Magyarországnál miért gond az államadósság, amikor a nálunk jóval fejlettebb Ausztriának sokkal magasabb az államadóssága?
Magyarország: 77,6595 milliárd euró
Ausztria: 233,3025 milliárd euró
Vagy ez mit befolyásol? Ausztria jóval fejlettebb nálunk, pedig sokkal magasabb az államadósság, Magyarországnak ez sokkal kevesebb.
Mert Magyarországon nem arra használják a felvett hiteleket, amire az osztrákok.
Egy hitelt kétféleképp lehet felhasználni:
1. Befektetésre és fejlesztésre, ez növeli az ország bevételeit, nem gond a hitel törlesztése, nem terheli az adófizetőket és fejlődik az ország. Ezt csinálja a Ausztria.
2. El lehet sikkasztani, lehet stadiont építeni, sokszoros áron utakat, bizottságot létrehozni, amit zsíros fizetéssel vezethet az unokaöcséd, kimenteni offshore-ba. Ekkor viszont, mivel a hitelfelvételt letagadni nem lehet, valahonnan törleszteni kell, és mivel nem a saját zsebükből akarják visszaadni a pénzt, az adófizetők fäszával verik a csalánt, miközben az ország szétrohad. Ez a magyar módszer.
"1. Befektetésre és fejlesztésre, ez növeli az ország bevételeit, nem gond a hitel törlesztése, nem terheli az adófizetőket és fejlődik az ország. Ezt csinálja a Ausztria."
Ha nem jelent nekik gondot a hitel törlesztése, akkor miért van mégis 233 milliárd eurón az államadósságuk?
Ha olyan jól megy nekik, akkor miért nem fizetik vissza?
Vagy másik: ha olyan jól megy nekik, akkor egyáltalán minek vettek fel ennyi pénzt?
"Ha nem jelent nekik gondot a hitel törlesztése, akkor miért van mégis 233 milliárd eurón az államadósságuk?"
Mert annyi van neki.
"Ha olyan jól megy nekik, akkor miért nem fizetik vissza?"
Mert egy állam adóssága nem olyan, mint Józsié, aki felvesz egymilliót egy használt Suzukira.
"Vagy másik: ha olyan jól megy nekik, akkor egyáltalán minek vettek fel ennyi pénzt?"
Arra egyszerűen szükség van. Az állam soha sehol nem jön ki az adóból, viszont ha az adót és a felvett hiteleket jól használja fel, nem jelent számára gondot a törlesztés, vehet fel újabb kölcsönt további fejlesztésre, ami tovább növeli az ország bevételeit, emiatt a megnövekedett hitelállomány törlesztése sem nagy teher az országra nézve, mivel növekszik a versenyképessége a többi országgal szemben, ebből kifolyólag pedig nem kell átterhelni a lakosságra.
A hitel nem, vagy legalábbis nem feltétlenül rossz dolog, ami nehéz helyzetbe hozza az adót. Egy nagyobb gazdasági szereplő, mint egy cég, vagy egy ország, nem plazmatévére és ijfónra veszi fel a hitelt, hanem jobb esetben olyanra, ami meg is térül. Például egy állam fejleszti belőle az ország infrastruktúráját, ezzel kedvezőbb környezetet teremt a cégeknek, ami nagyobb adóbevételeket jelent a számára.
Ezeket az adósságokat az államok nem akarják visszafizetni, nem is tudják és soha nem is volt céljuk. Mint említettem, okos felhasználás mellett nem terheli meg őket és a kapitalizmusban a hitel a gazdasági fejlődés motorja.
"Mert annyi van neki."
Ahha.
Selmeczi Gabriella: Csak! :)))
A GDP arányos adósságot, ennek külföldi kézben lévő arányát, a gazdaság stabilitását, erejét, a jövőbeli kilátásokat kell nézni, nem csak pusztán az adósság összegét.
Ezen tényezőket nézve Ausztria összességében jobban áll, mint Magyarország, nagyobb az ország iránti bizalom, így ott az adósság kevésbé probléma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!