Horthy különböző megítélésének az az oka, hogy a baloldaliak a nácik pajtásának, a jobboldaliak Hitler a nácik ellenségének tekintik?
Érthető is, hiszen sokáig valóban együttműködött Hitlerrel, de próbálta Magyarországot visszatartani a háborúból, és a 24. órában is mentette ami menthető.
Mindkettő esetben a nácikból indulunk ki, csak a baloldaliak elsősorban a holokauszt miatt "pikkelnek" a nácikra, a jobboldaliak pedig mivel idegen katonákat nem akartak Magyarországon látni.
Arra viszont kérlek titeket ne kezdjünk el vitatkozni a válaszokban hogy kinek van igaza...
Igen.
Horthy lényegében olyan dolgokat tett politikai pályafutása alatt, amik alapján a szövetségesekhez és a tengelyhatalmakhoz is be lehetne őt sorolni.
Igen, valahogy így.
Horthy jó katona volt, de a politikához, külügyhöz nem volt valami jó érzéke.
Viszont, mindent megtett, amit meglehetett.
Horthy nem volt náci, annak ellenére sem, hogy saját bevallása szerint antiszemita volt. (Első zsidótörvénykor még nem volt Hitler szövetségese,)
Igaz, hogy a németek mellett vitte a háborúba az országot, de ha náci lett volna, nem mondatják le Szálasi javára.
Az Antanttal pedig túl későn vette fel a kapcsolatot. 1844. okt. 15-én jelentette be a rádióban, hogy Magyarország kilép a háborúból, de az oroszok már mélyen bemt voltak az országban. Csak 8 napig örülhettünk a békének, mert 23.-án már elfoglalták Kiskunhalast a szovjetek.
Nem, ennél jóval összetettebb a kérdés Horthy Miklós megítélésével kapcsolatban.
A baloldaliaknak inkább csak valamiféle vélt erkölcsi alapot ad a holokauszt, de inkább szociális és politikai kérdésekben nem egyeznek a '20-as, '30-as évek Magyarországával.
Kedves 17:55-ös válaszoló!
Apró javítás: természetesen 1944, és nem 1844 az évszám, tudom, csak elgépelés, de ne legyen belőle esetleg félreértés, felhívom rá a figyelmet.
Illetve: az első zsidótörvények 1938-ban jöttek létre, miután Ausztria bekebelezésével közvetlen szomszédságba kerültünk a Német Birodalommal.
Az 1920-as Numerus Clausus minden nemzetiségre vonatkozott, a német kisebbségre ugyanúgy, mint a többségi magyarságra, minden nemzetiség az össznépen belül elfoglalt arányának megfelelően részesedhetett a felsőoktatásból. Egyébként ez sosem valósult meg ténylegesen.
Hasonló nemcsak hogy volt, de már előbb, az Egyesült Államokban.
Érdekes adalék, hogy amikor több tízezer Németországi zsidónak felajánlották az emigrálást, egyetlen ország sem volt, amelyik befogadta volna őket, Nagy-Britannia, dél-amerikai országok, az Egyesült Államok sem. Svájc szívesen látta a német állampolgárokat, de kérte(!) a német államot, hogy ezen személyek esetében egy "J" betűvel a nevük mellett jelezze, hogy zsidók, ezen embertömegeknek Svájc sem adott beutazási engedélyt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!