Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Megyék helyett régiók nagyobb...

Megyék helyett régiók nagyobb önnállósággal?

Figyelt kérdés

A megyéink túl kicsik. Szerintem vicces, hogy egy 93000 négyzet km területű országnak 19 megyéje van. Hányan is laknak kb. egy megyében? 300-400-500 ezer fő, kivéve Pest megye! 


A másik gondom, hogy igen vannak megyei közgyűlések, polgármesterek de hatalmuk nem valami sok. Én Budapesten élek, most jelenleg Szegeden tanulok, de nagyszüleim Szabolcsiak és látom, az óriási különbségeket. Igaz hogy vannak egyéni országgyűlési képviselők is, de azok sem törődnek a választókörzetükkel, pártkatonák, azt csinálják, amit mondanak nekik. és kész.


Az kéne ide, mint ami sok más országban is jól működik és ezzel decentralizálnánk az országot. Megszüntetni a megyéket és a régióknak nagyobb önállóságot adni.


[link]


Mindegyik régiónak lenne egy helyi parlamentje és az ő feladatuk a régiók irányítása lenne. Olyanok mint pl, kultúra, oktatás, helyi rendeletek és lenne éves költségvetésük is. Ezen kívül megmaradna a fővárosi parlament is, az ottani képviselők meg az ország irányításáért lennének felelősek, pl külügy, pénzügy, hadügy stb.


Támogatnátok ezt?



2015. jan. 4. 12:15
 1/7 anonim ***** válasza:
szerintem legyen több megye, úgy olyan, mintha nagyobb lenne az ország, és több útdíjat is lehet szedni.
2015. jan. 4. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
53%

Nem működne ez jól. Abba gondolj bele - bármennyire is nem szeretik ezt kimondani -, hogy BP-ről kifelé ömlik a pénz, a gazdaságilag elmaradottabb területekre. Mi lenne ha régiókra bontanánk? Lenne mondjuk Észak-Dunántúl meg Pest megye, akik éldegélnének mint Marci hevesen, a többi meg gyakorlatilag éhenhalna.


Vagy úgy gondolod, hogy a pénz az közös? Hogy osszák szét? Ki ossza szét? A nagy országos parlament? Akkor megint csak ott tartunk ahol most. Pénzért be kell nyalni BP-nek.


Vagy a fenti két megye jövedelmét einstandoljuk és kész? Akkor minek a régiók? :-)

2015. jan. 4. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Már vannak régiók. A linken lévő NUTS 2-es besorolás szerint Magyarországnak 7 statisztikai-tervezési régiója van. A járások a NUTS 4 szint.

Csak éppen ezeknek azon kívül, hogy az EU konvergencia pénzeit ezek alapján adják, semmi más jelentőségük nincsen. A régiósítás jó ötlet. Sokkal nagyobb (szentségtörésnek számít Magyarországon, de az adóztatásra kiterjedő jogkörrel kiterjesztve) jogokat kell biztosítani a régióknak, amelyeket mondjuk egy regionális parlament gyakorolna. Így nem állhatna elő (elviekben) az a helyzet, hogy egy Hajdú megye 2-es választókörzetből (csak példaként mondom, fogalmam sincs ki ez) bekerülő képviselő szavazógéppé válik. Legalábbis sokkal kisebb rá az esély.

Az észak-alföldi régió (leghátrányosabb régió) nem attól indul majd fejlődésnek, hogy odaköltöztetünk egy minisztériumot. Akár az összeset leköltöztethetük Debrecenbe vagy Nyíregyházára, azzal csak azt érjük el, hogy egy újabb vízfejet hozunk létre.

Nem ez a lényeg. Hanem, hogy a tőke költözzön le Debrecenbe, Nyíregyházára, Tokajba, Hajdúböszörménybe, Tiszaújvárosba...stb.

Nem kellene jobban kuncsorogni Budapesthez (és nagyobb mértékben, mint ahogy Vas megye teszi pl.), mert a konvergencia pénzek továbbra is özönlenének ide, és a regionális parlament dönthetne (remélhetőleg józanul) arról, hogy mire költik.

És itt kulcsfontosságú, hogy nem leépíteni kell a felsőoktatást, és csökkenteni a hallgatók számát, hanem fejleszteni. A tőke csak akkor megy oda, ha van miért.

A legfontosabb pedig a képzett munkaerő (ha végre nem sima, dobozolós, összerakó üzemeket akarunk látni) és a preferenciák. Oktatás és adóztatás. Az infrastruktúrában vannak hiányosságok, de sokkal jobb a helyzet, mint mondjuk 20 éve. Az alacsonyabb bérek jelenleg amúgy is ezek mellett szólnak, csak a munkaerő képzetlen (aki képzett, elvándorol) és emellett amúgy sem érné meg odamenni ugyanolyan feltételekkel, mint mondjuk Vas, vagy Komárom-Esztergom megyébe, amely közelebb van a piacokhoz.


A franciák hasonló problémával küzdöttek a háború után, csak nekik annyival könnyebb dolguk volt, hogy Párizson kívül legalább volt néhány nagyváros (Lille, Strasbourg, Lyon, Marseille...stb). De ettől függetlenül meg kell nézni, hogy ők mit találtak ki.

2015. jan. 4. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

# 3/3 Időpont ma 13:08


"Hálistennek" most már azt adóztatnak meg mindenhol amit nem szégyellnek :-)


A régiók pedig tényleg jó ötlet, de ahhoz kéne egy alap is. Kelet-magyarország nem tud ennyire önállóan létezni (Jó, tudom, BP meg éhenhalna a megtermesztett búza nélkül, de megkérek mindenkit ne hegyezzük ki erre a témát!). Persze, lehetne, sőt kellene is oda pénz nyomni dögivel, de jelenleg ami BP-t erőssé tette azt kezdik egyre jobban megszüntetni (oktatás, infrastruktúra), de cserébe nem is erősödik máshol sem... Szóval ez elképzelhetetlen jelenleg. Sajnos.

2015. jan. 4. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem hinném, hogy ez lenne most a legnagyobb probléma az országban.
2015. jan. 4. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem elképzelhetetlen.

A következő hét évben (és sajnos semmi esély rá, hogy az azt követő másik 7 évben ez változzon) továbbra is rengeteg uniós pénz jut Kelet-Magyarországba. Ha ennek a nagy részét nem a mezőgazdaságra, parkok felújítására, játszóterek építésére költenék, akkor ez a vidék megkezdhetné a felzárkózást.

2015. jan. 4. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Nem hinném, hogy ez lenne most a legnagyobb probléma az országban."


Akkor mi? Az Orbán-Gyurcsány párharc x-edik felvonása?

Ez az ország fő problémája. Az, hogy a rendszerváltás után 25 a keleti-magyarországi ipari központok leépülése után 20 évvel ott vagyunk, hogy semmit nem sikerült enyhíteni a régiók közötti óriási különbségeken. És a jelenlegi buta, kilátástalan gazdaságpolitikával semmi esély sincs rá, hogy ez változzon.

2015. jan. 4. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!