A "bal"oldaliaknak és a liberálisoknak kik a történelmi példaképei?
A szavazókról beszélek most, nem a politikusokról:
Károlyi Mihály, Kádár János, Horn Gyula.
A magyar baloldal nem kifejezetten egy homogén egyesület, egy LMP meg egy DK gyakorlatilag ég és föld, holott mindegyik a baloldalon van.
Az MSZP Kádárt szokta mosdatni, szóval nekik ennyi erővel lehet ő, az LMP-nek Széchenyi, a DK üdvöskéje meg Gyurcsány, akit a nyuggerek már életében szentté avattak.
Az MSZP/DK/Együttnek, szerintem Károlyi Mihály, Ady Endre.
Thürmer féle pártnak meg Marx, Lenin.
Petőfit,Kossuthot ne keverjük ide, ők ugyan a polgáriasodást támogatták, de erősen nacionalisták voltak.A Habsburgokat/németeket sem igazán szerették, megszállónak tekintették őket.
haynau, ceasusescu, lenin, sztálin, habsburgok, kádár, horn, rákosi, tito, clemenceau! ezek!
szóval minden, ami magyarellenes!
Meg azt ne felejtsük el, hogy a 19. században az oldalak fordítva működtek.
A baloldal volt a nacionalista, szuverenitáspárti.Céljuk az volt, hogy önálló, független államuk legyen, kiszakadjanak az adott birodalomból.
A jobboldal volt akkoriban az "internacionalista".Ők a birodalmakat támogatták.Nem nagyon örültek a baloldal függetlenségi törekvéseinek.
Manapság viszont megfordultak az oldalak.
Most akkor baloldali, vagy liberális, vagy baloldali liberális?
Baloldalinak talán Marx, Julius Nyerere, José Mujica.
Liberálisnak Széchenyi István vagy Porfirio Díaz.
Baloldali liberálisoknak... bármelyik darwin-díjas.
A kérdés kétféleképpen is érthető.
1. Azok az emberek, akik ma ilyen nézetűeknek tartják magukat, többségükben kikre néznek fel.
2. Ezekért a nézetekért kik tettek a legtöbbet eredményesen.
Az első esetben egy állampolgár szívének lehet kedves bárki, abból semmiféle következtetést nem lehet levonni. Még azt se, hogy a példakép valóban ugyanazt a nézetet képviselte. Példaként, az a gyanúm, akik ma Kádárt példaképnek tekintik, egészen mást gondolnak a világról, mint Kádár. Szóval akkor mi bennük a közös?
A második eset se könnyű, mert előbb meg kellene mondani az objektív kritériumokat, hogy ahhoz hasonlítva valakiről mondhassuk, ezekért a nézetekért sokat tett.
A válaszokban szereplő közelmúltbeli személyekkel az a probléma, hogy életükben alaposan változtak a viszonyok, ennélfogva egyes életszakaszaikban elég eltérő nézeteik, sőt cselekvésük volt. Most melyiket válasszuk?
A korábbi szereplőkkel ugyanez a helyzet, csak kevéssé ismerjük életük korszakait annyira részletesen.
Kossuth egyébként radikális liberálisnak vallotta magát, csak az ő liberalizmusának semmi köze a maihoz. Széchenyi viszont konzervatív és pragmatikus reformernek tartotta magát, amiben vannak baloldali és liberális elemek is, de valójában egyik se igazán. Ha a mai értelemben vett jelzőt akarnánk ráaggatni, talán a "haladáspártiság" lehetne. Csak ő a haladás első feltételének a művelődést tekintette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!