Fel kell e szabadítani az embereket a "rabszolgamunkák" alól?
"a Google társalapítója, Larry Page egyszer úgy nyilatkozott, hogy a technológiát mindenhová el kell juttatni, ahová csak lehetséges, hogy felszabadítsuk az embereket a rabszolgamunka alól."
A robotokkal kapcsolatos közbeszédet Amerikában most nem a menő jövő foglalkoztatja, hanem az, hogy egyre kevesebb kétkezi munkásra lesz szükség, ami már amúgy is probléma néhány területen (többek között emiatt rendszeres attrocitások érik a techcégek dolgozóit, legutóbb például egy Google-busz ablakát törték be). Félelmük bizonyos szemszögből nem alaptalan, nemcsak a Google kísérletezik robotokkal: az Apple tavaly 10,5 milliárd dollárt költött robotikára, az Amazon pedig 750 millió dollárért megvette a Kiva Systems, kerekes robotokat gyártó céget, amellyekkel nyilvánvalóan az áruházi pakolókat helyettesítenék.
Az egyértelmű, hogy Google-től, robotoktól függetlenül világszerte egyre kevesebb fizikai munkásra lesz szükség. Érdemes a kérdést talán úgy megfogni, hogy ezek mind felszabadított erőforrások, akik értelmes dolgokat találhatnak ki ismétlődő, monoton, robotokkal is elvégezhető munkák helyett. Ehhez viszont intelligencia és képzés kell, a jövő kormányainak ezért érdemes minél többet költeni az oktatásra.
Ez már 200 éve folyik.
A modern társadalmakban a fizikai munka, egyszerű betanított munka egyre inkább háttérbe szorul és a fejlett gazdaságok (USA, UK) 80%-át már a szolgáltatások adják.
Így a jövőben várhatóan még jobban felértékelődik a jó kommunikációs képességű, jó megjelenésű munkaerő a szolgáltató szektorban és az informatikusok, villamos mérnökök, mechatronikai mérnökök, gépészmérnökök szerepe az iparban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!