Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért terheli kizárólagos...

Miért terheli kizárólagos felelősség a magyar uralkodó osztályokat önálló államiságunk bukásához a Mohácsi csatavesztés után?

Figyelt kérdés

A magyar történetírók leszögezték hogy a Dózsa-féle parasztháború egyfajta"előjátéka"volt az 1526-os Mohácsi csatavesztésnek.


Bizonyos hogy a parasztforradalom bukását követő borzalmas bosszúhadjárat amelyet a nemesség vezetett a jobbágyság ellen nemcsak fizikailag de lelkileg s morálisan is meggyengítette a magyar államiság erejét!


Nemcsak azért kellett elbuknia hazánknak mert a Török Birodalom erősebb volt nálunk hanem mert a jobbágyság"szertenézett s nem lelé honját e hazában". Kárörömmel vagy legalábbis közönnyel nézte ura vesztét a jobbágy. Rosszabb sora a törökök alatt sem lehet...-volt a felfogása. És ítélkezése helyes is volt.


Tehát nem a Dózsa-féle parasztháború s nem az azt követő szörnyű nemesi bosszú vezetett önálló államiságunk bukásához hanem a katasztrófát ugyanazok az okok váltották ki amelyek a parasztforradalomhoz vezettek! A Dózsa-féle parasztháború is csak okozat volt.


Vagyis a mohácsi tragédiát azok az előzmények okozták amelyek Dózsáékat a parasztforradalom zászlaja alá gyüjtötték.


2015. aug. 1. 11:15
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Na, mily meglepő, akkor is csak magyarok éltek errefelé.
2015. aug. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Köszönjük, hogy megválaszoltad a saját kérdésed.


Mondjuk azért én elsősorban a török hódítást okolnám a három részre szakadásért de hát ki hogy áll hozzá, ugye.

2015. aug. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Azért terheli kizárólagos felelősség, mert frontálisan, mindenfajta gyengítés nélkül nekitámadtak egy háromszor akkora seregnek. Azt kellet volna csinálni, amit az oroszok csináltak Napoleon ellen.
2015. aug. 1. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Sajnos nem ismeritek az 1490-től 1526-ig terjedő magyar történelmet(sem).


Azt írja az egyik jómadár hogy a törők hódítást okolja az ország három részre szakadásáért...


Ekkora sötétséget...!


A török hódítás a következménye volt az ország három részre szakadásának te istenbarma! Az oka pedig az amit fentebb felvázoltam.


Egyetlen mondatban:A magyar uralkodó osztályok viselkedése Mátyás halála után!

2015. aug. 1. 12:37
 5/8 A kérdező kommentje:

"Azért terheli kizárólagos felelősség, mert frontálisan, mindenfajta gyengítés nélkül nekitámadtak egy háromszor akkora seregnek."


A másik észlény...


Nekitámadtak? Kik? Magyar területen a magyar hogy támadhat az országhatáron belépőre? Nem az támad aki eleve belépett az ország területére? A törökök támadtak kesapám míg a magyar uralkodó osztályok II. Lajos vezetésével fogadták őket. A végeredmény ismert...


Állítom hogy ti sorra buktok történelemből. De a gyak. kerdesek hozzászólóinak 85-90%-a szintén legjobb esetben is gyenge kettes!


Megismétlem:


A magyar uralkodó osztályokat terheli a kizárólagos felelősség a magyar államiság bukása miatt!


Okok:Fentebb ismertettem.

2015. aug. 1. 12:43
 6/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, visszavehetnél az arcodból, és beszélhetnél normálisabban azokkal, akik megtiszteltek annyival, hogy válaszoltak a "kérdésedre". De ez szerintem nem is kérdés a részedről, csak te is egy újabb "mindenkinélmindentjobbantudok" vagy, aki egyáltalán nem kíváncsi más véleményére, csak azért tette fel a kérdést, hogy azt önmagának válaszolja meg, így gyönyörködve a saját "okosságában", miközben mást örömmel hülyézhet le.


A probléma ezzel csak az, hogy a legnagyobb marhaságokat épp te írtad le már a kérdésben is :D


"A magyar történetírók leszögezték hogy a Dózsa-féle parasztháború egyfajta"előjátéka"volt az 1526-os Mohácsi csatavesztésnek."


Elárulnád, hogy hol szögezték le? :D


És mielőtt érdemben írnék bármit is, fejtsd már ki nekem légy szíves a korabeli források tükrében, hogy miért robbant ki a Dózsa-féle parasztfelkelés! Ugyanis amíg ezt nem tisztázzuk, felesleges bármi más tárgyalásába is bocsátkozni...

2015. aug. 1. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"A török hódítás a következménye volt az ország három részre szakadásának te istenbarma!"


Az ország Buda török elfoglalásával szakadt három részre. Lapozd át újra a törikönyved.

2015. aug. 1. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Pro Patria ***** válasza:

"Nekitámadtak? Kik? Magyar területen a magyar hogy támadhat az országhatáron belépőre? Nem az támad aki eleve belépett az ország területére"

- Ritkán mondok ilyet, de ekkora idiótát.

Egy csatában - lényegtelen, melyik had tört be melyik ország területére - akármelyik fél lehet az adott szituációban az, aki a két felsorakozott fél közül megindítja a támadást.

Mikor a legelemibb, nem is tudással, hanem alapvető józan gondolkodással nem bíró egyének hirdetik magasról az igét, ez valami kiborító tud lenni...


Hogy válaszoljak is - nem neked, te úgysem fogsz foglalkozni vele, csupán azok számára, akik olvassák a kérdést -, eleve nem volt "parasztforradalom".

Dózsa György egy székely(!) nemes(!) volt, rögtön két jellemző, ami a baloldalon megtagadásra indokolná őt.

A felkelés kiváltóoka nem valamiféle átgondolt, államrendi átalakítás szándéka volt. Az összetoborzott önkéntes keresztesek(!) lázadtak fel a nemesi Dózsa György vezetésével, miután a pápa által meghrdetett törökök elleni kereszteshadjáratot lefújták, és az összegyűlt tábort hazaküldték.

Ez vezetett el az indulatok ilyen jellegű kirobbanásához, semmi tudatosság, eltervezettség nem előzte meg.


A mohácsi csata pedig megnyerhetetlen volt az adott körülmények kózött. A magyar királyi hadnál sokkal nagyobb német-római császári sereg sem mert nagy, nyílt csatát vállalni az oszmán főhadak ellen, még jóval Mohácsot követően is.

Ettől függetlenül a magyar, horváth, cseh harcosok emberfeletti teljesítményt mutattak. Amikor az első, törököket megfutamító lovasroham összeomlott, a király személyesen vezette az újabbat, majd miután az is összeomlott, és a környezete kérlelte, hogy vonuljanak vissza, ő, látva, hogy a szultán épp a csata ezen pontján érkezett meg, az addig tartalékban hagyott balszárnnyal harmadszorra is rohamot indított, mikor ezt a túlerő a folyó mocsarába szorította vissza, vesztette életét Lajos király.

A gyalogság eztán még órákig vívta a harcát a dombon táborozó törökök ellen, többször - mint egy török krónikás írta - "igen megszorongatva a janicsárokat", mígnem teljesen felőrlődött a túlerőben.

A huszonháromezer felvonult emberből húszezer halt meg. Egy motiválatlan sereg nem így viselkedik.

A kor csatái álltalában nem az ellenség teljes felőrléséig tartottak, néhányezer ember elvesztése után a morálisan előbb felbomló sereg hagyta el a harcteret. Ahhoz hasonló vérontás, mint Mohács mezején, alig hasonlítható más eseményhez, kevés ilyet említhetnénk meg.

2015. aug. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!