Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnád az általam felvázol...

Támogatnád az általam felvázolt választási rendszert?

Figyelt kérdés

1. Megszűntetni az egyéni mandátumokat és csak listás szavazás lenne!


2. A bejutási küszöböt 3%ra csökkenteni!


3. Kötelezővé tenni a szavazást.


2014. dec. 26. 20:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem, mert szerintem nem lenne szabad kötelezővé tenni a szavazást. Az egy más dolog, hogy az elmúlt 60 évben a választók kiábrándultak a politikából, hogy inkább el sem mennek szavazni. Ezért nem csak a választó a felelős.
2014. dec. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
És a kötelező szavazás úgy, hogy lenne egy "egyik sem" rublika.
2014. dec. 26. 20:53
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

"1. Megszűntetni az egyéni mandátumokat és csak listás szavazás lenne! "


Butaság. Megszüntetni az egyéni képviseletet? Minek? Miért döntsön egy debreceni arról, hogy én mit akarok Pilipócson? De egy ennél is fontosabb ok ez ellen: sosem jönne össze egy kormányerő. Teljesen listás szavazáson kb 20 évente lenne egy döntésképes kormány, aztán majd játszhatnánk azt mint a belgák, hogy évekig nincs kormányunk.


"3. Kötelezővé tenni a szavazást."


Szintén minek? Ezzel kb csak a szavazatvásárlást segítenéd elő. Ha valakit nem érdekel az egész, akkor akkor sem érdekelné, ha kötelező lenne, maximum eladná egy köbméter fáért vagy 2 csomag tésztáért a szavazatát.


A bejutási küszöb meg miattam lehet 3%, bár most is vannak komolytalan pártok a parlamentben, jóval több szavazattal.

2014. dec. 26. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem.
2014. dec. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"És a kötelező szavazás úgy, hogy lenne egy "egyik sem" rublika."


És ha érvénytelen szavazatot adok le, akkor mi van? Az az egyik sem.

2014. dec. 26. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Imádom ezt a sok politikatudományi analfabétát :DDD Konszenzusos demokráciáról még nem is tetszett hallani az, aki elveti a tisztán listás szavazást, hogy kormányképtelen elképzelés... :D Sok országban van úgy, hogy nincs egy kormánypárt...


Egyébként a bejutási küszöb 3% vagy még alacsonyabb 2%, pipa. Az egyéni mandátumnak meg szerintem semmi értelme olyan értelemben, hogy most pilipócsi vagy debreceni képviselő dönt... Frakciófegyelem van szinte mindenütt, meg amúgy is. :D Az egyéni mandátumok azért vannak, hogy korrigálják a listás szavazást, az egyéni a nagyobb pártoknak kedvez.


Ajánlom, hogy olvassanak is utána a választási rendszereknek az itt kommentelők, a kötelezővé tétel meg egy az egyben jó nagy marhaság...

2014. dec. 26. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Imádom ezt a sok politikatudományi analfabétát :DDD Konszenzusos demokráciáról még nem is tetszett hallani az, aki elveti a tisztán listás szavazást, hogy kormányképtelen elképzelés... :D Sok országban van úgy, hogy nincs egy kormánypárt... "


Csak szólok, hogy jelenleg is koalíció kormányoz. Két párt van a kormányban.


"Az egyéni mandátumnak meg szerintem semmi értelme olyan értelemben, hogy most pilipócsi vagy debreceni képviselő dönt... Frakciófegyelem van szinte mindenütt, meg amúgy is. :D Az egyéni mandátumok azért vannak, hogy korrigálják a listás szavazást, az egyéni a nagyobb pártoknak kedvez. "


Ajaj. Akkor Nagy-Britannia meg az USA eléggé antidemokratikus ország. Az USA-ban pl egyáltalán nincs listás hely. Olaszországban meg mióta a listás helyeknek ekkora súlya van, nincs egy normális stabil kormány. Ha 3-4 párt kell a parlamenti többséghez, akkor az eléggé instabil rendszert szül.

Mond meg most őszintén, szerinted ma egy teljesen listás rendszerben hogy jöhetne létre kormány? Vagy a Fidesz+KDNP és a Jobbik együtt, vagy az egész baloldal, az 5-6 pártjával és a Jobbik. Mindkettő eléggé lehetetlen elképzelés.

2014. dec. 26. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Úgy van "2 párt", hogy egy listáról és közös jelöltekkel jutnak be, és így van leosztva. Nem két külön induló párt lépett koalícióra. ;) De majdnem jogos észrevétel!


Utóbbi pedig. Az U.S.A rendszerével nem éri példálózni, teljesen más struktúra és berendezkedés, más történelmi hagyományok... Maradjunk először Európánál. ;) És én nem beszéltem arról, hogy antidemokratikus a listás rendszer, hanem azt mondom, hogy arányos, és a mai magyar parlament frakciófegyelemről szól, nem arról, ki milyen érdekét képviseli a választóinak, mint egyéni képviselő. ;)


Az egyéni mandátumi rendszert, mint kiegyensúlyozó rendszert elismerem, bár szerintem a konszenzusos demokrácia jobb, és teljesen más struktúrában gondolkozom (én se tisztán arányosban, mert az nem feltétlenül célra vezető, de lehet megfontolandó). Az biztos, hogy a velencei egyezményeket betartva kéne választási rendszer, jelenleg nem az... a módosítás óta biztos!

2014. dec. 26. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Ja, és a konszenzusos demokráciát nem ilyen közbeszédbeli viszonyokra találták ki, ezt még anno az MDF elk.rta...
2014. dec. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy akárhogy alakítanánk a szavazási rendszert, ha az emberek nagy része birka módon szavaz.
2014. dec. 26. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!