Az a fajta egyedi, "tervutasításos" gazdasági rendszer amit pár nyugati ország alkalmazott a 20. században, az járható lenne Magyarországon?
Például olyan, mint amit Franciaországban Charles de Gaulle csinált.
Gyakorlatilag neki köszönhető, hogy olyan francia világmárkák, cégbirodalmak jöttek létre, mint az Airbus, Renault.
Illetve, az USA-ban a 40-es években is az állam elég komolyan szabályozta a gazdaságot.
Ezzel a "tervutasításos" programmal alapozták meg a mai sikeres piacgazdaságokat.
Az állam gyakorlatilag segítette a cégeket, segítette őket erőssé, versenyképessé tenni.
Majd, később elengedte a kezüket.
A tervgazdálkodás ott működik, ahol állami tőkével lehet szanálni a gazdaságot, mert túltermelés van.
Magyarországon nem ez a probléma, hanem hogy kevés a mérnök, sok az eltartott.
Pedig, ha ezt engednék, akkor sokkal többet érne, mint az EU támogatások.
Ugyanis 10-20 év alatt egész szépen kiépülnének a hazai cégek.
Nem azt mondom,autógyártás vagy repülőgyártás lenne itt, de például vasúti járműgyártás biztos menne.
"Magyarországon nem ez a probléma, hanem hogy kevés a mérnök, sok az eltartott."
Igen bammeg, egy országba csakis gépész meg villamosmérnök kell, semmi más.
Ipart meg ne akarjunk már ide erőltetetten építeni, a fejlett országok szegényebb helyekre telepítik ki a gyáraikat, mert olcsóbban termelnek. Sokkal nagyobb pénz van a szolgáltatásokban.
A pénz, a sok munkahely mindig az iparban van.
Csak ott lehet valami újat előállítani.
Mindig az ipar húzta maga után a fejlődést és nem a szolgáltatások.
Van itt valami tévedés vagy félreértés. Tervutasításos rendszer a szocialista országokban volt, másutt nem. Csak szeretik ennek ellentettjeként a totálisan szabadjára engedett gazdaságot tekinteni.
Tervezés nélkül nem lehetséges eredményes munka. Tervezés például az egyes országok éves költségvetése is. Csak éppen a tervezés mértéke és módja, legfőképpen a célja az, ami alapvetően megkülönbözteti az egyes modelleket.
Az ötvenes-hatvanas években azért volt szorosabb a tervezés (azaz az állam azért avatkozott bele jobban a gazdaságba), mert hidegháború volt, nemzetközi céloknak volt alárendelve a gazdaság. Ennek volt jó és rossz oldala. A szocialista gazdaságokban fűnyírószerűvé tették és rendkívül szorosra fogták, ezért jobbára a hátrányai jöttel elő, nyugaton jobban idomult a gazdasági törvényszerűségekhez, ott a jó oldala jött inkább ki.
A nyolcvanas években megszűnt a hidegháború, ezért előtérbe kerültek azok a neoliberális modellek, amelyek a verseny szabadságát hirdették. Ez pont annyira káros, mint a kommunista modell, csak a másik oldalról. Nem veszi figyelembe a természeti erőtörvények gazdaságban érvényesülő voltát. Hatására az éppen akkor "erős" cégek erejük egy részét az előny növelésére fordították, megváltoztak a célok, előtérbe került a profit abszolutizálása. Ezért mára egyes cégek ereje akkorára nőtt, hogy nagy országok kormányait is le tudja gyűrni. Például az EU ezekkel nem elnéző, hanem ennyire tud ellenállni nekik. Nagyjából semennyire.
A tervutasítás - amellett hogy hibás - semmiképpen nem tud érvényre jutni. Egyetlen lehetőség, ha a kormányok együttműködnek, hogy összesített erejükkel kordában legyenek képesek tartani az irdatlan cégóriásokat, és fő céllá nem a bármi áron történő profitnövelést, hanem az emberiség harmonikus fejlődését teszik ismét. Ez ma nyomokban felismerhető, de egyelőre sok az ellenérdekelt kormány. Hogy két szélsőséget mondjak, az egyik az USA, mert a profit zöme oda áramlik. A másik a magyar, mert az egyéni haszonlesés minden más érdeket felülír. De megjelentek a feltörekvő kínai cégek, aki szintén nem tűrnek beavatkozást, és ebben egyelőre élvezik kormányuk támogatását. Irodatechnikában, elektronika egyes területein, hamarosan az autóiparban már átvették egyes (még szűk) területek irányítását.
ja rohadt EU... végül is csak a magyar GDP sokszorosát adják ide vissza nem térítendő támogatásként...
oké hogy mondjuk demszkyék a saját zsebüket tömték vele, de lehet ezt értelmes dolgokra is költeni
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!