Miért van az hogy a Kádár-rendszerben mindent az emberekért tettek míg ma mindent a pénzért és a haszonért?
Tudvalévő, hogy itt a kérdezők 95%-a tudja a feltett kérdésére a választ és csak és kizárólag azért teszi fel mégis az adott kérdést, hogy a saját véleményét úgymond közhírré tegye illetve ütköztesse az esetleges reakciókkal.
A fenti kérdésre a"25979"példából egy:
Gyerekkoromban az autópályák használatáért nem kellett külön fizetni, hiszen azokat azért építették, hogy a lakott területeket elkerülvén gyorsabb és biztonságosabb legyen az utazás.
A kapitalizmusban persze ebből is üzletet(bevételi forrást)csináltak, fizetőssé tették a gyorsforgalmi utakat.
Ezzel ismét jelentős környezeti terhet és ártalmat"adtak"az alsóbbrendű utakon közlekedő és az azok mentén lakó települések lakóinak, no meg persze az autósoknak is. Persze a döntéshozók itt is"öngólt"rúgtak, hiszen a falvak, kisebb városok megnövekedett környezeti ártalmaik(zaj, por, kipufogógázok, baleseti rizikófaktor növekedése, úttest fokozottabb kopása stb.)miatt mind hangosabban követelték az(ismét)rájuk zúduló forgalom csökkentését, ill. elsősorban a teherautók okozta fokozottabb környezeti ártalmak megszüntetését.
Mivel az autópályákat nem kívánták újból ingyenessé tenni, ezért horribilis összegekért a városokat elkerülő utakat építettek inkább sok helyütt.
Pedig az autópályák ingyenessé tételével mindez olcsóbban kijött volna, lévén hogy új utat nem kellett volna építeni, hiszen az autópálya maga is elkerülte a városokat, hiszen azért is építették őket anno, majd később is. Végül erre rájöttek odafent a „nagyokosok” is, vagy csak elfogyott az építésre szánt pénzek nagyobb része, s manapság elkerülő utak helyett egy-egy autópálya szakaszon ingyenessé teszik a közlekedés lehetőségét.
A teherfuvarozást pedig külön megsarcolják: a fuvaroztatóknak nemcsak az autópályákon, hanem az alsóbbrendű utakon is fizetniük kel az úthasználatért 7,5 tonna felett.
Az ok egyértelmű: mindenképp fizess, akárhová is mész! Ugyanezen okok miatt vezették be a gyorsvonatokon is a pótjegyet. Nem emelték az alapjegyek árát, de itt is külön fizetési kötelezettséget írtak elő.
Minden szép és jó, amit a cikkben felsorakoztatnak..már ami a nosztalgiát illeti. Szépen megírt nosztalgikus szöveg. Viszont annyiban volt más, hogy ott a veszteséges vállalatokba is pumpolták a pénzt, hogy az embereknek legyen munkájuk, de ez hosszútávon nyilván nem fenntartható. Ugyanez volt a helyzet a vállalati üdülőkkel is...nyilván nagyon szuper volt ott gyerekként nyaralni potom pénzért, de a valódi bekerülési költség és a dolgozó által befizetett (nyomott) ár közötti különbség mégiscsak veszteség, ami szintén nem tartható fenn hosszútávon. Persze, emlékszem mi is rakatszám kaptuk anno az étkezési jegyeket ingyen, nem bírtuk elfogyasztani...na de ha a másik oldalról nézzük ez valahol mégiscsak veszteség, mert ha nem én fizetem ki, akkor valaki másnak kell. Ez szintén nem tartható fenn. Az autópályákkal szintén ez a helyzet: nem is annyira épültek, de a megépültek fenntartását sem azok fizették, akik használták...Akkor kik? Ez megint veszteség, ami nem tartható fenn. Gyakorlatilag összegezve az élet "többe került" annál, mint amit az emberek fizettek érte! Szóval lehet itt nosztalgiázni, de alapvető közgazdasági törvényszerűségekkel senki sem tud szembemenni! Persze mindez párosul az emberek azon vágyával, hogy nem csak Trabantot, meg Ladát akartak, hanem Audit és Mercedest és úgy érezték ez a szabadság korlátozása, hogy addig nem lehetett...és ez lássuk be, igaz is volt. Ezt a vágyat sok politikus, aktivista stb jól lovagolta meg és demokráciát, jogállamot és a választás szabadságát hirdették. (Halkan jegyzem meg, hogy a jelenlegi miniszterelnöknek ebben oroszlánrésze volt!)
És mi van ma? Mindenki ismeri. A helyzet az, hogy nem bántunk jól a demokráciával, nem érett rá a magyar nép...képtelen közös Európában, közös értékekben gondolkodni...mindig valami ellen és nem valamiÉRT küzd, fentről várja a gondoskodást és nem tesz saját maga semmit a dolgokért, csak ül otthon a fotelban a tévé előtt és siránkozik, hogy jaj már megint nem jó. Háborog, de nem tesz semmit. Elvár, de nem cselekszik. Hirtelen impressziókban és nem hosszútávon gondolkodik. A pillanatnyi haszonért küzd a hosszútávú jólét helyett.
Azt kell belátnunk, hogy a rendszerváltás tőlünk teljesen függetlenül ment végbe. A magyarok kiűzték az oroszokat? Baromság! Ha úgy alakult volna, még most is itt lennének. A magyarok nem akartak demokráciát! Az csak "jött"! És kiderült, hogy a magyarok nem is tudják mi a demokrácia, ez teljesen nyilvánvaló. Mint a példa is mutatja: visszasírjuk a Kádár rendszert, amit még szűk 20 éve tűzzel vassal irtottunk. Egyszerűen a rendszerváltozás európai szintű volt...mi nem éltünk az adódó lehetőséggel. Mi főztük, nekünk kell megenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!