Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Közvélemény kutatásainak a...

Közvélemény kutatásainak a rejtelmei?

Figyelt kérdés

Arra gondoltam, hogy ha valaki már pusztán megáll egy mikrofonos vagy egy mappát a kezében tartó személynek, akkor az már nyilván egy "halmazt" képez.

(én például nem tennék ilyet sosem)

Tehát a közvélemény kutatásból eleve kiesnek a magamfajta emberek, pedig van véleményem!

Akkor ez mennyire a KÖZ véleménye, amiket az ilyesmi felmérésekben szoktak kinyilvánítani?



2015. márc. 23. 12:34
 1/7 anonim ***** válasza:
Hát ha van véleményed és el is akarod mondani, akkor elég ha egyszerűen megállsz azoknál a mikrofonos/mappás embereknél és már benne is vagy abban a halmazban.
2015. márc. 23. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Tehát, azok az emberek eleve ki vannak rekesztve a "közvélemény kutatásból" akik nem állnak meg az ilyesmi ficsúroknak, TEHÁT a 90%?

Szép kis felmérés, kb.mint a TELEVÍZIÓ nézettsége....

:)

2015. márc. 23. 13:03
 3/7 anonim ***** válasza:

Honnan veszed, h 90% nem áll meg?

És miből gondolod, h a maradék random x% véleménye, akik megállnak, ugyanúgy tükrözheti a teljes társadalom véleményét.


Nyilván van pár % hibaarány, de általában elég pontosak szoktak lenni. Nem véletlen, h több közvélemény-kutató adatai hasonló eredményeket mutatnak.

Ha nem lenne megbízhat, akkor nagyobb lenne a szórás az eredmények között néhány %-nál.


Egyébként sok közvélemény-kutató intézetnek vannak pártkötődései, így nyilván azoknak "kedveznek".

2015. márc. 23. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Sosem találkozom ilyesmikkel..

"gépkocsival" közlekedem...

2015. márc. 23. 13:47
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem kérdező, tévedésben vagy. Először is a közvélemény kutatás kicsit másképp zajlik. Amit te elmesélsz, az is egy lehetőség, de - fogalmazzunk úgy - a kisiskolás módszer.

Másfelől a közvélemény kutatás soha nem azt jelentette, hogy mindenkit megkérdeznek. Ha igen, akkor azt népszavazásnak hívják. A közvélemény kutatást egy alkalmas mintán végzik, és nemcsak az eredményt tudják belőle megmondani, hanem azt is, mekkora pontossággal igaz, amit mondanak.

Közben lehet, hogy téged senki se kérdez. Sőt, lehet, hogy nem is vagy alkalmas ahhoz, hogy a mintába kerülj. De persze ezt én nem tudhatom, így van-e.

2015. márc. 23. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A közvélemény-kutatásnak nagy tudománya van, aminek egyik legfontosabb eleme éppen a REPREZENTATÍV MINTA kialakítása. Nem reprezentatív mintából nem tudsz értelmes következtetéseket levonni.


A nagy közvélemény-kutató cégek nem hülyék, és igyekeznek reprezentatív mintákat venni, a szükségszerűen felmerülő eltéréseket (pl. nem válaszol mindenki, nem férnek hozzá mindenki adataihoz) pedig bonyolult matematikai módszerekkel igyekeznek kompenzálni.


Sajnos sok olyan "közvélemény-kutatás" van, amit nem profi cégek, hanem médiumok, cégek vagy állami hivatalok, civil szervezetek szerveznek, és nem rendelkeznek kellő szakértelemmel a korrekt mintavételezéshez. Ebből lesznek az ilyen kérdőíves emberek vagy facebookos kérdőívek, amik komoly matematikai korrekciók nélkül semmilyen populációra nem reprezentatívak, és tulajdonképpen kár közzétenni az eredményüket, mert úgysem lehet belőlük semmire sem következtetni. Külön kasztot képeznek a szakdolgozatírók, akik rosszabbnál rosszabb mintavételezési eljárásokkal (facebook) demonstrálják a teljes alkalmatlanságukat a közvélemény-kutatásra.


Önmagában nem lehetetlen dolog egy facebookos vagy kérdőíves közvélemény-kutatás adatait korrigálni, erre komoly matematikai apparátus áll rendelkezésre. Sajnos azonban sok esetben tényleg azt látjuk, hogy a néhány száz kitöltött kérdőív adatait mindenféle korrekció nélkül reprezentatívnak tekintik, ami egetrengető hülyeség.


Egyébként a közvélemény-kutatás hitelességét könnyű eldönteni: egyszerűen meg kell kérdezni, hogy hogyan zajlott a mintavételezés, és hogyan biztosították az eredmények reprezentativitását. (Igényesebb helyeken ezt meg sem kell kérdezni, az eredményekkel együtt közzéteszik). Ilyenkor általában 10 másodpercen belül kiderül, hogy az illető képes-e a kérdésre értelmesen, a statisztika nyelvén válaszolni, vagy elkezd a kitöltött kérdőívek számáról és Facebookról hablatyolni, és sokszor nem is érti, mi ezzel a probléma.


Én a magam részéről a nagy, kifejezetten erre szakosodott közvéleménykutató cégek eredményein kívül (a szándékos politikai befolyásolást most hagyjuk...) csak akkor hiszek el bármi ilyesmit, ha arról a módszertan igényes leírásával meggyőznek. A többi "kérdőívezésnek" minősül, és megy a szemétbe.

2015. márc. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
De mégis VISZONYLAG tiszta képet ad, a választásokon ez bizonyítást nyert. Egyébként újabban nem mappás meg mikrofonos emberek a kérdezők, hanem telefonon hívnak számokat és ezeket dolgozzák fel.
2015. márc. 23. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!