Miért volt szükség szinte az összes cukorgyár bezárására?
Talán ha 1 db működő gyár van, az is csak átcsomagolja a szlovák alapanyagot. Volt vagy 9-10 cukorgyár. Olyanokat hallottam, hogy az volt a magyarázat, hogy a cukorrépa kimeríti a talajt, tájidegen stb. Érdekes, hogy a határ másik oldalán ez nem probléma, kapjuk az olcsó szlovák cukrot, ahelyett, hogy az adó és a haszon a Magyarországon megtermelt cukorból folyna be. Ha már nem exportálunk, legalább a saját szükségletet kéne előteremteni ahogy ez ment 100 éven át.
Nem ellentmondásos ez a munkahelyteremtési politikával?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Mert az Unióban masszív cukorrépa túltermelés volt (az Unió adja ma is a világ cukorrépa termesztésének nagyobb felét, a masszív lefaragások után is) cukortúltermelés volt és hazánkban is, ezért valamikor a belépésünk környékén a negyven éve működő kvótarendszert módosítani kellett, hogy megmaradjon valami belőle, de alapvetően le akartak építeni belőle, mert egyrészt a szubvencionálást ilyen mértékben már nem igazán díjazta a WTO, meg amúgy is drága lett volna a cukornáddal egy árban tartani a tök más gyártásköltséggel eljárással és minőséggel rendelkező cukorrépát.
Nem az első körben bukták el a
franciáknak/németeknek/briteknek eladott cukorgyárak, hanem a világgazdaság más szereplőinek panasza miatt,marasztalt el minket a WTO, hogy azért az exportszubvenciót, pláne ilyen volumenbe azért mégse. Hanem a második körben, amikor Brüsszelben az árak leveréséről döntöttek és a módosított kvóták kiosztásáról. Ezzel jól jártak azok akik versenyképes technológiával rendelkeztek ( franciák, hollandok, britek és nyugatnémetek) akik nem azok meg megszívták (mediterránum+ Írország), nekünk is nyelni kellett volna, de megúsztuk volna. Csak hát a töketlen magyar kormányzat, a nyugati állami nyomásgyakorlás a konszernekre és az ÁFA csalt cukor ami leverte az amúgy is süllyedő árakat, arra késztette a nyugat európai tulajdonba lévő gyárakat, hogy továbbadják, vagy felszámolják, hiába öntött Brüsszel egy rakat pénzt a felzárkózó cukorgyárakba. Az exportszubvencióra pedig rárepült a WTO, így azzal sem volt érdemes foglalkozni.
Most azért pörgetik újra a dolgot, mert előkerült egy Uniós tervezet (vagy már harmadszor) arról, hogy le kéne gyalulni a kvótákat, de ugyanakkor a 2004-2005-ös hiába sem csúszunk bele, vagyis ne toljuk túl magasra az árakat, de direktbe sem tömhetjük annyira a gyártókat. A mostani magyar kormány erre spekulálva nyittat újra (remélhetőleg valami versenyképes technológiával), vagy üzemeltet cukorgyárakat. Bár a mostani kormányzatnál erre sem vennék mérget, vagy inkább az ellenkezőjére.
Akit érdekel bővebben a téma az itt olvashat róla:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!