Az miért baj, hogyha átakarnak nevezni egy iskolát?
Az Index kihagyja, hogy, akiről elnevezték az egy terrorista volt, nem a békésebb marxisták közé tartozott.
Bővebben itt lehet róla olvasni:
Olyan, minthogyha lenne Oszáma bin Láden gimnázium, Abu Bakr al-Bagdadi egyetem.
Az a baj, hogy politikai okokból, politikai polarizálás miatt neveznék át az iskolát. A Ságvári Gimnázium a második legjobb a városban, jó híre van, a szegedieknek egyáltalán nem tetszik az átnevezés, míg az ország egész lakosságának összességében imponál, ha egy >kommunistáról és terroristáról< elnevezett intézményt átneveznek.
Az a baj, hogy a legtöbben nem tanulták meg, hogy mi volt a két világháború között, milyen hangulat volt, és mit jelentett a kommunizmus az akkori emberek számára. A Harmadik Birodalomtól egy karnyújtásnyira és még az első világháború utáni újjáépítésről kell beszélni, ahol az emberek konkrétan a hátuk közepére sem kívántak egy háborút. A Szovjetunió megalakulása nagyon csábítóan hangzott minden ember számára (természetesen a szélsőjobb kivételével), ahol háború nélkül, a háborús hangulathoz képest viszonylag békés polgárháborúval (1922-et írunk!) képes volt államokat összefogni és hatalmas gazdasági fellendülést produkálni.
Igazából akik a marxistának vallották magukat, azok összességében semmiképp sem nevezhetőek a mai értelemben vett kommunistának, inkább széles körben szocialistának; Voltak köztük anarchisták (=terroristák, ugye), kommunisták (= másik utópikus szocializmus), békésebb szociáldemokraták és a szocializmus rengeteg változatának képviselői is tagjai voltak ezeknek az illegális pártoknak. Nem volt még ekkor Sztálini diktatúra, Gulagok, nem volt Hidegháborús hangulat. Emlékszünk József Attilára? Igen, ő is a tagja volt, terroristának titulálni őt pedig egyenesen túlzás, pedig biztos lennének olyan emberek, ha az ő emléke lenne golyócső alatt. És itt a csúsztatás, Ságvári Endrét ma azért bélyegzik meg, mert a nézetei a halála után elbuktak, miközben ő egy pacifista de forróvérű emberként halt meg, aki egy nagy jövőjű kommunista mozgalmat támogatott, vagy ha úgy tetszik, egy olyan ember, akit a Gestapo likvidált. Köze nem volt a terrorizmushoz vagy az önkényuralmi eszmékhez.
Ha már felhoztad az Al-káidát, 1988-ban alakult lényegében a Szovjetunió ellen, az első merényletig inkább hősként tekintettek rájuk Afganisztánban és nem terroristaként. Az akkor meghalt tálibok sem terroristaként lettek híresek, ugyanúgy egyfajta hősként a SZU ellenségei szemében.
Győrben és még több más településen is van Ságvári Endre gimnázium/középiskola. Nem tudom, hogy miért nevezik át, de ha van vörös hadsereg és felszabadulás út, akkor ez is belefér.
Egyedül csak úgy kellemetlen a dolog kicsit, hogy közben például ezerrel ágálnak a német megszállási emlékmű ellen, de közben ez meg így oké...
Nekem a 3-as mondókájában az sántít, hogy bezzeg az ilyen írókat, mint Nyírő József, akiknek semmi közük nem volt a nyilasokhoz, csak rosszkor voltak rossz helyen, lazán lenáciznak. De mondhatnék extrémebb példát is, pl. Horthy sem valami szalonképes. Ha egy szobrot avatnak róla, rögtön meg a balliberális ajvékolás.
Ha viszont egy Ságvári kerül szóba, aki kommunista volt, akkor meg mentegetitek, hogy jajj, hát ő nem is volt olyan nagyon kommunista, nem tudta, mi lesz belőle stb.
Nem érzitek ebben a kettős mércét?
"Nem tudjuk, mit jelentett a két világháború között az embereknek a kommunizmus". Erre azt lehet mondani, hogy te meg nem tudod, mit jelentett a nácizmus a németeknek. Azt is támogatták azért... De bezzeg aki náci volt, azt visszamenőleg, hetedíziglen üldözni és irtani kell, ha egy 7 éves pásztor látta az Auschwitzba menő vonatot, akkor ma őt előcitálják 98 évesen, náci háborús bűnösként. De azért Ságvári csak kicsit volt kommunista, valójában ő jó fiú volt...
Aha...
Én nem védem a nácikat, ne értsetek félre. Csak a kettős mércére akartam felhívni a figyelmet. És mellesleg megjegyezném, hogy az én családomat a kommunisták tették tönkre, a családom földjeit (gulágok voltak) a kommunisták vették el, a hazámat a kommunisták tették tönkre. Pusztuljon mind, és ne legyen semmilyen iskola Ságváriról elnevezve.
5-ös, a kommunizmussal én sem értek egyet, az én családomat, szüleimet is kuláknak nyilvánították, tönkretették őket. Ettől függetlenül, személyes érzelmet mellőzve figyelembe kéne venni, hogy Ságvárinak semmi köze nem volt a Gulagokhoz, az elnyomáshoz, a csúsztatást pedig ugyanúgy figyelembe kéne venni, mint ahogy a náci birodalommal, vagy önmagában, attól független nacionalista politikával szemben is történik. Ugyanez a csúsztatás van a kérdésben említett problémában is. Tehát attól, hogy én milyen nézeteket vallok vagy milyen családi hátterem van, attól még lehet függetlenül alkotott véleményem.
Erős túlzás, hogy felmentenék bárkit is, de az erősebb, hogy "pusztuljon mind", miközben semmi köze nem volt hozzá. Ilyen szempontból Petőfi is a "saját korának bolsevikje volt", ő emlékműveit is le akarod bontani? Az a baj, hogy nem érvelsz, csak személyes érzelmeid alapján ítéled meg, hogy kinek van igaza, és kinek nem, felvilágosodás utáni költőink túlnyomó többségének volt köze a szocializmushoz, vagy annak valamilyen formájához. Vagy ahogy Marx is egy zseni volt, de lefogadom, ő is forogna a sírjában, hogy milyen diktatúrát építettek a saját teóriájából. Vagy ahogy bármelyik francia forradalmár, hogy mi lett a nacionalizmusból, és sorolhatnám tovább. Szélsőséges példa: az ősember, aki "feltalálta" a tüzet, nem tehető felelőssé az összes gyújtogatásért. Remélem el tudtam normálisan magyarázni az álláspontomat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!