Magyarországnak vannak barátai?
Pár napja olvastam egy cikket amiben az egyik politikai szakértő nyilatkozta, hogy nem jó úgy politizálni ha egy országnak csak állandó érdekei vannak, állandó barátai nincsenek.
Aztán belegondoltam, kik lehetnek a mi barátaink?
Mit gondoltok vannak ennek az országnak barátai? Ha belegondolok az oroszok elég soká itt voltak, tették amit tettek őket azért barátnak nehéz őket elfogadni. Az EU fele rázzuk az öklünk, hogy hanyatló nyugat, meg kizsákmányolnak. Amerika elvileg a szövetségesünk, gyakorlatilag meg nem vagyunk közös nevezőn. Szlovákiával, Romániával nem felhőtlen a kapcsolatunk, az osztrákok lenéznek minket. Van nekünk barátunk?
Nos, attól függ.
Kölcsönös a barátság Lengyelországgal, Horvátországgal.
Viszont vannak, akik a magyarokat barátnak tekintik, viszont ez nem teljesen kölcsönös.
A magyarokat barátnak tekintik a törökök, mongolok, türkemének meg a hasonló keleti népek.
Viszont, mint írtam, ez nem kölcsönös
"Lengyelek."
A lengyelek nem igazán szeretik, hogy Orbán tövig nyalja Putyint. S
zóval ők sem igazán jelenleg.
Horvátoknál pedig ott van ugye a MOL-INA vita, szóval nem hiszem, hogy ott is akkora magyar barátság lenne most.
Lényegében Orbán elintézte a barátainkat....
Igazából a politikában annak a szónak, hogy "barátság", a világon semmi értelme nincsen. Szokták használni ezt a szót, de ez csak érdekazonosságot jelent. Valamelyik amerikai politikus is megmondta a 19. században, hogy a egy ország soha nem érzelmek alapján, hanem kizárólag az érdekei alapján cselekszik.
Mondok néhány példát. Amikor Iránban 1979-ben megdöntötték az Amerika-barát sah hatalmát, és egy iszlám fundamentalista hatalom került az ország élére (amely ma is ott van), akkor Irak amerika-barát diktátora egyből megtámadta Iránt. Irakot az amerikaiak akkor a barátjuknak tekintették, fegyverekkel látták el stb. Irak diktátora Szaddam Huszein volt... 10 év múlva az Öbölháborúban már Szaddam seggét rugdosták széjjel az amerikaiak és ugye 2003-ban is...
Vagy ugye ott van az első világháború. Még a 19. században kialakult egy nagy szövetségi rendszer Németország, Osztrák-Magyar Monarchia, Olaszország, Románia (!) részvételével. Igaz, ez védelmi szövetség volt, tehát támadó háború esetén nem kötelezte Olaszországot és Romániát, ezért is maradtak ezek semlegesek, amikor kitört az első világháború. De később mégis az antant oldalán léptek be a tengelyhatalmak ellen. Itt is elmondható, hogy "barátból" lettek ellenségek. Igazából csak érdekek mozgatták őket.
Vagy kicsit korábban, 1912-13-ban a két balkáni háborúban is ugyanez történt. 1912-ben a szerbek, bolgárok, albánok stb. fellázadtak kéz a kézben az Oszmán Birodalom ellen és kiszorították a Balkánról. Happy End volt. Mindenki örült, együtt leküzdötték az oszmánokat, független államok jöttek létre! De még ugyanabban az évben az összes balkáni ország (Görögörszág és Románia is) rátámadt Bulgáriára és feldarabolták :D
Vagy a magyar történelemből számtalan példát lehetne említeni akár a török korból is. Hunyadi is békét kötött a törökkel Drinápolyban, megígérte, hogy nem támad, de mégis az első adandó alkalommal megtámadta őket :D De ugyanezt csinálták a törökök is.
Bár ennek ellenére mégis létező dolog lehet két nép barátsága, pl. a lengyel-magyar barátság.De az ilyesmi azért lehetséges, mert a két adott nép nem egymás szomszédja, nincsenek köztük területi/gazdasági/politikai érdekellentétek stb. A II. vh alatt a náci fenyegetéssel dalolva is inkább a lengyeleknek segítettünk, Hitler ellenségeinek, mint a "szövetséges" németeknek a lengyel kérdésben. És még rengeteg példa van a két ország kölcsönös jó viszonyára. (Bár a középkorban, amikor egymás szomszédai voltunk, bizony sokszor háborúztunk egymással).
Kb. a szerbeknél is ugyanez van. Ők is mindenkivel rosszban vannak, aki csak körbeveszi őket, mindenkivel területi vitáik, történelmi eredetű feszültségeik, konfliktusaik vannak, az egész Balkánon. Az oroszokkal persze barátok, mert az oroszok messze vannak, és megvannak a kulturális stb. párhuzamok a két nép között, amely baráttá tette őket. Bezzeg ez az ukránok és az oroszok (vagy lengyel-orosz) kapcsolatról már nem mondható el :)
Mondjuk Ausztria - Németország, vagy Egyesült Királyság - USA? Svájc - Szinte Mindenki, USA - Kanada?
Azért az országok között nem csak a kardcsörtetésnek van értelme szerintem, hanem az együttműködésnek is. Mondok egy hülye példát. A ország barátjának tekinti a szomszédos B országot, B ország barátjának tekinti A országot, mindketten úgy is viselkednek, közösen erősítik a gazdaságuk és kevesebbet fordíthatnak védelmi kiadásokra, több marad az oktatásra amitől mindegyik helyen jobb lesz az élet.
Fenyegetőzéssel lehet nehezebben érsz el dolgokat mint ha teszel egy jelzés értékű barátságos gesztust és az viszonzásra kerül. Ja terrorista országokkal, meg diktatúrákkal nem működik.
Na meg igen, ha olyan ország próbál fenyegetőzni aminek se katonai, se gazdasági ereje az inkább nevetséges mint eredményes.
"Nincs egy barátunk sem! sajnos az az igazság, hogy szinte a világ összes országa az ellenségünk! és nem miattunk, hanem azért mert magyargyűlölők!"
remélem az ilyen ostobák elgondolkodnak néha. Márha tudnak olyat... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!