Magyarországon szerintetek is inkább a polgári kultúra és az azt tagadók közötti ellentét van, mintsem jobb- és baloldal közötti harc?
Az elmúlt száz év szerintem másról sem szólt, mint ennek a két csoportnak a szembenállásáról. Horthy alatt kiépített rendőrállam lehetővé tette a polgárságnak, hogy az életszínvonalát fenntartsa, de valójában a társadalom egésze, működése egyáltalán nem volt polgári.
A 45 utáni köztársaság még egy európai, polgári demokrácia reményét adta, amit aztán pillanatok alatt elsöpört szovjet támogatással a proletárdiktatúra. 56-ban tulajdonképpen megint a polgári eszme kerekedett felül, s lett a földbe döngölve. A Kádár-korszak konszolidációja is tulajdonképpen arról szólt, hogy az értelmiséget békén hagyta, szűk körben engedte létezni. Ez egészen a rendszerváltás előtti évtizedig működött, de ahogy meggyengült a hatalom, a polgári eszme tört előre.
Ez egy pár évig megint uralkodónak bizonyult, de a felszín alatt egyre inkább erősödött a másik tábor, s több mint 10 éve ők szabják az irányt. Ők az a tömeg, akiket szociális demagógiával, populizmussal lehet megetetni, s úgy látszik, mára gyakorlatilag minden párt őket szeretné kiszolgálni.
1: A polgári kultúra azt gondoltam, egyértelmű. [link]
A másik csoportot már nem ilyen egyszerű leírni, a proletár nem igazán jó rá, még ha sokan használják is rá. Gyakorlatilag mindazokra gondolok, akik a fentebb említett kultúra vívmányait nem ismerik és/vagy félnek tőlük. A polgárosodás útját adott időpontban ellenzőkre gondolok.
Érdekes meglátás, de kicsit osztályharcosan hangzik. Az teljesen világos hogy mi a (pejoratív értelemben vett) proli, de ki a polgár?
Mondjuk egy falusi gazda polgár? Vagy egy irodában egy közép vagy alacsonyabb beosztású ember? Ezek egy kalapba tartoznak a felső 10.000-rel?
Vagy... A polgári kultúra = liberális ("haladó" szellemiség), vagy polgári kultúra = keresztyén konzervatív ("békésebb", "családiasabb" szellemiség)?
3: Én a proletár szót nem akartam használni, mert félrevezető. Sokkal szélesebb réteg az, akit az polgári kultúra ellenzőinek, megtagadóinak hívok.
A polgári kultúrába abszolút beletartozik a liberális és a konzervatív közeg is. Nagyrészt a klasszikus értelmiség tartozik ide, de ez nem fedi a teljes tábort. Egy egyszerű kisiparos vagy akár falusi gazda is tartozhat ebbe a kategóriába, a lényeg, hogy a polgárosodás eszméjében, értékeiben higgyen. Ugyanúgy, számtalan diplomás ember létezik ma, akik viszont (sajnos) egyáltalán nem tudják magukénak ezeket az értékeket.
Az állításom lényege pont az, hogy ez a harc független a jobb- és a baloldaltól, és hogy valójában ez az, ami a háttérben, kimondatlanul mozgatja a történelmünket. Ennek a harcnak a kimenetelétől függ, hogy végül egy nyugati típusú társadalmunk lesz, vagy visszamegyünk a feudalizmusba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!