A kommunizmusban miért volt minden ennyire ronda, silány?
A 2. világháború után minden olcsó silány minőségű egyszerű.
Lásd. ujraepült Erzsébet híd, betonházak, epületek, Autók
Direkt csináltak mindent ilyen silány olcsóra?
Undorodtak a luxustól, ezért egyszerű jól használható dolgokat építettek.
A betonház akkoriban jónak számított. Mi ugyanolyan panelházakat építettünk, mint amik svédországban is épültek.
'új porszívó volt! de most minden silány bármit veszel 1 hétid se megy a régi dolgok 20 -30 évig mentek'
Egyetlen porszívóból nem kéne általánosítani...
Most is vannak minőségi termékek.
A régiek sem tartanak örökké, a mi NDK-s kávédarálónk is bemondta egyszer az unalmast.
Bezzeg régen minden jobb volt! Jobb volt és kész, nem nyitok vitát!
Az eredeti Erzsébet híd sokkal jobban nézett ki:
Az új elég jellegtelen, mintha vonalzóval rajzolták volna az egészet.
A minőség fogalmát kell először rögzíteni, mert az nem jelenti feltétlen ugyanazt a gyártónak és a fogyasztónak (pl. minőség = megfelel a termékspecifikációknak vagy minőség = tartós, kényelmes, szép vagy minőség = megfelel az én levárásaimnak, akár reális, akár nem).
Szóval, nézzük fogyasztói oldalról. A szocializmusban gyártott cuccok többnyire egyszerűek voltak, sokszor még az ergonómiát is szembe köpték, ez az egyszerűség a rendszer egyik alapját képező "prolikultúra" miatt is volt így.
Viszont a tartósság és könnyű javíthatóság hiányát nem igazán lehetett felróni. Ezek teljesítésére rákényszerült az ipar a hiánygazdaság miatt. Ez a másik oka az egyszerűségnek. A műszakilag egyszerű felépítésű berendezés kevesebb hibalehetőséget rejt és könnyen javítható. Persze volt selejt és a tartósság akkor sem volt igaz mindenre. Jellemzően épp ott nem készültek hosszú élettartamú cikkek, ahol hiány volt kellően minőségi alapanyagokból, így azt ki kellett spórolni, vagy rosszabb minőségűvel helyettesíteni, mert ugye a darabszámnak meg kellett lenni. Más kérdés, hogy tartani így sem tudták.
A másik pedig az, hogy a szocialista blokk műszakilag évtizedekkel maradt el "a nyugat"-tól.
Ami pedig a ma "két hét alatt tönkremenő porszívót" illeti, az olcsó cuccoktól sokat elvárni fölösleges. Nem azért olcsók, mert a gyártónak arany szíve van, hanem mert a felhasznált silány anyagok és olcsó gyártástechnológia miatt annyiért is megéri neki eladni. Aztán, hogy két hét alatt tönkre meg (egy év garanciát még ezekre is szoktak vállalni), az már ezzel jár. A minőség drága. Drága volt mindig. Csak most van olcsó és silány, amihez lehet viszonyítani. Meg kell nézni, egy-egy tartós fogyasztási cikk a rendszerváltás előtti 1200-1500 forintos fizetésekhez képest mennyibe került, és arányaiban olyat keresni a mai ~100 ezer (medián) ~150 ezer (átlag) forintos bérekhez. Mert ha egy havi BKV diákbérlet árán vett porszívó két hét alatt tönkre megy, az más, mintha a fizetésed harmadát, ötödét odafizeted érte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!