Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kossuth Lajosnak volt valami...

Kossuth Lajosnak volt valami személyes kapcsolata Petőfi Sándorral?

Figyelt kérdés
Szóval találkoztak, ismerték egymást?
2015. febr. 24. 11:49
 1/6 anonim ***** válasza:

rágugliztam, fél perc alatt ezt találtam:


"1849 júniusában azonban felismerték, hogy ismét szükség van rá, s maga Kossuth Lajos kérte fel a pesti nép mozgósítására. Az orosz beavatkozás hírére csatlakozott újra Bem hadseregéhez."


forrás: wikipedia

2015. febr. 24. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Kérdező te honnan vagy, hogy egy egyértelmű dologról kérdezősködsz?!


Természetes, hogy ismerték egymást!

2015. febr. 24. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Komplikato ***** válasza:
Azért bármi választ kapsz, érdemes utánanézni azoknak az újságcikkeknek amikben Petőfi ír Kossuthról vagy a kormányáról ... nem véletlenül nem tananyag, kissé más megvilágításba helyezi a "dicső" forradalmat.
2015. febr. 25. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, hogy személyesen találkoztak-e, de az biztos, hogy attól függetlenül, hogy a ma embere odáig van Petőfiért, ugyebár nálunk egy költői zseni, a magyar kultúra kánonjának egyik alapja, a saját korában, a szabadságharc idején 20-on valahány éves fiatalember volt, akiről nagyjából tudtak annyit, hogy verseket ír és ismert volt a március 15-i szerepe miatt is. És persze a publicisztikája, versei miatt ismerte a korabeli közvélemény is, de másképp mint mi azt gondolnánk. Ma már idealizáljuk, mitizáljuk... De a magyar politikusi körök nem igazán érintkeztek vele. Egyrészt az alacsony származása, másrészt a túl radikális politikai nézetei miatt. Kb. Kossuth szemében (aki pedig szintén nem volt egy mérsékelt politikus) Petőfi egy szélsőséges, kivitelezhetetlen eszméket hirdető álmodozó lehetett, és nem komolyan vehető, szalonképes figura (politikusi értelemben).


Én pl. annyit tudok, hogy ugyebár Petőfi katonai feladatokat is ellátott (küldöncként alkalmazták és alacsony katonai rangja miatt már egyébként sem ereszkedett le hozzá Kossuth, hogy "találkozzon vele") - és Petőfi az extravagáns személyiségénél fogva nem volt hajlandó előírásszerűen hordani az egyenruhát. Amikor ezt Mészáros Lázár hadügyminiszter meglátta, kénkövet hányt mérgében és le akarta tartóztatni Petőfit a katonai regula megsértése miatt. Később Petőfi Budánál járt, amit épp ostromolt a magyar sereg. Amikor Klapka meglátta Petőfit, hogy milyen lezseren hordja az egyenruhát, egyszerűen bebörtönöztette. Közben viszont kinevezték Görgey Artúrt hadügyminiszternek, és az egyik első dolga volt hadügyminiszterként, hogy tekintettel Petőfi népszerűségére, kiengedte a börtönből. Egyébként később, a dualizmus idején, amikor Petőfinek elterjedt ez a mitikus kultusza, Klapka eléggé kényelmetlenül érezte magát és emlékirataiban külön mentegetnie kellett magát, hogy a nagy váteszt, a magyar szabadság költőjét bebörtönöztette. De ott és akkor 1849-ben, Buda ostrománál nem tartotta akkora embernek, hogy kivételezzen vele - egyszerűen börtönbe vetette Petőfit.. Tehát az akkori katonai-politikai elit nem igazán esett s**ggre tőle, sőt, elég sokan inkább utálták a költőt a különcségei, szélsőséges magatartásai miatt.


Amikor Haynau betört az országba és az oroszok is jöttek, újra ki kellett üríteni Budát. A veszély közeledtével Kossuth és a kormány egyből elmenekültek Szegedre, elég nagy sietséggel húztak el, mert mentették a saját bőrüket. Ebben az volt a ciki, hogy Kossuth olyan szenvedélyes beszédeket mondott, hogy a magyar kormány soha nem fogja elhagyni a fővárost és együtt vérzik a néppel, a néppel karöltve fog szembemenni és hősi halált halni a zsarnokság erőivel szemben... Erre az első veszélynél híre-hamva nem volt Kossuthnak. (tipikus politikus volt). Na, erre írt Petőfi egy gúnyolódó cikket, amiben anyámasszony katonájának, szájhősnek titulálja Kossuthot. Ennyit tudok a kettejük kapcsolatáról.


Ebben a filmben, a 23 perctől a 25-ig kb. jól van ábrázolva, hogyan viszonyultak a katonák és a politikusok az ilyen Petőfi-féle "firkászokhoz":


https://www.youtube.com/watch?v=Rjx4UP-B5dE

2015. febr. 25. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az előző komment az ejrópéer körökben szokásos deheroizálás, melynek keretében a kommentelő is igyekszik Kossuthot és Petőfit negatív színben feltüntetni, érdemeiket csökkenteni.



"és alacsony katonai rangja miatt már egyébként sem ereszkedett le hozzá Kossuth, hogy "találkozzon vele"


1. Kossuth nem tartotta rangon alulinak Petőfit, személyesen találkozott vele. Országszerte híres, népszerű írót akkoriban még megbecsülték.


2. "Amikor Klapka meglátta Petőfit, hogy milyen lezseren hordja az egyenruhát, egyszerűen bebörtönöztette."

Ez hülyeség. Klapka azért zárta házi őrizetbe, mert egy titkos, személyes levelet megjelentetett egy újságban.


3. "A veszély közeledtével Kossuth és a kormány egyből elmenekültek Szegedre, elég nagy sietséggel húztak el, mert mentették a saját bőrüket."


Újabb csúsztatás. A közigazgatásnak bármi áron működnie kell, még ha ehhez költöztetni kell a kormányapparátust, akkor is.


"Erre az első veszélynél híre-hamva nem volt Kossuthnak. (tipikus politikus volt)."


Gondolom az amerikai/brit/francia/stb elnököt sem menekítik el terrorveszély esetén... Sőt, még testőrsége sincs... Ugyan már.


Simán naiv vagy, vagy eleve rosszindulatú.

2015. febr. 25. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem azzal a ténnyel volt bajuk, hogy Kossuth elmenekült. Hanem azzal, hogy előtte milyen szónoklatokkal etette a népet. Egyébként nemcsak Petőfi, hanem Görgey is gúnyolta ezek miatt Kossuthot az emlékiratában.


Görgey pl. nem azt írja, hogy milyen gyáva volt a kormány, mert elhagyta a fővárost, amikor az tarthatatlan volt. Ezzel így magával nem lett volna baja neki sem. Hanem azt írja, hogy Kossuth szeretett szónokolni, hogy feláldozza magát a szabadság oltárán stb. - és amikor jönnek az első kedvezőtlen hírek, szedi is a sátorfáját... Ez viszont már nem tetszett Görgeynek sem és Petőfinek sem, illetve a Márczius Tinezötödike is gúnyosan cikkezett ekkor Kossuthtal kapcsolatban. Miért lennék én azért rosszindulatú, mert ezeket olvastam és itt meg megosztom?

2015. febr. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!