Mi a véleményetek a politikai témájú rövid történetemről?
Karácsony az EU-n kívül
avagy mi lehetett volna, és hogyan adtuk el a lelkünket
2014, Szenteste
A panelházak között süvít a hideg szél, nagy hópelyheket kavarva ide-oda. Az utcai lámpák gyenge fehér fénye kísértetiesen világítja be a házak közti fagyos sikátorokat, egyes kocsikat már beborított a hófúvás.
Az utca kihalt, egy kis lovasszán halad a főúton tűzifával megrakva, hirtelen csikorgás hallatszik, egy Lada fordul be a panel parkolójába.
Nagykabátba öltözött emberek szállnak ki, két felnőtt és két gyermek, arcuk piros, kezükben nejlonszatyor, láthatóan nagyon jókedvűek.
Bemennek egy ajtón és fölmennek a lépcsőházban, egy öreg néni éppen papírdíszt ragaszt az ajtajára, két gyerek fel-alá szaladgál cowboyost és indiánosat játszanak.
Megérkeznek egy lakáshoz és becsöngetnek, tárul az ajtó és megcsapja őket a kiáradó meleg, az ételek illata.
Bemennek, ahol a felnőtteket vidéki házipálinkával fogadják a gyerekeket pedig a többi gyerekhez küldik játszani.
A gyerekek papírból díszeket vágnak ki, ragasztanak, színeznek, majd különféle helyekre akasztják ki a lakásban, a felnőttek cigizve és kártyázva hahotáznak.
Nagy a jókedv, nagy az öröm, együtt a rokonság, karácsony van.
Hamarosan kisül a vacsora, finom hazai termékekből, az étkezés jó kedvvel telik. Vacsora után két férfi a TV-t piszkálja, sikerül szemcsésen behozni a román TV-t, amin éppen egyik kedvenc filmjük kezdődik. Nem kell fordítás, úgyis betéve tudják a párbeszédet.
Két gyerek egy 286-os számítógépet próbál működésre bírni, a többiek bújócskáznak, játékpisztollyal egymásra lőnek valami ufósat játszva.
A gépet sikerül megcsinálni, felváltva játszanak előtte, miközben a többiek nézik, drukkolnak.
A felnőttek a román tévét nézik, közben Lada és Trabantszerelési praktikákról vitáznak.
Elmegy az áram, hallják közvetlenül utána hallatszik kintről ahogy recsegve kidől egy nagy villanypózna.
Gyertyákat gyújtanak, úgy énekelnek karácsonyi dalokat a fa előtt, majd szétosztják az ajándékokat. Pont, mint a dalban "Itt egy szép könyv, ott egy labda, jaj de szép a karácsonyfa!".
A családapa nyugodtan bújik ágyba, aggodalomra semmi oka. Majd ha Újév után visszamegy dolgozni, megmarad a biztos munkahelye ahogy eddig is megvolt, Szilveszterre talán lesz áram, a Lada biztos beindul még ebben a zord időben is, keres 30.000-ret, amiből jól el tudja tartani a családját, a fia meg ha már 5 évesen ilyen ügyesen bütyköl számítógépeket, egy nap még kimehet Moszkvába, mérnöknek tanulni.
Nem igazán értem. A történet az, hogy ha nem léptünk volna be az EU-ba milyen lenne a karácson vagy mi? Tényleg nem értem. Ez inkább rendszerváltás nélküli alternatív jelen.
De magyarázd el kérlek, hogy mire akartál kilyukadni.
Oké.
És te arra gondoltál, hogy ilyen szarul állnánk gazdaságilag, hogy mindenki Ladával meg Trabanttal jár, elképesztően kevés a fizetése, és román tévét kell nézni 2014-ben?
Vagy arra, hogy fehér karácsonyunk lenne, és problémamentesen hatalmas szeretetben ünnepelne az egész rokonság? Meg a családapa 30000-res fizetése ennyi mindenre elég lenne.
Inkább úgy mondanám, hogy gazdaságilag máshogy állnánk.
Nem lenne annyi luxus, de az alapvető igények mindenki számára elérhetőek lennének. Emiatt nyugalom, biztonság lenne, az ünnepek a meghitt szeretet körében zajlanának.
"Nem lenne annyi luxus, de az alapvető igények mindenki számára elérhetőek lennének."
Nem értem, manapság ki az Magyarországon, aki nem tud gyertyát, román TV-t és Ladát venni? Ki az, aki nem tudja ezeket az "alapvető igényeket" kielégíteni magának?
Szerintem nem.
Oroszország például nem EU tag mégis ugyanúgy megtalálható a modern, stresszes élet gyorsasága. Nincsenek 40 évvel lemaradva.
És a kapitalizmus sem EU függő. Nem azért van versenypiac, mert EU tagok vagyunk. Azaz alacsony forint árfolyam, a stabil árak és biztos munka ami a történetedben van nem létezhet a kapitalizmusban. Csak a szocializmusban ami bizonyítottan megbukott és még a kommunista Kína sem véli fenntarthatónak.
EU tagság nélkül lépett Magyarország a rendszerváltáskor a kapitalizmus útjára.
Szóval nem, nem hiszem, hogy így élnénk az EU-n kívül 2014-ben.
Attól függetlenül, nálunk is lenne Meki, nálunk is megjelenne az iPhone 6 és bizony változna a forint árfolyama és az árak.
Egyszerűen 2014-ben nem olyan nyugodt és egyszerű a világ mint régen. A Tibeti Buddhista templomokban talán, de városokban már nem. Tökmindegy milyen az államforma, a gazdaságpolitika, vagy hogy EU tagok vagyunk-e.
2014 már más korszak. Fejlődik a világ és gyorsul. Lehet nosztalgiázni a régi idők egyszerűségén és a szocializmus biztonságán. De az is egy másik korszak volt és az már elmúlt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!