, ha az elfogadott középiskolás tankönyvekből indulunk ki (függetlenül a mindenkori kormányzó párttól), a fejezet címe is az, hogy "Magyarország kényszerpályán". A első vh. utáni békék után már várható volt, hogy Magyarország melyik szövetségesi rendszerhez fog csatlakozni.
Ha kimondottan az orosz elleni háborúra gondolsz. Én nem tartom valószínűnek sem azt, hogy Horthy önként és dalolva ment volna bele ebbe a háborúba (nem véletlenül próbálta sem ő sem a miniszterelnökei húzni a háborúba való belépést) sem azt, hogy ilyen kijelentést tett volna (azt azért tudni kell, hogy az oroszoknak küldött hadüzenet egyöntetűen fogadta el a parlament és hagyta jóvá Horthy is). Ha próbálunk objektív véleményt formálni érdemes elolvasni az ő és a hozzá közeli emberek visszaemlékezéseit is, hogy ők hogyan látták (persze, tudom, "hazug, álnok, 'nácifasiszta' volt mind az összes!". A saját visszaemlékezéseiben azt írja, hogy a kassai bombázás nyomozási eredményét később kapta meg és a hadüzenet akkora már el döntetett. Továbbá azt, hogy ha időben tudta volna, hogy a bombázást felségjelzés nélküli repülőgépek hajtották végre, soha nem hagyja jóvá a hadüzenetet.
Továbbá, ha hozzáveszem a Horthy-korszak hintapolitikáját és, hogy felváltva nevezett ki angol és németbarát minisztereket és, hogy arra törekedtek, hogy a háború végéig megmaradjon a magyar hadsereg, hogy rendezésnél legyen egy kis "előny" akkor szerintem nyugodtan megállapítható, hogy kényszerből történ az oroszok elleni háborúba lépés és az az idézet valószínűleg sosem hagyta el Horthy száját. (És akkor még a környező kisantant háborús szerepvállalásáról és a német-olasz jóváhagyással történő területi rendezésekről (bécsi döntések) még szó sem esett)
Sok szép dolgot írtak le az igen tisztelt válaszolók Horthy Miklósról csak az a baj hogy egy szó sem igaz belőlük.
Horthy Miklós hozzáállását Hitlerhez az a politika irányította amely politikát következetesen alkalmazott a Tanácsköztársaság vérbefojtását követően. Minden áron arra törekedett hogy az I. világháború után hazánktól elcsatolt területeket visszaszerezze és ez a törekvése találkozott Hitler természetesen teljesen más céljaival. Hitler jó partnert talált saját céljai elérésében Horthyban. És két olyan ember aki bár más-más célból de rabolni készül természetes hogy egymásra talál.
Tehát a kérdésre az úgynevezett válasz az hogy Horthy Miklós határozott célból paktált le Hitlerrel.
Namost Horthy Miklós nem volt egy következetes ember...-és bátor sem.
Sztálingrád után(de tulajdonképpen a Szovjetunió elleni rablóháború megindítása után néhány héttel)már körvonalazódott hogy Hitler veszíteni fog. Mit tesz ekkor Horthy Miklós? Nem tart már ki teljes mellszélességgel cimborája mellett(innen a következetlenség)DE nem is elég bátor ahhoz hogy egyenesen szembeforduljon vele!
Elkezd óvatosan tapogatózni a nyugati szövetségesek irányában ami az ő esetében törvényszerű hiszen a múltja és az egykori hozzáállása miatt nem szivesen kér a Szovjetuniótól...
Inkább kivár bízva abban hogy a nyugati szövetségesek érik el előbb a magyar határt!
Aztán a nyugatiak is többször a tudomására hozzák hogy békét(és kegyelmet)a Szovjetuniótól kérjen de ő még akkor is habozik amikor a Vörös Hadsereg Szegednél jár...
És ekkor(Sztálingrád után!)már kényszerűségből marad immel-ámmal Hitler mellett. Mert fél a következményektől. Annak a politikának a következményeitől amely politikát 1919-től folytatott.
Nagy kedvvel csatlakozott a Szovjetunió elleni hadjárathoz(a németek úgy intézték hogy nyiltan ne kérjék a segítségét hanem ő maga jelentkezzen ami miatt később ne nagyon kelljen kifizetni...)aztán...a többi ismert.
Tehát összességében Horthy Miklós határozott célból paktált le Hitlerrel majd kényszerűségből(félelemből)maradt mellette.
Ez a teljeskörű válasz a fenti kérdésre.
Nem unod ezt a Szovjetunió-imádatot és kommunista propagálást ? Te komolyan mazochista vagy. Kitiltanak, leugatnak, elküldenek a francba, de te visszajössz...
0,5%-os a munkáspártod... remélem örülsz neki :) Alig van egy marék komcsi az országban, azok is hamar kipusztulnak nem sokára.
A kerdezo hulye?
Minek kerdezi ha megvalaszolja?
#5: Abból a szempontból hülye, hogy egy ilyen nevetséges, bukott, vérgőzös, embertelen eszmét, mint a kommunizmust és vallóit propagálja.
Ezeknek a kérdéseknek propagálások a céljai, így akarja terjeszteni hitét.
A válaszomban valóban vissza akartam kérdezni, hogy milyen választ is vársz, arra viszont tényleg nem számítottam, hogy valójában semmilyen választ nem vársz.
A források viszont még mindig nem kaptam meg. Léteznek egyáltalán?
Kérdező, te nem vagy egy túl intelligens ember. És nem azért, mert más véleményen vagyunk a XX. századi magyar politikatörténetet illetően, hanem azért, mert a saját véleményedet tényként kezeled, a másét meg hazugságnak állítod be, pusztán azért, mert nem értesz vele egyet. Elég korlátolt gondolkodás.
Felőlem lehet valaki kommunista, és szívesen beszélgetek vele, ha intelligens, tiszteli a másik véleményét és megvan a vitakultúrája. Javaslom, hogy te is tégy így: sokkal komolyabban fognak venni téged is és talán az eszméidet is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!