Célja-e a nyugati centrumnak a periféria (pl. Magyarország) felzárkóztatása?
A Nyugatnak hasznos-e, hogy képesek legyenek más országok is vele versenyezni, vagy mindig csak úgy engedi őket fejlődni, hogy sose érjék el azt a szintet mint ők?
Egy ország gazdasági helyzete mennyire függ a társadalomtól, és mennyire más országok gazdaságától.
Ha a társadalom megújulna, az elég lenne a fejlődéshez, vagy ehhez a centrumországok akaratától is függ?
Vagy fordítva: Csak a centrumországoknak kéne engedni, mert itt minden rendben van?
Nem kérek olyan válaszokat, hogy "Nyugat minket le akar igázni", de olyanokat sem, hogy "mi vagyunk a világ legéletképtelenebb népe, vérünkben van a fejletlenség".
Tehát tényeket várok, nem sztereotípiákat, és nem is szofisztikáltnak tűnő, a jelenlegi "polgárháborús" dogmákon alapuló körkörös, a sztereotípiákat, személyeskedéseket igazolni próbáló érveléseket - mindkét oldalról.
Tetszik vagy sem, de egyáltalán nem érdeke és ez látszik is.
Nekik csak a piac kell meg az olcsó munkaerő.
Cserébe kapunk egy kis támogatást, de az is(pontosabban egy része) megy vissza hozzájuk, szal jól ki van ez találva.
A politikusoknak, akik tudnának elleni tenni meg be van fogva a szájuk azzal, h hagyják, h hülyére lopják magukat az Eu támogatásokkal.
Persze cserébe elvárják, h az éppen aktuális vezető azon legyen, h a kisvállalkozóknak keresztbe tegyen, ezzel is elősegítve a multik ténykedését.
Ilyen egyszerű!
Önmagában azért, hogy nekünk jó legyen nyilván nem céljuk, de ha a termékeiket itt akarják eladni akkor célszerű valamilyen szintre felhozni az életszínvonalat, mert eladni nekünk csak úgy lehet ha nem éhenkórász nyomorultak ténferegnek itt, hanem olyanok akik azt meg is tudják fizetni. Tehát az, hogy itt nyomorogjunk az nem érdekük.
Illetve fordítva is igaz, a normális gyártáshoz is elfogadható szinten élő munkásokra van szükség, meg kell nézni az audit, hogy csinálják.
Azt nem nagyon hiszem, hogy matematikai pontossággal be tudják állítani, eddig, vagy addig fejlődhetünk és ne tovább. Ez már rajtunk, az ország teljesítményén is múlik, de szerintem pont ezzel a rajtunk múló résszel van a legnagyobb gond.
"n szintre felhozni az
életszínvonalat, mert eladni nekünk csak
úgy lehet ha nem éhenkórász
nyomorultak ténferegnek itt"
10 millió ember teljesen mindegy mennyit keres elég piac, arról nem is beszélve, h több milliárd van hazautalva külföldről, amit itt költenek el, majd megy vissza.
Mondom, ki van ez találva.
Az meg, h milyen munkások kellenek, a kínai se olyan szar már mégis virágzik a gyerekmunka...
Én ezzel nem értek egyet. Teljesen másképp költekezik a 10millió ember, ha 47ezer forintból él és másképp, ha 470ezerből. Ez pontosan tízszeres és ismétlődő jellegű hónapról hónapra, évről évre.
A különbség egy évre és 10millió emberre vetítve 50.760.000.000.000 Ft. Évente. A kézi számológépem ki se tudta írni. Miközben 1-2% növekedésért vért izzadnak a cégek. Azért nem mindegy mekkora piac az a piac és ez csak Magyarország. Vannak még a lengyelek, szlovákok, csehek, szlovénok, horvátok, stb. nagyon nem mindegy ennyi ember milyen keretből költekezik.
Kínában meg... hát igen audit nem is gyártanak. Nem is tudom létezik-e olyan kínai autó amit nálunk el tudnak adni. Nyugatabbról nem is beszélve.
Jah, csak azt a 470 ezret elő is kell teremteni.
Az meg azt jelenti, h ha ennyire megy a szekér a német gazdaságból csípünk le, mert ha itt nő, máshol csökken.
De van egy olyan érzésem, h az EU-s közgazdászok jól kiszámolták, h mi az, amikor még nem dől be a buli, de nem is kezdjük el az ő gazdaságuk számlájára jól érezni magunkat.
Ha valóban cél lenne nem hagynák, h a politikusok szétlopják a németek által megkeresett eurót.
Érdekes libát tömni nem lehet, euro milliárdokat elherdálni lehet(de hát persze, ezzel vannak a politikusok kilóra megvéve)
Na további jó álmodozást arról, h a németeknek célja, h a mi gazdaságunk nőjjön, az övék csökkenjen.
Erre nincs egyértelmű válasz, de ez a megközelítés sem jó, valójában szerintem nem ennyire éles az elkülönülés. Ma már nincs ez a nagy szembenállás, mint 1990 előtt.
Ha megnézzük, az utóbbi évtizedekben a nyugat sokat költött az olyan szegényebb, periférikus országok felzárkóztatására, mint Görögország, Portugália. A keleti blokkból Szlovénia önerőből tudta elérni ennek a két országnak a szintjét, már le is hagyta őket. A különbségek csökkenése jó, de a gazdag országokban is sokan ellenzik az adakozást, segítséget, ezt jól megmutatta az utóbbi évek unión belüli válsága is.
A nyugati országoknak egyrészt érdeke a fejlődés, mivel akkor nő a külpiac, többet tudnak eladni, ők is jól járnak. Például Németország rendkívül sikeres a keleti nyitásban, Kelet-Európában, Oroszországban, Kínában is nagyon terjeszkedik, jól kihasználta az ottani növekedést.
Ugyanakkor érdekeivel ellentétes, hogy megerősödjenek az ottani versenytársak, így sokan aggódnak például a kínai energetikai, elektronikai ipar vagy a koreai autóipar nagy fejlődése miatt, mivel ezek részben kiszorítják a nyugati cégeket, versenytársakat is. Például a német napelemipart lassan megöli már a kínai konkurencia.
Abban igazad van, hogy kell az olcsó munkaerő, de ez mindig akad a világban. Ha Lengyelország, Szlovákia, Kína megdrágul a fejlődés miatt, akkor továbbállnak Ukrajnába, Romániába, Bulgáriába, Marokkóba-Afrikába, Indiába, Bangladesbe stb. A világban több száz millióan várják, hogy végre náluk is megjelenjen egy nagy multi, ami kizsákmányolja őket egy teljes állás keretében.
A nyugatnak igenis érdeke a mi felzárkóztatásunk. De ehhez nem tud mást igénybe venni, mint hogy támogatásokat ad (lásd EU pénzek), valamint tőkét hoz ide.
Arról sajnos nem tehet, hogy olyan vezetőket választunk meg, akik gyűlölik a szabad piacot (pedig csakis ez emelt fel országokat), + akik bármennnyi pénzt el tudnak büntetlenül lopni.
Innentől a mi felelősségünk is, hogy miért lettünk újra leszakadó ország.
Csakis mi tehetünk a sorsunk megromlásáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!