Hogyan küzdhetünk leghatásosabban a rasszizmus ellen?
#4, azt mondtad, "szóljatok ha tévedek". Szólok!
A rasszizmus kizárólag bőrszín/vallás/kultúra/stb alapján történik. De ha ennyivel megelégszünk, sokan, akiknek nincs lehetőségük megérteni, félre fogják érteni. És ez talán rosszabb, mintha elő se hoztuk volna.
Ha a te módszeredet kezdené el valaki nagyon határozottan csinálni, még hamarabb folyna itt vér, bár kétségtelen, hogy sokkal jobb szándék vezérelt, mint néhány hörgő, de semmit se értő nagyszájú szándékai.
Ugyanis a rasszizmus mindig nagyon kevesek által kitalált dolog, ők felismerik, hogy ez nagyon jó üzlet az adott időben és helyen. Rettenetesen jó üzlet, és sokkal kisebb befektetéssel sokkal nagyobb hasznot lehet elérni, mint bármi bróker ügyeskedéssel. Ráadásul veszélytelen rájuk nézve. A módszer ugyanis a következő: nézz körül, ismerj fel valami apró társadalmi súrlódást, erősítsd és hirdesd a többségre káros voltát. Ne agresszíven, be fog az érni, mert a többségnek valós a problémája. Csak éppen hamis. H módszeres és visszafogott vagy, felépíthetsz egy többszintű szerteágazó rendszert, amely (kis mértékben) mindig igazat mond, csak téves (és számára hasznot hozó) következtetést von le.
A történelem természetes velejárója, hogy népek eltérő szokásokkal és életvitellel rendelkeznek. Az is a velejárója, hogy a népek keverednek. Néha erősebben, néha kevésbé. Ezek okaira és létrejöttének módjára most nem térek ki, messzire vezet. De a megoldásnál nem nélkülözhető, ezt (nekünk) jobb, ha tudjuk. A kapcsolatban álló népek időnként gátolják a másikat, ez is természetes része az életnek. A nagy kérdés, miként kezeljük ezeket a gátló elemeket. Néha elég pár szabály, amit mindenki betart. Néha egyes embereket (mindkét oldalon) nem szabad megengedni kapcsolatba kerülni, mert izgágák, és felnagyítják a bajt. Ha azonban hosszabb ideig nem figyelünk erre, akkor a különbségek sérelemmé rögzülnek, akkor apránként kialakul a kölcsönös vádaskodás, aztán a sértettség, majd a gyűlölködés. Ez egyre terjed a tömegek között, és lesz egy olyan szint, amikor az egyén a problémáit már nem képes egyedül kezelni. Ekkor nyílik szép tere a rasszizmusnak. Most már a probléma egyénileg nem kezelhető, lehet hazug elméleteket kitalálni, amit soha senki nem ellenőriz, de apró példák igazolnak. Valahogy így: két éven át meleg volt a tél. Az ténykérdés, mindenki tudja. Ahhoz már csak pár ember ért, miként működik a meteorológia, ezért kihirdethetjük: ez azért van, mert a széntüzelők sok füstöt küldenek a levegőbe, ez melegházhatást okoz, ezért beindult a végzetes felmelegedés. Kit zavar, hogy egyetlen következtetés se igaz. Csak azokat, akik értenek a meteorológiához. De azt mindenki látja, kinél jön füst a kéményből, meg azt is, hogy nem lehet szánkózni. Innen már kevés kell, és kihirdethetjük: először - korlátozzuk őket, később - zavarjuk el őket. Így zajlott az eretnekégetés és ennyire hitelesen a középkorban.
A cigányság sohasem fog úgy élni, mint a többi népek, mert egy másik nép. Jelentkezzen, aki elfogadja (főleg a bőszmagyarok közül), hogy a francia (spanyol, olasz, vagy amit akarsz) nép jobb/hatékonyabb/vidámabb/ügyesebb (tudok még más tulajdonságokat, akik számára ez nem elég jó), ezért minden magyar alkalmazkodjék (értsd: legyen pontosan olyan). És szűnjön meg a magyarság, mert az rosszabb/lustább/szomorúbb/mit tudom én. Nem pontosan ugyanúgy (mert mások), de nagyjából hasonlóan fog innentől minden cigány olyasmit gondolni (és vele tenni) a magyarokról, amit a magyarok azzal, aki a fentiket akarná. És hamarosan nem számít, a konkrét (ember)példány mit mondott. Magyar? meglopni, kinyírni, hisz ő is azt teszi. Ez ugyan nem igaz, de legalább igazolja a tettet.
Küzdeni akarsz a rasszizmus ellen? Előbb ismerd meg a másikat. Vesd össze, mi okozza a problémát. Mitől és mióta. Mert ettől függ, mit kell tenned. Ha már látod az összefüggéseket, próbálj szövetségest találni a másik oldalon. Aki hasonlóan felismerte, és keresi a másikkal való együttélés módjait. Világosítsd fel a figyelésre még hajlamost téveszméiről. Aki már nem befogadó, izoláld, amennyire lehetséges (eléggé, elhiheted). Akinél a súrlódás már káros méretet ölt (lop, csal, erőszakos, vagy más nem elfogadható tettekre vetemedik), vizsgáld a konkrét okot, miközben izolálod. Közben próbáld mérsékelni a már bekövetkezett sérelmeket.
Egyet ne higgy el. Hogy ez gyorsan megy, hogy bármi eszköz létezik a hatékony (értsd: pár év alatti) megoldáshoz. Aki azt mondja, tud jó és gyors módszert, bújtatott rasszista. Attól bújtatott, hogy tudja, elég gyorsan megbukik, ekkor ráfoghatja a másikra és széttárhatja a kezét, szabad utat engedve a "népharagnak". Ő megmondta. Nem, ő a legfélelmetesebb gazember, mert úgy hazudik, hogy a célja a tömeggyilkosság. Megtették ezt már a hosszú kések éjszakáján, az ellenreformáció során és még számtalanszor. A mai történelemkönyvek erről százezrek ártatlan halálát és nulla megoldást (rosszabb helyzetet) mesélnek el.
A cigánykérdés ma Magyarországon - feltéve, hogy a tömeg, beleértve a cigányokat is, elhiszi, támogatja - megismeréssel, sok ember apró jó ötletével, országos (kormányzati) kiváló szervezéssel, sok munkával, tanítással és tanulással, rendkívüli türelemmel oldható meg egy emberöltő alatt. Látványos részeredmények akár egy év alatt lehetségesek. Egyre jobb eredmények is. Egyre több hit, hogy menni fog. És egyre kevesebb atrocitás, fokozatosan. Ez hamar lehet. De olyan, hogy a dolog önjáró, a döntő többség számára érthető, tudják az emberek, a konfliktushelyzetet miként kell kezelni, a folyamat visszafordíthatatlan, az bizony egy generáció. Mert a szokás nagy úr, negyven éves korában alapvető változásra csak rendkívül kevés ember képes. A legtöbb ember olyannak hal meg, amilyennek nevelkedett. Rasszistának, tolvajnak, munkakerülőnek, kötekedőnek, és így tovább. Legfeljebb a mérték csökkenthető, legfeljebb a nagyobb kilengés lokalizálható, ami önmagában is elégtétel a másiknak.
Szóval csak rajta! A mai huszonévesek már élvezhetik. A harmincasok megérhetik. A nagyvenesek láthatják az unokáikon. A többi meg kénytelen elhinni, apró jeleit észrevenni.
Vagy kezdje aki akarja az átnevelést. A többi majd megfigyelheti a következményeit. Tanulságos lesz.
A durvább változatot nem vázolom. Ahhoz itt mindenkinek van elegendő fantáziája, csak tessék szabadon engedni, nehogy a valóság túlszárnyalja.
A rasszizmusnak NINCS fogalma.
PL. Én nem vagyok (de tényleg nem) rasszista ,de kinem állhatom a feketéket.
Na szóval ,ha egy (nem-fekete) ember azt mondja ,hogy ő bizony nem bírja a feketéket az rasszizmus.
De ha viszont egy fekete fószer megtámad egy fehért ,azt már "védekezésnek" mondják...........
Szóval NINCSEN!
Látom, itt több ember nem is tudja, mi az a rasszizmus. A vallási megkülönböztetés nem rasszizmus, a politikai rasszistázás pedig demagógia. A rassz egy tudományos, antropológiai fogalom, a rasszizmus pedig egy pszeudotudományos, neodarwinista elképzelés arról, hogy az emberi fajon belül léteznek genetikailag alacsonyabb és magasabb rendű alfajok. Ez legalább 50 éve bizonyított, hogy nem igaz. (Maguk a nácik is hozzájárultak a bizonyításhoz, mikor zsidókon végeztek IQ-teszteket, és kiderült, hogy az átlag IQ-juk magasabb, mint a németeké, úgyhogy gyorsan abba is hagyták. :D )
A kérdésre válaszolva, a világ egyik baja, hogy mindig valami _ellen_ próbálunk küzdeni. Mindig valami ellen tüntetünk. Az általános iskolában rózsaszín virágos tenyeret ábrázoló matricákat osztogattak, "Tégy a gyűlölet ellen!" felirattal (UTFG). Aztán mi változott azóta (92-93?), semmi. Alkossunk egy pozitív, kívánatos képet, és dolgozzunk azért, hogy valóra váljon. Ezt az örökös kombattáns hevületet meg felejtsük már el.
1. Magyarországon nincs rasszizmus, csak nem toleráljuk ha valaki nem úgy él, ahogy az egy normális embertől elvárható, bőrszíntől függetlenül.
2. A rasszizmus (bár ez a magyarok esetében sohasem volt aktuális) egyáltalán nem szégyen.
#3 viszont ez a fajta ítéletalkotás nem túl célra vezető, csak elmélyíti a problémákat
ha valaki melegfelvonulást rendez és ez túllépi az ingerküszöbödet, akkor miért nem a felvonulás résztvevői és szervezői iránt érzel ellenszenvet, miért vetíted ki azokra is, akiknek közük nem volt a dologhoz?
A rasszizmus nem csak úgy önmagában van, hanem gyökeredzik valamiben. A rasszizmus gyűlölet. Pont olyan gyűlölet mint az hogy "utálom a politikusokat", "utálom az orvosokat", "utálom a gazdagokat/szegényeket", "utálom a radiátorgyártókat" . Semmiben nem különbözik tőlük, csak a politika különbözteti meg.
A gyűlölet gyökere pedig mindig a düh. Az pedig hogy most vagyunk a 2006-os gazdasági szinten, s hogy a reáljövedelem alig nőtt a rendszerváltás óta, elég nagy dühöt szít.
Jól kell kormányozni, és nem lesz rasszizmus.
Így:
-Józanul mérlegelő embereket kell nevelni
-Az elmaradott kisebbségi rétegeket (hatékonyan) integrálni kell, persze ez nem a nemzetiségi/etnikai öntudat elfojtását jelenti, mivel ez is adhat egyfajta tartást, célt az életükben.
-Mindenkinek legyen a szájában étel, a zsebében pénz, mindenkinek legyen munkája. A tehetős társadalom az egészséges társadalom. Az embereket hagyni kell élni, persze a szükséges törvények betartása mellett.
-Meg kell szüntetni a konfliktushelyzeteket a két fél között, mindent ami támadófelületként szolgálhat.
Szerintem ez a négy legfontosabb dolog elméletben. Persze ehhez mi is kéne a valóságban?
-Legalább 50 év
-Megfelelő politikai háttér (szakértői kormányok, többfajta látásmódot felkaroló koalíciók, kompromisszumkészség)
-Adósságcsökkentés és ezzel párhuzamosan rengeteg tőke.
Reális ez itt az országban? Szerintem nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!