Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogy változott meg Magyarorszá...

Hogy változott meg Magyarországon a politikusok hozzáállássa ennyire negatív irányba?

Figyelt kérdés

Régen, még 1848-ban, az első független magyar ministérium létrehozásakor leszögezték, hogy mind a ministerek, mind a képviselők felelősségre vonhatóak az ország függetlenségét, alkotmányosságát vagy az egyéni szabadságot és tulajdon szentségét sértő törvényeikért, szerződéseikért, rendelkezéseikért. Ez a törvény a kiegyezéstől a Horthy-korszak végéig kisebb módosításokkal hatályban volt. Ezzel szemben mostanában van a mentelmi jog, ami mögé bújva a politikusok sérthetetlenek, nem csak képviselői mandátumuk ideje alatt, hanem még hivataluk elvesztése is után. Régen is ugyan szerettek jólétben élni a politikusok, de ha túllőttek a célon, akkor vállalták a felelősséget, ma meg teljesen felelőtlenek.


Hogy jutottak el idáig, hogy ilyen önző törvényeket hoztak ?


A citált 1848-as törvény így nézett ki:


32. § A ministerek feleletre vonathatnak:

a) Minden oly tettért, vagy rendeletért, melly az ország függetlenségét, az alkotmány biztosítékait, a fenálló törvények rendeletét, az egyéni szabadságot, vagy a tulajdon szentségét sérti, s általuk hivatalos minőségükben követtetik el, vagy illetőleg adatik ki.

b) A kezeikre bízott pénz, s egyéb értékek elsikkasztásáért, vagy törvényellenes alkalmazásaért.

c) A törvények végrehajtásában, vagy a közcsend és bátorság fentartásában elkövetett mulasztásokért, a mennyiben ezek a törvény által rendelkezésükre bízott végrehajtási eszközökkel elháríthatók valának.

33. § A ministereknek vád alá helyeztetését az alsó tábla szavazatainak általános többségével rendeli el.

34. § A biráskodást a felső tábla által, saját tagjai közül titkos szavazással választandó biróság, nyilvános eljárás mellett gyakorlandja, és a büntetést a vétséghez aránylag határozandja meg.

Választatik pedig összesen 36 tag, kik közül azonban tizenkettőt az alsó tábla által a vádpör elévitelére kiküldött biztosok, tizenkettőt pedig a vád alá vont ministerek vethetnek vissza. Az eként alakított, és tizenkét személyből álló biróság fog fölöttök itéletet mondani.

35. § Az elmarasztalt ministerre nézve a királyi kegyelmezési jog csak általános közbocsánat esetében gyakorolható.

36. § Hivatalos minőségükön kívül elkövetett egyéb vétségökre nézve a ministerek a köztörvény alatt állanak.

37. § A ministerium az ország jövedelmeinek és szükségeinek kimutatását - s a multra nézve az általa kezelt jövedelmekrőli számadását országgyülési megvizsgálás, s illetőleg jóváhagyás végett - évenként az alsó táblánál bemutatni köteles.

38. § A miniszterium hivatalbeli fizetését, a törvényhozás további rendeleteig, a nádor s királyi helytartó határozandja meg.


2015. febr. 3. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:
Meg kéne szabni egy a mostaninál sokkal alacsonyabb jövedelmi határt a politikusoknak, hogy tényleg olyanok irányítsanak, akiknek a közösség érdeke az első szempont, mert most többnyire a saját meggazdagodásukkal és a haverok eltartásával vannak elfoglalva, még a nyilvánvaló korrupció és a növekvő szegénység sem zavarja őket. A baj az, hogy lassan náluk összpontosul a hatalom és nem lesz fölöttük senki, akiknek felelniük kéne.
2015. febr. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nincs jelentősége annak, hogy hatályban volt. Nem tartották be. Deák 1870 után visszavonult, a nagy eszmék is, és folytak tovább a cinikus és hataloméhes arisztokrácia ténykedései. Mivel akkor monarchia volt, ezt kevéssé lehetett észrevenni (természetesnek tartották). A Horthy korszakban ez még erőteljesebben jelen volt, csak nem engedték látni.

A politikai élet mindig a külső és belső tényezőktől függ, és csak az után az adott személyek minőségétől. A külső tényezők hatása amiatt növekedett, hogy az ország nyitottabb lett, jobban megismerhetőek, amik kint történnek. A belső tényezők a konkrét választók tömegeit jelentik. 1989-ben a döntő többség azt hitte, azért kell a szocializmus helyébe a kapitalizmust tenni, mert akkor itt is bőség lesz. De nem lett, mert sem a tömegek nem tudták, ki lenne alkalmas, sem a (részben törtető, részben jó szándékú) politikusok nem tudták, mit kell tenni. Ezért aztán privatizáció címén szétszórták az országot, tönkretették a gazdaságot, és a helyzet egyre romlott. Előtérbe kerültek a hataloméhes politikusok, aki egyre jobban félrevezették a tömegeket, amelyek hagyták ezt, mert nem tudták, mit és hogyan kell világosan látni. Ez a folyamat vezetett ide.

Akik értenek hozzá, elég pontosan látják ezt. Csakhogy a (vissza)változás a tömegeken múlik, vagyis azon, mennyire értik meg, hogy csak ők cselekedhetnek.

2015. febr. 3. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

régen egy ilyen szégyen nyilvánosságra kerülése után mint mondjuk az öszödi beszéd, elvárás lett volna az öngyilkosság,vagy ha erre nem hajlandó akkor a társadalmi számkivetettség.

most meg?

2015. febr. 3. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!