Petőfi tekinthető egy afféle "kommunizmus előtti kommunistának? " Ha Marx korábban megírja a műveit és Petőfi hozzájuk fér, egyet értett volna szerintetek a Marxizmussal?
Ütött meg baloldali hangokat, viszont azt nem kell bizonygatni, hogy erősen nemzeti volt - és ez már lehetetlenné tette volna, hogy kommunista legyen. Persze ő már nem láthatta, nem érhette volna meg, hogy hova vezet majd a kommunista rendszer. Ő az elnyomás ellen szólt, és az elnyomás akkor is elnyomás, ha internacionalizmus jegyében gyakorolják. Ő tiltakozott volna elsőként, teszem azt a padláslesöprések ellen. Megölte volna őt az a rendszer, ha akkor él.
Sok más művész is baloldali eszméket vallott, de a kommunistákat mégis elutasította.
Régen máshogy nézett ki a politikai paletta:
"Jobboldal" = királyhű, ragaszkodik hogy semmi se változzon
"Baloldal" = változásokat akar, ezek nacionalista (=nemzet legyen független a Habsburgoktól) és liberális (=emberek szabadságjogai) irányúak. (Ma egyes körökben mindkét szónak lehet negatív kicsengése, így a történelemhez nem értő lepontozóhuszároknak üzenem, hogy ebben a kontextusban nem szitokszó...). Petőfi is itt foglalt helyet.
Kommunizmus hiába baloldali, teljesen más. Egyrészt ellenzi a nacionalizmust, mivel internacionalista. Másrészt az emberek egyéni szabadságát sem tekinti fontosnak (nem liberális), mivel mindenkit ugyanolyannak akar látni, tehát hogy ugyanúgy gondolkodjon, viselkedjen, ugyanúgy éljen.
Mi a franc az a Nemzeti Kommunista??
Nemzeti dohánybolt, Nemzeti Kommunista, ez 'Nemzeti' a mániád?
#3, #4-es jókat írtak előttem. Azzal szeretném kiegészíteni, hogy már csak azért sem lehetett volna kommunista, mert a kommunisták elsősorban a kapitalizmus ellenségei voltak és a munkások érdekeit hangoztatták, míg Petőfi (mivel magyar "világban" mozgott) alapvetően a régi feudális-típusú Magyarországot akarta megszüntetni és a parasztság érdekeit nézte. Egyébként Petőfi nem volt liberális, hanem annak egy radikálisabb "változatát" képviselte, a demokratizmust. A 19. századi demokratizmus (vagy republikánusnak is lehet nevezni) lényege, hogy szűnjön meg a királyság, legyen széles körű, népképviseleten alapulú választási rendszer, egyesek még a nőknek is szavazati jogot akartak adni, ami akkor még nagyon utópisztikusnak tűnt (ebbe se lássanak bele semmit a lepontozóhuszárok, mert tényleg így volt!). Viszont a korabeli magyar politikában a republikánus gondolatoknak semmilyen lehetősége nem volt az érvényesülésre, a magyar politikai elit (a nemesség) egyáltalán nem támogatta, teljesen irreális dolognak tartotta, Petőfi és a hozzá hasonlók ezért nem is tudtak szavazatokat szerezni, és képviseleti helyhez jutni a legelső népképviseleti országgyűlésben, 1848-ban.
Amúgy ettől függetlenül tényleg írt olyan verseket, amikben olyan hangot és eszmeiséget üt meg, ami rokonítható a Marxizmussal. Nem véletlen az sem, hogy az átkos rendszer ki is sajátította magának! Ha Petőfi megérte volna, biztos tetszett volna neki a kommunista kiáltvány, ami 1848-ban (mert a Kommunista Kiáltvány akkor jelent meg) még eléggé vonzó lehetett az elnyomott tömegek számára, mert persze akkor még senki nem láthatta előre, hogy mi lesz ebből a 20. században... A Rákosi-diktatúrának biztos, hogy Petőfi is ellensége lett volna, ugyanolyan elnyomókat látott volna bennük, mint a "királyokban". Ez tuti.
Amúgy Marxnak a "világ proletárjai egyesüljetek" jelszava is tetszett volna Petőfinek. Páran azt írták előttem, hogy ő nacionalista volt. Ez azonban nem úgy igaz, ahogy azt a mai eszünkkel gondoljuk! Kezdjük ott, hogy Petőfi származásilag sem volt magyar, számára a szabadságharcunk az elsősorban forradalmi harc volt, egy nép harca az elnyomás ellen, és nem a magyar szabadságon volt a hangsúly, hanem az iga lerázásán... A két dolog között finom árnyalatnyi eltérés van... Ha Petőfi nem hal meg 1849-ben, hanem túléli, akkor tuti, hogy ezután Olaszországban harcolt volna, vagy bárhol, ahol az emberek a függetlenségükért fogtak fegyvert! Ugyanúgy, ahogy rengeteg lengyel is idejött a magyar függetlenségért harcolni, miután a lengyel függetlenségi mozgalmakat leverték. A függetlenségi harcon volt a hangsúly, és Petőfi nagyon sokszor leírta a verseiben, hogy "érted halni, szent Világszabadság!" Az volt az álma, hogy minden nemzet keljen fel a zsarnok elnyomóival szemben, és vívjanak testvéri küzdelmet a szabadság ellen... Tehát a világszabadságot hangoztatta elsősorban, és nem a magyar szabadságot... És ez egy kicsit azért hajaz a marxi dumára, hogy a proletárok keljenek fel a burzsoáziával szemben...
Viszont az is igaz, hogy pl. a Nemzeti dal, az pedig ezzel szemben kifejezetten egy nacionalista vers...
Egy költőt egyébként nem lehet politikai skatulyákba kényszeríteni. A költő az nem úgy működik, hogy baloldali-jobboldali, mert más a gondolkodása, sokkal komplexebben és más dimenziókban gondolkodik. József Attilát is szeretik betáblázni, hogy kommunista volt, holott írt Trianon-ellenes verseket is, és a magyarországi kommunisták ki is zárták maguk közül, pedig tényleg a munkásság érdekeit nézte, mint politikáról gondolkodó ember... De én József Attilát sem tartom kommunistának, mert művészeket nem lehet politikai fogalmakkal jellemezni.
"az egész 48-as forradalom szocdem szellemiségű"
Miért is? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!