Ha 500 éve a törökök mellé álltunk volna vagy csak simán behódoltunk volna nekik, akkor jobban jártunk volna?
Abban igazad van, hogy a vallás számított és nem volt olyan értelemben nacionalizmus mint manapság. De én a demográfiai dolgokat utólag értelmezem. Tehát ha mai szemmel nézzük, a magyar etnikum, a magyarul beszélő emberek azok visszaszorultak a Kárpát-medencében, a szerbek, románok, tótok stb. aránya pedig jelentősen növekedett. Ennek addig nem igazán volt jelentősége, amíg nem terjedt el a nacionalizmus a XIX. században. Viszont utána már elég jelentős dolog volt! Trianonban is meglett ennek a következménye. Én ilyen értelemben írtam, amit írtam.
Egyébként pedig, ha megnézed a török-kori magyar politikát, akkor nem igaz az, hogy a magyarok a Habsburgok és az Oszmánok között választottak. Ezt viszont te látod mai szemmel, anakroisztikusan (ma megy a vita, hogy melyik legyen, USA vagy Oroszország?). De ez a török időkben nem így volt. Tehát nem arról volt szó, hogy elköteleződtünk egy nagyhatalom mellett.
Valójában az volt, hogy a nemesség, amely a magyar államiság letéteményese volt (a nemesség jelentette a magyar nemzetet az akkori gondolkodás szerint, a nemesség volt a rendiség letéteményese, a rendi szabadság pedig egybemosódott a magyar államisággal). A rendi értelmezés szerint a Habsburgok magyar uralkodók, királyok voltak, de a rendi államban a király és a rendek megosztoztak a hatalmon. Vagyis nem rendeltük magunkat alá a Habsburg Birodalomnak, nekünk nem császárunk volt. Viszont a Habsburgok császárként kezdtek el viselkedni, és ekkor mi ugyanúgy harcolni kezdtünk ellenük, mint a török ellen :D
Lásd, Bocskai, Wesselényi, Thököly, Rákócziak stb.
Pont ebben volt a tragédia, hogy nem arról volt szó, mint ma sokan gondolják, hogy mi a Habsburgok MELLETT küzdöttünk a török ellen, hanem arról volt szó, hogy a magyar területi integritást az Oszmán Birodalom fenyegette, a magyar rendi állam létét pedig a Habsburg Birodalom. Azaz két expanzív birodalom közé kerültünk és mind a kettő fenyegetett minket. Ez a két birodalom pedig a mi országunk területén háborúzott egymással.
Mivel a két birodalom erői kiegyenlítették egymást, a magyar rendiség és az Erdélyi Fejedelemség hol az egyik, hol a másik szövetségében harcolt a másik birodalom ellen. Tehát volt, hogy Habsburg szövetségben harcoltunk a törökök ellen, volt, hogy fordítva. De ennek az egésznek Magyarország népe itta meg a levét és a gazdaság, településszerkezet stb., ami teljesen elpusztult.
Ezért írtam azt korábban, hogy ha az egész országot alárendeltük volna az Oszmán Birodalomnak, akkor sokkal jobban jártunk volna, mert csak felvonulási terület lett volna a hazánk és nem két birodalom ütközőállama. Ráadásul vazallus államként a rendiség szabadsága is megmaradhatott volna...
És az akkori magyarok is látták ám, hogy elpusztult az ország! És amit mondok, azt ők is felvetették ám, már elég korán. Ugyanis egy nemrég felfedezett iratból tudjuk, hogy II. Lajos a mohácsi csata előtt felajánlotta Szulejmánnak, hogy az egész ország az Oszmán Birodalom vazallusa lesz, ha a szultán kivonul az országból. Aztán Bocskai és Bethlen Gábor idején is felmerült, hogy ők magyar királyok lesznek és török vazallusok, Bocskai még koronát is kapott a szultántól. Később a Wesselényi-féle összeesküvés idején is felmerült, hogy az újraegyesült Magyarország török hűbéres lesz, és megfosztják a Habsburgokat a tróntól. A Rákóczi-szabadságharc idején Rákóczi végig ostromolta Isztambult azzal, hogy ismerjék őt el erdélyi fejedelemnek és adjon neki a szultán athanámét, vagyis ismerje el vazallusának. Tehát még II. Rákóczi Ferenc is hajlandó lett volna oszmán vazallus lenni cserébe azért, hogy a Habsburgokat segítsenek kiverni innen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!