Szocializmus vagy kommunizmus volt Magyarországon?
Szocializmus volt. De egyszerű a képlet, a szocializmusban a termelőeszközök állami tulajdonban vannak. Ez majdnem teljesen igaz volt, leszámítva kisebb maszek vállalkozásokat, illetve a háztáji gazdaságokat, a vége felé, a 80-as években egyes beengedett multikat.
Kommunizmusban minden tulajdon köztulajdon, és ami még fontosabb, nincsen pénz, mindenki igényei szerint vesz el a közösből. Utóbbi nyilván teljesen utópia, előbbi megvalósulhatott, csak a kapitalizmushoz képest sokkal kevésbé volt hatékony.
A szocializmus most is hatékony államforma, csak szándékosan lejáratták, ellehetetlenítették. Kínában még mindig működőkepés szocializmus van. A kommunizmus pedig közösséget jelent. Kommün a szógyök. Az az ország, ahol nincs önkényuralom (pl India) ott kommunizmus van (nem diktatórikus rezsim).
Csak ugye, a szocializmust, meg a kommunizmust lejáratták, kiforgatták a jelentésükből.
Most van az embertelen, kegyetlen kapitalizmus, ahol a pénz beszél, és a kutya ugat.
Két külön szakkifejezés, de a köznyelvben nem nagyon számít, hogy melyiket mondjuk (szerintem).
A szocializmus egy diktatórikus rendszer, amelyben a munkásosztály zsákmányolja ki a tőkéseket. A célja az, hogy eltörölje a társadalmi osztályokat és bevezesse a kommunizmust.
A kommunizmus egy utópisztikus társadalom, ahol nincs kizsákmányolás, magántulajdon és mindenki egyenlő.
Szóval a kérdésre válaszolva, szocializmus volt, pusztán a párt neve volt kommunista párt (egy időben legalábbis). Ugyan ez igaz a többi szocialista országra is. Még sehol se tudták a kommunizmus létrehozni és szerény véleményem szerint nem is fogják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!