Gyurcsánynak mi volt a politikája? Miket csinált?
Egyáltalán nem foglalkoztam a politikával akkoriban, meg azóta sem igazán. Fiatal diák is voltam, nem is érdekelt.
Csak azt tudom ,hogy sokan utálták, de azt nem tudom, miért.
Kérlek írjatok nekem pár okosságot róla, hogy mit tett az országgal.
Nagyon érdekelne mindkét oldal véleménye, tehát azoké is, akik szerint jó volt.
Ma csak szidni szabad,és ráfogni, hogy eladósította az országot. Igaz, vett fel IMF-hitelt, de most is vesz fel a Fidesz. Csak sokkal magasabb kamattal, és nem hitelnek, Hanem Államkötvénynek vagy Kincstárjegynek nevezik.
Nem épített stadionokat, nem volt ilyen nyilt korrupció, nem tette még gazdagabbá a gazdagokart, nem volt ekkor munkanélküliség, mint most.
Ő sem kormányzott jól, de sokkal jobban, mint most a Fidesz.
Elkövette azt a politikai hibát, hogy megpróbálta abbahagyni a hazudozást, a valódi, katasztrofális gazdasági helyzet bemutatásával ráébreszteni a lakosságot, hogy nem szabad tovább folytatni az osztogatást, mert nagy baj lesz belőle, hanem át kell alakítani az országot egy normálisabb piacgazdasággá, ahol a korábbi, szocializmusból örökölt mentalitás, miszerint mindent az Állam bácsitól várunk el ahelyett, hogy felelősséget vállalnánk önmagunkért, tovább már nem megy. Azt hitte, hogy racionális érvekkel, meg némi szinészkedéssel meg lehet erről győzni az embereket. De hát nem. Az embereket arról lehet inkább meggyőzni, hogy ők mindent piszok jól csinálnak, csak sajnos vannak a magyaroknak ellenségei (magánnyugdíj pénztárak, IMF, a bankok általában, liberálisok, komcsik, az Európai Unió, a közüzemi szolgáltatók, stb.), akik tönkre akaják tenni ezt a szép országot, mert ez szolgájla mohó pénzéhségüket. A Gyurcsány meg ezek hazaáruló kiszolgálója, aki még maga is elismerte, hogy hazudik! De nincs itt semmi baj, hisz itt van az a tehetséges, tisztességes Orbán Viktor, aki megment titeket, csak zavarjátok el a főgonosz Gyurcsányt!
És most épülget a szociálisan érzékeny Horthy-rendszer.
az embereket.
Nézzünk néhány tényt.
Orbán okos, különben nem tudott volna ilyen diktatúrát létrehozni.
Gyurcsány okos, csak másképp, különben nem tudta volna elérni Medgyesi menesztését 2 év alatt, különben nem tudta volna elérni, hogy most a parlamentben legyen.
Gyurcsány nem azért mondta el 2006-ban ominózus beszédét, mert megszállta az ihlet és jó útra akart térni. Hanem azért, mert ő jött rá legelőbb, hogy a korábbi módszerekkel a vesztükbe rohannak. Annyira nem volt okos, hogy kezelni tudta volna párttársait. Ha pedig az volt a szándéka, amit elért, akkor még kevésbé okos.
Orbán és Gyurcsány között hasonlóság a feltétlen hatalom akarásában van, és ezért bármit megadnak. Orbán akár az országot eladja, Gyurcsány 2010-ben a baloldalt adta el, mert rájött, hogy nem állhat az élére. A különbség viszont a stílusban van. Orbánról a kezdettől tudható volt, hogy hatalmat akar - így nevelték. Gyurcsány eleinte elhitette, hogy az ország jobbulását akarja. Jól csinálta, sokan elhitték neki. Valójában csak vezetni akar, mert tudható, a hatalom errefelé mindent visz. Orbán ezt ki is mondja, Gyurcsány nem, ő csak csinálja.
Bármelyikük hatalma esetén az ország eltérő módon ugyan, de ugyanoda jut - nem megjavítható, csak lecserélhető gazdasági helyzetbe. Ehhez persze mindenhonnan ki kell szorítani őket, különben keresztbe tesznek. Ezt is megmutatta mindkettő, hogy kell csinálni.
Én is fiatal voltam, ez azonban nem mentesít senkit, hogyha hozzá akar szólni a politikához.
Két részre osztható nagyjából.
Amikor nem csináltak semmit 4 évig, és az azt követő 4 év.
Az első rész arról szólt, hogy a 2002-es választást úgy tudták megnyerni, hogy olyan dolgokkal kampányoltak amik egyszerűen meghaladták az ország gazdasági teljesítőképességét, egyébként a többség számára nagyon átlátszó dolog volt (és főleg a modern választóréteg számára, mert a makro mutatók szerint nekik már nem volt annyira szar). Mondhatjuk, hogy azt is, hogy gyakorlatilag a Kádár-rendszer romantikája, és a 90es évek általános Közép-európai válsága (amire ironikus módon pont a Bokros csomag pakolt rá) nyerte azt a választást. Valóban megcsinálták a 100 napos programot, azonban ezt a szegények is megérezték, mert a több piaci elvonás (adó) kevesebb befektetést idéz elő összességében pedig csökken az alacsonyan képzettek munkája iránti kereslet. 2004ben az uniós választásokon már olyan gyengén szerepelt az MSZP, hogy megkezdődött egy belső marakodás, mind a koalíción belül, mind a párton belül.
Persze egyébként ez is egy 2/3-os rendszer volt, mégsem kiáltott senki diktatúrát pl az előző kormány idején kinevezett állami tisztviselők leváltását illetően. (EH, KSH)
Ekkor mondott le Medgyessy, és jött helyére Gyurcsány.
Gyurcsány egyébként nem egy hülye ember, legalábbis szerintem. Nem az a dróton rángatott miniszterelnök, mint Medgyessy. Nem értek egyet azzal, hogy ilyen "szegénypártoló" politikát folytat. Legnagyobb piaca azokban a nyugdíjasokban (és nagyon low-end végzettségűek) volt, akik még a Kádár rendszerben nőttek fel, és sikerült démonizálni bennük Orbán Viktort. (A miép Csurka agyának meglágyulása után már nem volt alternatíva) Mindenki emlékszik, ahogy beköltözött a nyugdíjashoz Avason, és ahogy a fogatlan prolik éneklik "igen-igen". Velük el lehet hitetni, hogy az állam majd gondoskodik róluk, és ez úgy nagyjából rendben is van, de ez a gazdaság teljesítőképességének rovására megy. És akkor manapság van pofájuk Ausztriával példálózni egyeseknek...
Gyurcsány 2006ban kikerült beszédében kifejtette, hogy nem csináltak semmit 4 évig, célozva ezzel a fenntarthatatlan és elavult közrendszerre. Összeálltak az SZDSZ-el és így tudták megnyerni 2006-ot. (meg persze csináljukmeg, felsőoktatás meg egészségügy...) (Nagyon érdekes egyébként az MSZP szavazók közhangulata, többnyire olyasmire emlékszem, hogy a cigánybarát Orbánnál jobb az MSZP... Na kiből lettek a jobbikosok?!)
A következő két év kormányzását nagyjából leírja a három igenes népszavazás. TB finanszírozás legyen az egészségügy alapja, vagy zsebből fizessen többet akinek baja van a vizitdíjjal és a kórházi napidíjjal. (ami szerintem egy semmire sem jó rendszer volt, az erősen bizonytalan Hospinvest vezetés, és a TBvel együtt már túl sok volt, akinek rendszeresen orvosi kezelésre volt szüksége, a magánbiztosítás pedig nem volt elég szociális ötlet...).
A másik a felsőoktatás finanszírozása, ami szerintem sehol sem oldotta volna meg a drága és se füle se farka büfédiplomák termelését, és finanszírozását. Butaság azt hinni, hogy az nagyon sokáig úgy maradt volna, ha megszavazták volna.
2008ban beütött a válság, a munkahelyek száma csökkent, a kormány nem tudta magát a piacról finnanszírozni (államkötvények) és ezért IMF hitelhez folyamodott. Ezt követően már nem ők kormányoztak, hanem gyakorlatilag az IMF, a megszorítások nem voltak népszerűek, és 2010ben borítékolható volt a Fidesz (még a háromigeneshez képest is) nagyarányú győzelme. Ha MSZP kormány maradt volna, a 2011-12es eurozóna válsága egészen biztosan beállította volna az államcsődöt.
Röviden : Gyurcsány baromi naív volt, amikor azt hitte a szociális rendszer átalakítása egy éppenhogy többségi koalícióval nem lesz szabad rablás. Elkésett a DK-val maradjunk annyiban, 2006ban kellett volna előszedni a "megbízható embereit". Most már menjen a fenébe.
Akik szerint az Orbán rendszer ennél ezerszer rosszabb nem tudom melyik országban élt eddig. Főleg régiós összehasonlításban.
Látom valakinek ráció, hogy nem tette a gazdagokat még gazdagabbá. Valójában senkit nem tett gazdagabbá, a GPD növekedés %-ban siralmas volt, a GNI még inkább.
Nem volt neki egyszerűen szempont a középréteg kialakítása.
Márpedig amíg a piacon nem alakul ki a középréteg (mérnökök, programozók, kompetens közgazdászok), addig az állami szférában sem fog az értelmiség (orvosok, tanárok) így élni.
De mondom, az MSZPben ennek nem volt rációja, szerintük aki orvosnak meg tanárnak megy az azért tegye, mert szép hivatás... aztán csoda az orvoselvándorlás.
A stadionozást meg be lehetne már fejezni, nagyon demagóg dolog. Nézzetek utána, a sportág fejlesztése nem csak abból a néhány NBI-es stadionból áll, a megyei ligák pályáinak felújitása például elég népszerű ötlet volt. (csak ezt nem szokás annyit mondogatni). A Puskás Akadémia stadionja nem egy személyes ékszerdoboz Felcsúton Orbán háza mellett, hanem egy baromi nagy sportkomplexum. Meg lehet nézni...
Különben TAOból épült, ami vállalkozások társasági adójának felajánlása. Nagyon szeretünk mások pénztárcájában turkálni ugye?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!