Mit kell érteni a "nép" kifejezés alatt?
II.Rákóczi Ferenc híres latin nyelvű kiáltványából és az abban felsorolt sérelmekből egyértelműen kiderül, hogy a "nép" a nemességgel azonos. Petőfinél még egyszerűbb a dolog: "Egyik kezében ekeszarva, másik kezében kard" és a mindenki által ismert folytatásokból világos, hogy "nép" kifejezés alatt a parasztságot kell érteni. A többiek, a nemesség, a polgárság, a papság, a katonaság, stb. a lakossághoz tartozik ugyan, de nem a néphez! A marxista ideológia szerint a nincstelen kizsákmányoltak tömege a "nép", az elnyomók és a többi réteg csak a lakosság része.
De ma, amikor elvileg szabadok vagyunk, szavazhatunk bárkire, aki a megfelelő számú kopogtatócédulát összeszedte...Amikor úgymond, nincsenek kizsákmányolók, amikor a törvény előtt elvileg mindenki egyenlő, amikor az állampolgárokat egyforma jogok illetik meg, nos akkor, ki, vagy mi az a "nép"? Szóval, ki tartozik bele, ki nem? Ezt csak azért kérdem, mert ha Magyarország lakosságát kell alatta érteni, akkor máris tiltakozom
(egytízmilliomod részben) az ellen, hogy az én nevemben lépjen fel bármelyik párt is! Ahogy az a bedobált pártförmedvényekből kiderül!
"II.Rákóczi Ferenc híres latin nyelvű kiáltványából és az abban felsorolt sérelmekből egyértelműen kiderül, hogy a "nép" a nemességgel azonos."
Rákóczi nem mondott ilyet, ugyanis ez a kérdés nem érdekelte, nem foglalkozott vele. Gens hungaricáról beszélt, ez a magyar királyság összes alattvalóját jelentette, de politikai szempontból nyilván a nemesség érdekelte Rákóczit elsősorban. Az, hogy ő a népet definiálni próbálta volna, az történelmietlen elképzelés.
"Petőfinél még egyszerűbb a dolog: "Egyik kezében ekeszarva, másik kezében kard" és a mindenki által ismert folytatásokból világos, hogy "nép" kifejezés alatt a parasztságot kell érteni."
Népen azt értette, akiket korábban kizártak a nemzetből. Tehát valóban, elsősorban a parasztokat. Petőfi liberális volt, a rendi különbségek felszámolása volt a célja, nem újabb rendi különbségek kitalálása. Tehát amikor a nép uralmáról beszélt, akkor nem a parasztok uralmáról, hanem inkább a parasztok egyenjogúságáról beszélt. Egyenlőséget akart, nem osztályharcot folytatott, hanem liberális módra jogi egyenlőségre törekedett, a polgári társadalom volt az eszménye (francia mintára).
"A marxista ideológia szerint a nincstelen kizsákmányoltak tömege a "nép""
A marxizmusban egyáltalán nincs "nép" kategória. Proletariátus van, aminek nem sok köze van a "nép"-hez, még akkor sem, ha az itteni komcsik az 50-es, 60-as években szerették használni a "nép" szót.
"ki, vagy mi az a "nép"? Szóval, ki tartozik bele, ki nem?"
A nép = a lakosság. Szinonimaként használják a nép szót a tömegekre. Én jobban szeretem a "lakosság" vagy a "tömegek" kifejezést mondjuk.
"tiltakozom
(egytízmilliomod részben) az ellen, hogy az én nevemben lépjen fel bármelyik párt is!"
Nyugodtan tiltakozz, véleményszabadság van. Bár az anarchizmus mostanában nem divat.
Arisztokrácia <> nép
irányító elit <> irányított társadalom
"II.Rákóczi Ferenc híres latin nyelvű kiáltványából és az abban felsorolt sérelmekből egyértelműen kiderül, hogy a "nép" a nemességgel azonos"
Te kevered a szezont a f*szommal! A régi korokban nem a népet azonosították a nemességgel, hanem a NEMZETET! Két külön dolog, öcsi
Köszönöm Bátyó!
Igazán szépen fogalmaztál! Hát ha már így felvilágosítottál,
áruld el a kettő közötti különbséget! Mert ugye, ha az eddigi válaszokat vesszük, akkor a nép azonos nagyjából az ország lakosságával...És a nemzet? Akkor még nem voltak más országban élő magyarok...Külön megköszönném, ha ilyen szép hangnemben jönne a kiokosítás!
Na, öcsi....a nemzet szó eleve a nemzetség/nemesség kifejezésből ered. Ezért értették régen is csak a nemességre a nemzet fogalmát!
Ezzel szemben a nép, a plebs/plebis az országban lakó tömeget jelentette!
Ezt csak úgy tudod megértnei, ha a középkort veszed alapul, amikor kialakultak a mai országok elődei királyságok formájában. Pl. Magyarország esetében! A vezető réteg, a nemesség, tehát a nemzet magyar volt! A nép viszont nem feltétlenül volt magyar! A magyar szent korona alát tartoztak, de nem feltétlen egyezett az etnikumuk a vezetőréteggel, tehát a nemzetével! A törzsi vándorlás korában csatlakozott törzsek, mint a kabarok, besenyők, stb., sem voltak magyarok...ahogy a későbbi telepítések által idekerült ruszinok, szászok, stb. sem voltak magyarok - ezért volt a megjelölésük a "nép". Szemben a magyar etnikumú nemzettel!
Az újkor végén ezt a fogalmat kiterjesztették jelentősen, de ez már 1848 vívmánya volt. És még sokáig utána is nymookban megmaradt.
Megfelelt a válasz, öcskös? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!