Baloldal miért bálványozza Károlyi Mihályt?
Éppen ezért, amit leírtál.
Ez jellemző rájuk.
Azért mert szociáldemocskrata volt és a magyar democskrácia élharcosa volt.
Szerencsére Horthy jól ellátta a baját a vörös disznónak.
Elkobozta minden vagyonát és megfosztotta a címétől.
Tovább is ment volt Horthy, de Károlyi kereket oldott.
Mert az első magyar köztársaság, első miniszterelnöke.
Ettől eltekintve tényleg maximum középszerű politikus.
"Mert az első magyar köztársaság, első miniszterelnöke.
Ettől eltekintve tényleg maximum középszerű politikus.
"
Ez nagy tévedés Károlyi népköztársaságot kiáltott ki és még véletlenül se volt demokratikus! Puccsal került hatalomra, majd a beígért szabad választások előtt át adta Kohn Béláéknak a hatalmat és elmenekül Párizsba.
Ha valaki átveszi a hatalmat, akkor az felelősséggel jár.
Megdöntötte a hatalmat, a korábbi rendszert összeomlott, leszerelte a hadsereget. Mit várt ki fogja vezetni az országot? Ez egy kitervelt akció volt, Károlyi párttársa volt az első Tisza István első merénylője ( megjegyzem ennek a pártnak Károlyi az elnöke volt, ekkoriban) .
Szerintem egy krimiben ezeket az utalásokat fogja olvasni, hamar össze áll a kép, hogy mi is történt ekkoriban.
Megpróbálok rendet tenni a fejekben, persze nem kell igazat adni nekem, pláne, hogy nem tagadom azt, hogy baloldali (és patrióta! - nem hazaáruló, de nem is nacionalista -) vagyok, így sokak zsigerből el fogják vetni a szavaimat... Ők barmok, és nem kívánok velük foglalkozni. O:) - Tekintettel a karácsonyra :D -
Szóval Károlyi Mihály tényleg egy népköztársaság államfője volt, de a népköztársaság ekkoriban annyit takart, hogy a köztársaság minden egyes emberre (egész népre) kiterjedt, nem csak bizonyos rétegekre (mint pl. a francia köztársaság a forradalom idején, vagy a jó régi toszkán köztársaság, vagy a velencei...) De abszolúte demokratikus volt, ezt több beszéde/irománya is alátámasztja.
Károlyi nem adta át a hatalmat a kommunistáknak, ez egy tévedés. A szocdemeknek akarta átadni a hatalmat, ám azok titokban szövetkeztek a kommunistákkal, és így lett kikiáltva a Tanácsköztársaság.
Ami Károlyi személyét illeti... Túlzottan idealista volt, és bízott az antant hatalmakban, valamint a wilsoni-elvekben... Nevezhetjük hibának, vagy erénynek... Mikor melyik. :) Tényleg elhibázott döntés volt pl. a katonák leszerelése... De neked őszintén lett volna kedved még harcolni azután a 4 év után?! Élj át olyan 4 évet, aztán megnézem hogy áll a szád. Erkölcsileg helyes döntés volt.
Aztán meg a Trianoni békeszerződést tessék már megnézni, hogy kik írták alá... Az már horthy alatt volt, és a Tanácsköztársaságnak katonai sikerei is voltak (igaz eléggé tarthatatlan helyzet, de sikerek, ezeknek köszönhetünk pár falut-várost...)
Szóval nem volt tökéletes ember, de senki sem az. Voltak rossz döntései, de nem volt hazaáruló, vagy a haza ellensége...
A szocializmus alatt fogadott el tisztséget, aztán le is mondott róla ahogy látta, hogy mi is a helyzet. Asszem nagykövet volt.
"Ez nagy tévedés Károlyi népköztársaságot kiáltott ki és még véletlenül se volt demokratikus! Puccsal került hatalomra, majd a beígért szabad választások előtt át adta Kohn Béláéknak a hatalmat és elmenekül Párizsba. "
Akkoriban a népköztársaság még nem azt jelentette amire te gondolsz, ezt leírta már az előttem szóló is.
"Ami Károlyi személyét illeti... Túlzottan idealista volt, és bízott az antant hatalmakban, valamint a wilsoni-elvekben... Nevezhetjük hibának, vagy erénynek... Mikor melyik. :)"
Az ilyen hozzáállást sosem nevezzük erénynek... pláne nem a politikában.
"Tanácsköztársaságnak katonai sikerei is voltak (igaz eléggé tarthatatlan helyzet, de sikerek, ezeknek köszönhetünk pár falut-várost...) "
A tanácsköztársaságot már nem Károlyi irányította, szóval ezeket a dolgokat nem tudom miért írtad. Az meg csak hab a tortán, hogy amint az emberek rájöttek, hogy a Tanácsköztársaság nem az országért harcol, hanem saját hatalmának megtartásáért (önként lemondtak a Felvidéken megszerzett területekről holmi ígéretekért cserébe), azon nyomban megkezdődtek a dezertálások, a legjobb tisztek is ott hagyták a hadsereget, ami ez után már semmit sem ért, láthattuk, hogy felbőgtünk a románokkal szemben.
Annyiban lehet tisztelni Károlyit, hogy az első valóban mai szemmel nézve demokratikusan megválasztott elnök, viszont itt vége van mindennek. Politikusként roppant mód leszerepelt.
"De abszolúte demokratikus volt, ezt több beszéde/irománya is alátámasztja. "
Nem volt demokratikus a nép által megválasztott kormányt puccsal megdöntette!
Megígérte, hogy lesz szabad választás, de egy hónappal a szabad választások előtt elmenekült!
Ha valamit ígérünk a népnek, nevezetesen, hogy pár hónap múlva szavazhatnak azt illik betartani.
Károlyi tudta, hogy nem tudja megnyerni a baloldal a szabad választásokat ( főleg azért, mert leszerelte a hadsereget és széthullott az ország ).
Ki hatalmazta fel rá, hogy ne a népnek adja át a hatalmat hanem a szocdemeknek? komolyan ... ennyire ne csapjuk be magunkat!
Puccsal szerzett hatalmat, tudta hogy ezért felelősségre fogják vonni, ezért jobbnak látta távozni, de még távozás előtt átadta a hatalmat azoknak, akik becsukják helyette a kaput!
Károlyinak nem rossz, hanem nagyon rossz döntései voltak! Gyakorlatilag maximalizálta a veszteségeinket, ha nem zavarja el a hadsereget, akkor legalább tudtunk volna egyezkedni az antanttal, hogy legalább az etnikai határokat vegyék figyelembe, de így közvetlenül a határ mellett lévő olyan magyar többségű nagyvárosokat vesztettünk el, mint Arad, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Kassa és Szabadka! Belegondolni is rossz! Ez az ember nem méltó arra, hogy szobrokat emeljünk neki!
A baloldal gondolkodása független a nemzeti érzésektől, ez hatalmas politikai hiba. Az embereknek szüksége van az összetartozás érzésre, társas lények vagyunk! Persze tudom, hogy az új világrend célja a teljesen homogén, rabszolga egyenfogyasztók kitermelése, de nálunk egy ideig nem fog menni!
Kedves 8-as!
Bocsi, rosszul fejeztem ki magam, Károlyinak voltak demokratikus gondolatai... Nem Mo volt az... Egy forradalmi helyzetben nehéz is lenne demokratikusnak lenni. :D :/ Ezért kérdéses minden forradalom!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!