Szerintetek is jó lépés lenne a nemzetközi tanulmányok szakot megszüntetni a hozzá hasonló szakokkal?
Az elején leszögezem, hogy nem szeretem a kormánypártot, de ezt a lépését nagyon is értelmesnek és szükségszerűnek tartom.
Az állam rengeteg olyan szakot finanszíroz, ami teljesen felesleges. A nemzetközi tanulmányok szak például ilyen. Az ott végzettek jó esetben EU-s intézményekben helyezkednek el külföldön, na de ezért miért a magyar állam pénzén kell képezni őket? Miért nem mennek el külföldre tanulni, ha már annyira nemzetközi tanulmányokat akarnak folytatni?
Sok nemzetközi tanulmányos hallgató mondta, hogy nem tud elhelyezkedni vagy pedig semmihez igazán nem ért, csak mindenhez egy kicsit (jog, közgazdaság, politika, stb.).
Mi értelme az ilyen szakoknak?
Van néhány kivétel persze, amit meg akarnak/akartak szüntetni, viszont hasznos, szóval én se mindenben értek egyet, de a nemzetközi tanulmányok szak mégis miért olyan hasznos meg fontos?
Szerintem nem kellene megszüntetni, csak le kellene vinni elég alacsonyra a maximálisan felvehető hallgatók számát (amíg még fenntartható indítani a képzést). Lehet, hogy x év múlva szükség lesz olyan szakemberre. Nem az az egyedüli "felesleges" szak, sőt ennél haszontalanabb is van. De a legtöbb szakon túlképzés van.
(Ezeket úgy mondom, hogy én is egy haszontalan szakon végeztem, kidobtam 5 évet az életemből és állást keresek egy éve.)
Nekem nem is lenne semmi bajom a szakok megszüntetésével, lecsökkentésével, átnevezésével semmivel sem. Egy dologra viszont felhívnám a figyelmed, ezt nem nekünk, vagy a politikusoknak kéne megítélni, hanem a hozzá értő szakembereknek. Amit a Fidesz művel, abban elsősorban nem a felsőoktatás változtatása a probléma, hanem az oktatással foglalkozó szakértők véleményének teljesen figyelmen kívül hagyása, vagy szakértők sarokba szorítása. Például politikusain kitalálnak valamit, amire nincs semmi komolyabb rálátásuk, majd az azzal foglalkozó szakértőknek leadnak egy 180 oldalas tervezetet és kapnak rá egy délutánt, hogy elolvassák, összeüljenek, megvitassák és végig gondolják, hogy van e értelme. Ennek nem így kéne működnie. Lehet hogy van oylan ami jól hangzik és egyeztetések után valami hasonló jönne ki végeredménynek, de akkor sem a politikus feladata, hgoy eldöntse, mivel nem értenek hozzá.
Ez viszont sajnos már nem az első lépése a Fidesznek, ahol teljesen kihagytak nagyon fontos lépéseket:
-szakmai elemzés
-szakmai vélemény
-szakmai vita
-egyeztetés az adott intézményekkel
-következmények tanulmányozása
A fidesz rendszerint ehelyett csak a hasára csap és keresztül nyom valamit, amit jónak ítél, néha bejön néha meg egy eget verően nagy baromság jön ki, ami ebben az esetben egyetemi karon csődbemenetelével járhat.
A fiatal diplomások legnagyobb kihívása, hogy megtalálják az első munkahelyüket, ami majd tapasztalatként szerepel.
Ha megnézzük hogy milyen tipikus helyekre szokták felvenni az ilyen nemzetközi idiótákat, akkor látjuk, hogy erősen kilóg a lóláb. Nagyon kevesen lesznek valóban a nemzetközi kapcsolatok szakértői. Nem is ilyen jellegű a szak, politikus szülők nélkül kb lehetetlen karriert befutni, és akkor lesz az ember mekiben sültkrumpli sütő vagy bolti eladó.
Na jó, de ha "szakmailag" egyeztetnek például a dékánnal vagy a nemzetközi szak felelősével, akkor nyilván az lenne belőle, hogy foggal-körömmel ragaszkodnak majd a zsíros állásaikhoz, a több százezer forintos fizetésükhöz, a szolgálati kocsijukhoz a külön dékáni parkolóval meg évenkénti extra juttatásokhoz.
A tüntetésen is nem hinném, hogy azért álltak ki a hallgatók mellett, mert annyira szimpatizáltak velük, hanem mert a saját állásaik is veszélybe kerülnek és mehetnének ők is máshová.
A munkaerőpiaci felméréseket támogatnám.
Épp arról szóltak a cikkek, hogy a Nemzetközi Tanulmányok szakot végzők többsége önköltséges, nem az adóból tanulnak, hanem fizetnek azért, hogy tanuljanak - tehát épphogy kevesebb folyna be az egyetemnek, emiatt a kar többi szakját sem tudnák fenntartani, ahol az adóból befolyt és a költségtérítéses hallgatók által befizetett pénzből folyik az oktatás.
Márpedig azt azért az emberek csak nem gondolják, hogy nincs szükség mondjuk közgazdászokra - márpedig az Eltén ugyanazok a karon tanulnak ők is.
Tehát az általános vélekedés szerint a hülye büfészakos NT szak megszűnik, nem viszik az adót és kevesebb lesz a büfédiplomás Magyarországon. Ha viszi az egész kart az még jobb, azt se tudjuk mik azok a szociológusok, szociális munkások, közgazdászból is van már elég.
Közben pedig a frissen megalakult Közszolgálati Egyetemen miket is lehet tanulni?
Nemzetközi igazgatás, társadalomtudományok, közgazdaságtan...
Tehát azok a büfészakosok átköltöznek egy kormányközeli egyetemre (mert az Elte társadalomtudományi karának többség oktatója elég távol áll tőlük), ahol talán még több adóforintba kerül majd ez az egész, mert nem lesznek önköltséges nemzetközi szakosok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!