Az európai unió miben jobb a régi Szovjetuniónál vagy az Osztrák-Magyar Monarchiánál?
A SZU-nál mondjuk annyiban azért jobb, hogy itt legalább nem deportálnak embereket a Gulagra.
A Monarchiánál nem jobb, sőt...
Például mert jobb életszínvonalat hoz létre. Mert olyan országok, kultúrák és civilizációk tették bele a legjobbjut, akik finom sajtokat csinálnak. Tudnak főzni, és tudnak élni.
Persze mesélhetek ennél mélyebb gondolatokat is arról, hogy szolidárisak, hisznek a szabadság testvériség és egyenlőség eszméjében. Hisznek abban, hogy te szuverén polgáruk vagy, aki hajlandó önálló cselekvésre, vagy gondolkodásra.
Azért izé... legközelebb vagy írj mindent nagybetűvel, vagy mindent kicsivel, mert így nagyon kilóg a jobber lólábad.
Alapvetően abban, hogy az Európai Unió tagsága ÖNKÉNTES.
Sem a Monarchia, sem a Szovjetunió nem önkéntességi alapon szerveződött, vagyis ezekből ha akartunk volna sem lehetett volna kilépni. (1956-ban akartunk is, de mint tudjuk, nem hagyták.)
Az EU-t viszont magunk választottuk. Mikor beléptünk, tudtuk és tudomásul vettük, hogy vannak szabályai. Vannak előnyei is, és vannak hátrányai is.
Van, aki szerint több a hátránya, mint az előnye, és van, aki szerint fordított a helyzet. Ezt szerintem nem érzelmi alapon kell(ene) eldönteni, hanem egy komolyabb, átfogó vizsgálat lenne szükséges hozzá.
Egy valami biztos: Míg az előzőekből esélyünk sem volt kilépni, az EU-ból ennek megvan a lehetősége.
Az egy másik kérdés, hogy érdemes lenne-e?
Hogy fenntartható lenne-e önállóan a magyar gazdaság, külső segítség nélkül, hogy mit eredményezne a (védő)vámrendszer ismételt bevezetése, a szabad kereskedelem korlátozása, a szabad munkaerővándorlás megszűnése, a működő tőke kivonulása, a jelenlegi támogatások megszűnése, a társadalmi-gazdasági elszigetelődés...
Szerintem jóval többet veszítenénk, mint amennyit nyernénk vele.
Nem az volt az elsődleges cél, hogy jobb legyen, főleg, hogy csak Európa Keleti felét érintette a szovjet megszállás és Ausztrián kívül ezeknek az államoknak egy kisebb részét a monarchia.
A cél elsődlegesen, az Európán belüli béke, és különösen a német fegyverkezés megállítása volt, amiben eddig sikeresek.
Az unió fénykorában, még egy monarchia szerű országokon közötti munkamegosztást pártoló és azon alapuló, nagy európai jóléti társadalmat létrehozni kívánó szervezet volt. (Magasabb bérek, magas hozzáadott érték, szociális érzékenység a gazdaságban, és aki a világban nem akarja követni(mivel ez drágább és a termékekben is megjelenik), annak a termékeitől pedig a védővámok megvédik a belső piacot
Az uniós belső ösztönzők és szabályozók pedig segítettek elérni, hogy a belső piacon belül megvalósuljon a cél.
Mára már az unió a jó pár szabad kereskedelmi szerződésével egy vámlebontó szindrómába ment át, ami megszüntette az "Európa erődöt" , ami miatt a korábban a munkamegosztás miatt fejlett országok akár az unión kívül is komoly eredményeket tudnak felmutatni a korábbi "szerepkörükhöz" tartozó iparágakban, míg az újonnan csatlakozók nem lettek betagozva a munkamegosztásba és emiatt a korábbi tagok piacaivá váltak.
Lényegében egy védett környezetben felfejlődött erős specializált gazdaságokból álló centrum és egy keleti versenyképességi gondokkal küzdő terület került egy szervezetbe egy időben azzal, amikor az unió leállt az "Európa erőd" politikával ami miatt jelenleg a szervezet egy közel utópikus elképzelés megvalósítója helyett mára egy bürokratikus pénznyelővé vált.
A jelenlegi állapotnál, mind a föderáció, mind a szabad államok klubja előrelépés lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!